Plac Solny we Wrocławiu stanowi istotny element Starego Miasta, pełniąc rolę rynek pomocniczego do głównego Rynku. W jego aktualnym kształcie, zaplanowanym około 1242 roku, ma formę kwadratu, z wytyczonymi wymiarami 84,5 na 94 metry, co odpowiada 270 na 300 stóp z zastosowaniem przelicznika 0,313 metra.
Pierwotne wezwanie do powstania placu związane jest z lokacją miasta po najeździe mongolskim, a historycznie znany był pod różnymi nazwami: Polnischer Markt, Salzring oraz Salzplatz. W 1827 roku plac ozdobił pomnik feldmarszałka Blüchera, co skutkowało przemianowaniem go na Blücherplatz. Po zakończeniu II wojny światowej, historyczna nazwa została przywrócona, a cokół pomnika rozebrano.
Północno-wschodnia część placu styka się z narożnikiem Rynku, podczas gdy z południowo-wschodniego i północno-zachodniego boku wychodzą po dwie kluczowe ulice: Gepperta oraz Ofiar Oświęcimskich na południowym wschodzie, a Ruską i Kiełbaśniczą na północno-zachodnim. Południowo-zachodni narożnik jest zakończony, prowadząc do placu Bohaterów Getta oraz ulicy Psie Budy.
W przeciwieństwie do zabudowanego Rynku, przestrzeń placu pozostaje niezabudowana. Dominującą strukturą na południowej pierzei jest klasycystyczny gmach Starej Giełdy, zaprojektowany przez Carla Ferdinanda Langhansa w 1822 roku, otoczony trzema historyzującymi kamienicami. Na stronie wschodniej zlokalizowany jest dawny dom towarowy z początku XX wieku. Na ścianie północnej wyróżnia się narożny z Rynkiem wieżowiec z lat 1930–1932, zaprojektowany przez Heinricha Rumpa, a także budynek apteki Pod Murzynem, który po przebudowie w 1928 roku przyjął formę modernistyczną i dziś mieści redakcję lokalną „Gazety Wyborczej”. Dodatkowo na tej samej ścianie znajdują się barokowy Dom Oppenheimów z XVIII wieku oraz historyzująca kamienica, która zafascynuje architekturą, stanowiąc swobodne odzwierciedlenie dawnych stylów.
Plac Solny od lat jest miejscem obrotu kwiatami, a w końcu XX wieku do jego architektury zostało dodane wyróżniające się ogniskowe akcent architektoniczny, znane jako Mała Iglica. Ten falisty obelisk, który zwęża się ku górze, przypomina płomień i odwołuje się do historii z 1453 roku, kiedy to pod wpływem kazań Jana Kapistrana mieszczanie palili bogate wyposażenie. Projekt obelisku zrealizował Adam Wyspiański w 1996 roku.
Co więcej, pod częścią Placu Solnego znajduje się schron, który jest w stanie pomieścić 300 osób. Z powierzchnią sięgającą około 1000 m², obiekt był dobrze przygotowany, z toaletami, kanalizacją oraz dwoma wyjściami, z których jednym jest obecna damska toaleta. Twórcą tego podziemnego schronu był Richard Konwiarz.
Nad wejściem do redakcji „Gazety Wyborczej” wznosi się rzeźba autorstwa Stanisława Wysockiego, przedstawiająca wrocławskiego grafika Eugeniusza Geta Stankiewicza w niezwykle interesującej formie artystycznej.
Zabytkowe kamienice na placu
Wrocław to miasto, które zachwyca swoją architekturą, a Plac Solny jest doskonałym przykładem bogactwa zabytków. Wśród wyróżniających się obiektów możemy znaleźć wiele ciekawych kamienic. Oto przegląd niektórych z nich:
- Apteka „Pod Murzynem” (Nr 2/3),
- Oppenheimów (Nr 4),
- Numer 5,
- Numer 6-7 a-d (dawniej 6/7),
- Pod Złotą Kotwicą (Nr 8),
- Numer 10,
- Numer 11,
- Numer 13,
- Numer 14,
- Numer 15.
Każda z tych kamienic ma swoją unikalną historię oraz architekturę, co czyni Plac Solny niezwykle atrakcyjnym miejscem dla turystów oraz miłośników historii.
Przypisy
- Beata Maciejewska: Ukryte w Festung Breslau, sensacyjnie odnalezione po 70 latach. Teraz zobaczą je wrocławianie. wroclaw.wyborcza.pl, 23.10.2022 r. [dostęp 23.10.2022 r.]
- Mirosław Maciorowski: Get-Stankiewicz zlustrował się na Murzynie. wroclaw.wyborcza.pl, 27.03.2007 r. [dostęp 23.10.2022 r.]
- MałgorzataM. Urlich-Kornacka MałgorzataM., Przewodnik po Wrocławiu, Wrocław: Wydawnictwo Via Nova, 2009 r.
- Na mapce przedstawiającej Wrocław ok. roku 1300 w Chronik der Stadt Breslau, F. G Adolf Weitz Verlag von Max Vonwod, Breslau, 1888 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Plac Srebrny we Wrocławiu | Plac Stanisława Staszica we Wrocławiu | Plac Strzelecki we Wrocławiu | Plac św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu | Plac św. Krzysztofa we Wrocławiu | Plac biskupa Nankiera we Wrocławiu | Plac Bohaterów Getta we Wrocławiu | Plac Franciszkański we Wrocławiu | Plac Gustawa Daniłowskiego we Wrocławiu | Plac Icchaka Lejba Pereca we Wrocławiu | Plac Orląt Lwowskich we Wrocławiu | Plac Powstańców Wielkopolskich we Wrocławiu | Bulwar Tadka Jasińskiego we Wrocławiu | Bulwar Słoneczny we Wrocławiu | Bulwar Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu | Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich we Wrocławiu | Bulwar kard. Stefana Wyszyńskiego we Wrocławiu | Bulwar Józefa Zwierzyckiego we Wrocławiu | Aleja Jana Kochanowskiego we Wrocławiu | Ulica Franciszkańska we WrocławiuOceń: Plac Solny we Wrocławiu