Szczepin, znane również pod niemiecką nazwą Tschepine, to interesujące osiedle położone we Wrocławiu. Osiedle to wchodzi w skład historycznego obszaru, który dawniej tworzył część Starego Miasta. Warto zauważyć, że w latach 1952–1990 Wrocław był podzielony na pięć dzielnic, co miało istotny wpływ na rozwój i organizację przestrzenną miasta.
Szczepin, wraz z innymi osiedlami, takimi jak Przedmieście Świdnickie, tworzy niezwykle bogaty kulturowo i historycznie kontekst. Osiedle to stało się częścią miasta już w 1808 roku, co sprawia, że jego historia jest głęboko związana z dziejami Wrocławia.
Przemierzając uliczki Szczepina, można dostrzec architekturę typową dla tego regionu, jak i wiele innych elementów, które świadczą o bogatej historii tego miejsca. Zachęcamy do zgłębiania tajemnic tego osiedla oraz odkrywania ciekawostek związanych z jego przeszłością.
Wieś (do 1808)
W średniowiecznych czasach Szczepin był wioską rybacką. Po raz pierwszy wzmiankowany był w 1203 roku, kiedy to znajdował się tam kościół św. Mikołaja. Z kolei od 1257 roku, na mocy nadania Henryka III Białego, miejscowość ta stała się własnością klasztoru św. Klary. Już cztery lata później klasztor podarował miastu okoliczne łąki, leżące w rejonie dzisiejszej ulicy Długiej, co przez wiele lat było źródłem sporów między klasztorem a miastem.
W XVI wieku wieś była opisywana jako „długa, szeroka i czysta”. Warto odnotować, że w tym czasie zamieszkiwała tu ludność polska, a jeszcze w XVIII wieku okolica określana była mianem Polnische Vorstadt (Przedmieście Polskie). Już wtedy istniały dwa główne trakty komunikacyjne, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu:
- późniejsza Friedrich-Wilhelm-Straße (dzisiejsza ulica Legnicka, oznaczona na planie Endlera z 1807 roku po prostu jako Nicolai Vorstadt)
- Lange Gasse (obecnie ulica Długa).
Osiedle
Po zburzeniu miejskich murów, na polecenie Hieronima Bonaparte w roku 1808, miasto wzbogaciło swoje granice o przedmieścia, w tym także Przedmieście Mikołajskie (Nicolai Vorstadt). Ta dzielnica obejmowała nie tylko wieś Tschepine, lecz również osady Sokolniki oraz Nabycin. Proces integracji z miastem jednak nie następował zbyt sprawnie, a nawet w połowie XIX wieku zabudowa w tej części Wrocławia zachowywała jeszcze charakter wiejski. Wyjątkiem była główna ulica komunikacyjna, Friedrich-Wilhelm-Straße (dzisiejsza ulica Legnicka), która była wybrukowana i wzdłuż niej znajdowały się kamienice. Stanowiła to główną drogę wyjazdową w kierunku zachodnim.
W drugiej połowie XIX wieku sytuacja zaczęła się zmieniać na lepsze. W 1842 roku otwarto pierwszy dworzec kolejowy – Świebodzki (Freiburger Bahnhof), a w 1844 roku do użytku oddano Dolnośląsko-Marchijski (Niederschlesisch-Märkischer Eisenbahnhof). Dzięki wprowadzeniu komunikacji kolejowej przemysł ciężki w tym rejonie rozwijał się bardzo dynamicznie. Uroczyste otwarcie linii kolejowej Wrocław–Poznań miało miejsce 27 października 1856 roku, co na stałe umocniło Szczepin na mapie komunikacyjnej, umożliwiając dotarcie do stacji: Br.-Popelwitz oraz Br.-Nikolaitor, dzisiejszych Wrocław Popowice i Wrocław Mikołajów.
Położenie geograficzne osiedla sprzyjało również powstaniu magazynów oraz warsztatów, które powstawały między torami kolejowymi a Berliner-Straße, obecnie znaną jako ulica Braniborska. Z kolei na zachód, w okolicach Striegauer Platz (dzisiaj plac Strzegomski), zaczęła rozwijać się dzielnica przemysłowa, na przykład zakłady Linke-Hoffman-Werke. Miejskie osiedle, które zbudowano tu w drugiej połowie XIX wieku, uznawane było za jeden z najpiękniejszych fragmentów Wrocławia.
