Ulica Długa, znana kiedyś jako Lange Gasse do roku 1945, to miejsce o bogatej historii. Jej północny odcinek, funkcjonujący do II połowy XIX wieku, nosił nazwę Weg von Pöpelwitz, co tłumaczy się jako „Droga z Popowic”.
W przeszłości, aż do lat 70. XX wieku, ulica ta znajdowała się na obrzeżach Wrocławia. Prowadziła od ul. Rybackiej na północny zachód, kierując się ku obszarom, które niegdyś wykorzystywane były jako wojskowe tereny ćwiczebne. Ich historia sięga czasów pruskich, a funkcje militarną pełniły już w XVIII wieku.
Obecnie Ulica Długa stanowi interesujący element miejskiego krajobrazu Wrocławia, łącząc w sobie wielowiekową tradycję i nowoczesne życie miejskie.
W kontekście lokalizacji warto zwrócić uwagę na Szczepin, z którego to obszaru ulica ta prowadziła, tworząc w ten sposób ważny szlak komunikacyjny tej części miasta.
Historia
Ulica Długa, usytuowana w Wrocławiu, ma bogatą historię, której początki sięgają 1556 roku, kiedy to wzmiankowano jej południowo-wschodni odcinek jako część wsi Szczepin. Do połowy XVIII wieku ulica ta rozciągała się do obszaru dzisiejszego skrzyżowania z ul. Młodych Techników, osiągając długość ponad trzystu metrów. Równolegle do niej biegnie inna droga, nosząca nazwę Kurze Gasse (Krótka), której obecny odpowiednik to ul. Zachodnia.
W latach 70. XIX wieku dokonano wydłużenia ulicy Długiej o dodatkowe pół kilometra, co miało na celu ułatwienie dostępu do nowo powstałych koszar 51. Pułku Piechoty, znanych jako Westendkaserne, oraz do terenów poligonu. W tym samym okresie, przy ul. Długiej, wzniesiono obiekty strzelnicy wojskowej. Z czasem, nazwą Lange Gasse objęto także fragment „Drogi z Popowic”. Na początku XX wieku na końcu ulicy zlokalizowano magazyn wyrobów naftowych, co również miało swoje znaczenie w kontekście rozwoju infrastruktury tej okolicy.
Wzdłuż ulicy istniały różnorodne obiekty, w tym tereny ćwiczeń wojskowych oraz baraki dla bezdomnych, które powstały w latach 20. Po wojnie, część budynków adaptowano do potrzeb studium wojskowego Politechniki Wrocławskiej, a inne są wykorzystywane do dzisiaj.
Po zniszczeniach wojennych w 1945 roku, znaczna część zabudowy ulicy uległa destrukcji, jednakże pozostały niektóre historyczne konstrukcje. W tym zestawieniu znajduje się XIX-wieczny spichlerz oraz budynek administracji wojskowej (posesja nr 67). Po wojnie, tereny poligonu częściowo przekształcono w ogródki działkowe, a pewne obszary zajęła stacja elektroenergetyczna. Na miejscu browaru Kipkego w latach powojennych mieściły się zakłady urządzeń komunalnych oraz różne przedsiębiorstwa, w tym Przedsiębiorstwo Zmechanizowanych Robót Budownictwa Przemysłowego „Zachód”. W miarę upływu lat, zabudowa ulicy Długiej przyjęła przemysłowo-podmiejski charakter, a na początku lat 60. XX wieku zaczęto budować po południowej stronie pierwsze bloki mieszkalne. Na późniejszych etapach powstały również różne placówki handlowe i usługowe.
Od momentu oddania do użytku Mostu Dmowskiego w 1992 roku, ulica Długa stała się kluczową trasą, łączącą północno-wschodnią część Wrocławia (Psie Pole) z centrum miasta, obejmując okolice Kępy Mieszczańskiej oraz pośrednio pl. Jana Pawła II. Obecnie, znaczny odcinek ulicy otoczony jest ogródkami działkowymi, a jej północno-zachodni fragment, długości około 0,2 km, po przebudowie w latach 90. XX wieku, został odcięty od głównej linii ulicy, co wymaga okrężnego dojazdu od ul. Starogroblowej.
