UWAGA! Dołącz do nowej grupy Wrocław - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Ulica Krucza we Wrocławiu


Ulica Krucza to ważny element urbanistyczny położony w południowej części Wrocławia, przebiegająca przez obszary dzielnic Krzyki oraz Fabryczna, do których należą osiedla: Południe oraz Gajowice. Ulica ma około 1,5 km długości i obecnie łączy plac Hirszfelda z ulicą Inżynierską.

Historia tej ulicy sięga końca XIX wieku, kiedy to została wytyczona jako Charlottenstraße na terenach dawnej Nowej Wsi Komandorskiej (Neudorf), a później w dawnej wsi Gajowice (Gabitz). Pierwszy odcinek, który został oznakowany w 1880 roku, miał długość około 400 metrów i zaczynał się od ulicy Powstańców Śląskich przy jej skrzyżowaniu z Augustastraße. Fragment ten biegł aż do Höfchenplatz (dzisiaj pl. Hirszfelda) i był zabudowany przed rokiem 1890.

Następny odcinek, prowadzący od pl. Hirszfelda do Gabitzstraße (Gajowickiej), został wytyczony w 1895 roku i zabudowany do 1915. Warto dodać, że w 1912 roku powstał tu kościół św. Karola Boromeusza, zlokalizowany przy skrzyżowaniu Gajowickiej i Kruczej.

W latach 20. minionego wieku, kontynuując trasę historycznej drogi polnej, wytyczono zachodni odcinek ulicy, biegnący od Gabitzstraße do Hochwaldstraße (Inżynierskiej). Ostatnia zabudowa tego fragmentu miała miejsce w latach 1925-1936, ale już na początku XX wieku w dwóch etapach (1898-1900 oraz 1905-1907) wzniesiono okazały gmach szkoły ludowej, obecnie znany jako VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Podczas obrony Festung Breslau wiosną 1945 roku, spora część ulicy, szczególnie jej wschodni fragment, uległa niemal całkowitemu zniszczeniu. Odbudowa Kruczej rozpoczęła się w latach 60., przy czym władze miejskie zdecydowały o częściowej zmianie przebiegu ulicy. 22 grudnia 1965 roku Miejska Rada Narodowa Wrocławia postanowiła o likwidacji najstarszego odcinka między ul. Powstańców Śląskich a ul. Gwiaździstą. Część z tych łączników włączono do ulicy Wielkiej, co oznacza, że odtąd Krucza zaczyna się na pl. Hirszfelda przy skrzyżowaniu z ul. Zaporoską.

W początkowych latach 60. wybudowano wzdłuż północnej pierzei ulicy pięciokondygnacyjny blok z wielkiej płyty. Był to jeden z pierwszych tego rodzaju obiektów we Wrocławiu i razem z innymi budynkami nowej zabudowy stanowił świeży impuls w odbudowującej się części miasta. Budynek ten, zajmujący numery od 1 do 31 ulicy Kruczej, ma ponad 200 metrów długości i zyskał miano „jamnika” lub „jamnikowca”.

Na zlikwidowanym odcinku Kruczej początkowo zbudowano tymczasowe baraki w związku z budową nieopodal wieżowca „Poltegor Centre”. Później, w 2007 roku, rozpoczęto budowę nowego wieżowca - „Sky Tower”. Zakres prac przy budowie był ogromny i stanowił jedno z większych wyzwań na tamtych terenach.

Warto zwrócić uwagę, że tuż przy skrzyżowaniu ul. Kruczej z ul. Zaporoską znajdował się kompleks mieszkalno-handlowo-usługowy, zaprojektowany przez Leszka Tumanowicza, który również wpisał się w bogatą historię tej części Wrocławia.


Oceń: Ulica Krucza we Wrocławiu

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:17