W latach 1872–1882 dopełniła tę architektoniczną elegancję odbudowa katolickiego kościoła św. Mikołaja (St. Nikolai Kirche) w stylu neogotyckim, który wówczas był najwyższym budynkiem w mieście. Równocześnie, od 1901 roku, zelektryfikowana linia tramwajowa zaczęła kursować na Friedrich-Wilhelm-Straße. W latach 1911–1913 powstał ewangelicki kościół Św. Pawła (Pauluskirche), znany z charakterystycznej wieży, w miejscu obecnego „Dolmedu”.
W okresie międzywojennym powstało także nowoczesne osiedle Siedlung Westend, zaprojektowane przez Theo Effenbergera, które zostało wybudowane w latach 1925–1929 i w części przetrwało do dzisiaj (w rejonie ulicy Słubickiej). Kolejny kościół katolicki, pod wezwaniem Chrystusa Króla, zbudowano w 1933 roku przy Glogauer Str. (obecnie ulica Głogowska).
Podczas II wojny światowej Szczepin został prawie całkowicie zniszczony w trakcie obrony Festung Breslau i nigdy już nie odzyskał przedwojennego splendoru. Z czasów wojennych zachował się jedynie zbudowany w 1942 roku Bunkier Strzegomski, zaprojektowany przez Richarda Konwiarza. Oba kościoły, św. Mikołaja oraz św. Pawła, zostały całkowicie zniszczone, a na ich miejscu utworzono tereny zielone, czyli plac św. Mikołaja.
Po wojnie Przemieście Mikołajskie przemianowano na Szczepin. Przez wiele lat, aż do lat 60., wciąż widoczne były pozostałości wojenne w postaci gruzów oraz ruin. W latach 60. i 70. XX wieku zaczęto wznosić nowe bloki mieszkalne z wielkiej płyty. Z tej epoki pochodzą też nowoczesny i oryginalny budynek Centrum Diagnostyki Medycznej „Dolmed” (projekt z 1977 roku) oraz nowy kościół, który wybudowano w połowie lat 80., przy ul. Młodych Techników – pod wezwaniem Chrystusa Króla.
Północna część osiedla jest dziś zorganizowana w formie ogródków działkowych, które kiedyś były terenami wojskowymi. Znajduje się tu również teren sportowo-rekreacyjny – Górka Szczepińska, a na wschód od niej rozciąga się giełda samochodowa, obecnie przebudowywana na osiedle mieszkaniowe. W dalszej części, przy ulicy Długiej, znajdują się supermarkety Kaufland oraz OBI.
W 1997 roku, podczas powodzi tysiąclecia, osiedle, leżące na wysokości 116 m n.p.m., zostało dotknięte zalaniem, miejscami woda osiągnęła nawet dwa metry.
Na terenie Szczepina funkcjonują następujące placówki edukacyjne:
- Zespół Szkół nr 1, ul. Słubicka 29/33 – dawniej Szkoła Ludowa (żeńska Volksschule 26) z 1910 roku,
- Zespół Szkół nr 18, ul. Młodych Techników 58–62 – wcześniej Zespół Szkół Ludowych, zbudowany w latach 1900–1907,
- Gimnazjum nr 28 im. Kawalerów Orderu Orła Białego, przekształcone w Szkołę Podstawową nr 14, zlokalizowane przy ul. Zachodniej 2,
- Szkoła Podstawowa nr 18, przy ul. Poznańskiej 26 – do 2018 roku nosząca imię Bolesława Drobnera,
- Sportowa Szkoła Podstawowa nr 46 im. Polskich Olimpijczyków, ul. Ścinawska 21.
Na osiedlu zlokalizowane są również istotne ulice i place:
- pl. Jana Pawła II,
- ul. Legnicka,
- pl. Strzegomski,
- pl. Solidarności,
- ul. Zachodnia,
- ul. Młodych Techników.