25 maja 2019 roku rozpoczęto pierwszy etap budowy tramwaju naPopowice, w ramach którego cała ulica Długa zyska torowisko oraz nową stację kolejową Wrocław Szczepin. Przebudowa wiaduktu obok Zakładu Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM) miała na celu unowocześnienie infrastruktury transportowej w tym rejonie. Planowany termin zakończenia tych prac, przypadający na 2022 rok, nie został dotrzymany; przewiduje się, że ruch tramwajowy na tej trasie wystartuje w maju 2023 roku.
Handel
Na ulicy Długa możemy znaleźć interesujące przykłady rozwoju handlu w Wrocławiu. W 1995 roku zainaugurowano tutaj jeden z pierwszych hipermarketów, który został otwarty przez niemiecką sieć Hit. Ten krok wpisywał się w szerszy proces rozwoju takich obiektów na polskim rynku.
Po upływie siedmiu lat cała sieć hipermarketów działających w Polsce przeszła pod kontrolę brytyjskiej firmy Tesco, co zaowocowało powstaniem drugiego sklepu tej sieci we Wrocławiu w 2002 roku. Jednakże, w obliczu problemów finansowych, Tesco podjęło decyzję o stopniowym wycofywaniu się z polskiego rynku. W wyniku tych zmian, sklep przy ulicy Długiej oraz towarzysząca mu stacja paliw zakończyły działalność w dniu 11 kwietnia 2020 roku.
W bardzo szybkim czasie po zakończeniu działalności Tesco, hipermarket został nabyty przez niemiecką sieć Kaufland, która z kolei rozpoczęła swoje funkcjonowanie w nowej lokalizacji 14 maja 2020 roku. Warto również wspomnieć, że w bezpośrednim sąsiedztwie hipermarketu znajduje się market budowlany Obi, który uzupełnia ofertę handlową w tym regionie.
Przypisy
- Błażej Organiasty: Wrocław: Tramwaj na Popowice w maju. Dwie linie na nowej trasie. transport-publiczny.pl, 15.02.2023 r. [dostęp 05.03.2023 r.]
- Nowy Kaufland w miejscu Tesco przy Długiej. Dziś otwarto nowy sklep [online], Gazeta Wrocławska, 14.05.2020 r. [dostęp 26.05.2020 r.]
- KingaK. Czernichowska, Wrocław. Promocje i wyprzedaże w Tesco na ul. Długiej. Za chwilę zamknięcie sklepu. [online], Wrocław Nasze Miasto, 23.02.2020 r. [dostęp 26.04.2020 r.]
- a b JacekJ. Kulesza, Zamykają Tesco w Magnolii i przy Długiej. Zastąpią je sklepy znanych sieci [online], wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 26.04.2020 r.]
- Rusza budowa tramwaju na Popowice. Od soboty pierwsze utrudnienia w ruchu [online], www.tuwroclaw.com [dostęp 26.04.2020 r.]
- Tramwaj na Popowice pojedzie w 2022 roku? Są oferty na kolejne etapy [online], Wroclife.pl, 09.04.2020 r. [dostęp 26.04.2020 r.]
- OBI - Wrocław Długa [online], OBI.pl [dostęp 26.04.2020 r.]
- DARO: Marino: reaktywacja. naszemiasto.pl. [dostęp 27.04.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Dyrekcyjna we Wrocławiu | Ulica Aleksandra Hercena we Wrocławiu | Ulica Krucza we Wrocławiu | Ulica Krupnicza we Wrocławiu | Ulica Joachima Lelewela we Wrocławiu | Ulica Kuźnicza we Wrocławiu | Ulica Stalowa we Wrocławiu | Ulica Kardynała Augusta Hlonda we Wrocławiu | Ulica gen. Karola Kniaziewicza we Wrocławiu | Ulica Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu | Rynek we Wrocławiu | Plac Muzealny we Wrocławiu | Plac Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu | Plac Katedralny we Wrocławiu | Plac Indyjski we Wrocławiu | Plac Icchaka Lejba Pereca we Wrocławiu | Plac Gustawa Daniłowskiego we Wrocławiu | Plac Franciszkański we Wrocławiu | Plac Bohaterów Getta we Wrocławiu | Plac biskupa Nankiera we WrocławiuOceń: Ulica Długa we Wrocławiu