Warto dodać, że podobnie jak inne osiedla w zachodniej części Wrocławia, Szczepin w przeważającej części jest efektem powojennej zabudowy. Jednak z przed 1945 roku zachowały się:
- część osiedla Siedlung Westend oraz Zespół Szkół nr 1, znajdujący się przy ulicy Słubickiej,
- Zespół Szkół nr 18 i kamienice przy ul. Łęczyckiej,
- bunkier projektu Konwiarza, usytuowany przy placu Strzegomskim,
- pozostałości dworca Dolnośląskiego oraz dworzec Świebodzki,
- kilka kamienic, m.in. zlokalizowanych przy ulicy Legnickiej oraz Rybackiej,
- wiadukt na ul. Długiej oraz obie stacje kolejowe: Mikołajów i Popowice,
- willa przy ulicy Bolesławieckiej,
- obiekty przemysłowe znajdujące się przy trasie kolejowej do Berlina,
- kamienice przy ulicy Podwale, a także gmach Akademii Muzycznej, którą w 1852 roku nabyło Śląskie Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia, funkcjonujące od 1848 roku,
- budynek, który był siedzibą Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, wcześniej znany jako Zigarettenfabrik der Familie Halpaus (Fabryka Papierosów Rodziny Halpaus), zbudowany w 1909 roku.
Przypisy
- Liczba mieszkańców zameldowanych we Wrocławiu w podziale na Osiedla – stan na 31.12.2022 r.
- Kościół św. Mikołaja. Wratislawiae Amici. [dostęp 04.12.2012 r.]
- Kościół św. Pawła. Wratislawiae Amici. [dostęp 04.12.2012 r.]
- Rafał Eysymont, Thomas Urban: Breslau im Luftbild der Zwischenkriegszeit. Wrocław: Via Nova, 2008. ISBN 978-83-60544-27-3.
- Beata Maciejewska: Popowice, jakich nie znamy. [dostęp 08.10.2008 r.]
- Artur Adamski: Wrocławski Mikołajów. [dostęp 24.10.2008 r.]
- Dolmed. [dostęp 21.10.2008 r.]
- Zespół Szkół nr 1. [dostęp 21.10.2008 r.]
- Rzym.-Kat. Parafia pw. Chrystusa Króla. Archidiecezja Wrocławska. [dostęp 21.10.2008 r.]
- Zespół Szkół nr 18. [dostęp 21.10.2008 r.]
- Gimnazjum nr 28 im. Kawalerów Orderu Orła Białego. [dostęp 23.10.2008 r.]
- Sportowa Szkoła podstawowa nr 46 im. Polskich Olimpijczyków. [dostęp 12.04.2009 r.]
- Dworzec Świebodzki – Freiburger Bahnhof. Wratislaviae Amici.
- Akademia Muzyczna we Wrocławiu im. Karola Lipińskiego. Wratislaviae Amici. [dostęp 24.10.2008 r.]
- Statute of 19th Century German Company. [dostęp 24.10.2008 r.]
- Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Dolny Śląsk Joseph Halpaus – Zigaretten Fabrik. Wratislaviae Amici. [dostęp 24.10.2008 r.]
- Historia Wrocławia. Zygmunt Świechowski (red.). Warszawa: Arkady, 1978.
- Historia Wrocławia. Zygmunt Świechowski (red.). Warszawa: Arkady, 1978.
- Janusz Czerwiński: Wrocław i okolice. Warszawa: Wydawnictwo „Sport i turystyka”, 1976. ISBN 83-217-2279-2.
- Zygmunt Antkowiak: Wrocław od A do Z. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1991. ISBN 83-04-03723-8.
- Historia Breslau. Breslauer Schulsystem. [dostęp 21.10.2008 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Krzyki (osiedle) | Strachowice (Wrocław) | Dzielnica mieszkaniowa Plac PKWN we Wrocławiu | Partynice | Rędzin | Księże Małe | Osiedle mieszkaniowe „Huby” | Osiedle mieszkaniowe Tarnogaj we Wrocławiu | Zespół budynków mieszkalno-usługowych przy ulicy Górnickiego we Wrocławiu | Bieńkowice (Wrocław) | Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec | Jarnołtów (Wrocław) | Wojszyce (Wrocław) | Polanowice-Poświętne-Ligota | Strachocin (Wrocław) | Osiniec (Wrocław) | Psie Pole (osiedle Wrocławia) | Nadodrze (Wrocław) | Dworek (Wrocław) | Pawłowice (Wrocław)Oceń: Szczepin