Kamienica przy pl. Solnym 15 we Wrocławiu


Kamienica znajdująca się przy pl. Solnym 15 w Wrocławiu to niezwykle ważny zabytek, który przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jest to obiekt usytuowany w sercu miasta, tuż obok Placu Solnym 15, co dodaje jej jeszcze większego uroku.

Warto zwrócić uwagę na architekturę oraz historię tej budowli, które stanowią świadectwo bogatej przeszłości Wrocławia. Kamienica ta nie tylko wzbogaca krajobraz urbanistyczny, ale także jest świadkiem wielu wydarzeń, które miały miejsce w tym wyjątkowym miejscu.

Historia i architektura kamienicy

Kamienica zlokalizowana przy pl. Solnym 15 w Wrocławiu z bogatą historią oraz interesującą architekturą, zapisana została już w XIV wieku. Początkowo, działka o numerze 15 miała 40 łokci szerokości, stanowiąc własność Piotra Stengila, który był rajcem, ławnikiem oraz posiadaczem ziemskim. W połowie XVI wieku zdecydowano się na wzniesienie nowej kamienicy murowanej.

Wedle grafiki autorstwa Friedricha Wernera, budowla wyróżniała się trzykondygnacyjną i trzyosiową formą, a jej szczyt miał dwie kondygnacje. W osi wschodniej umiejscowiony był portal wejściowy, datowany na przełom XVI i XVII wieku. Portal ten, o łukowym kształcie, był ozdobiony węgarami dekorowanymi zdwojonymi pilastrami, które charakteryzowały się prostymi, profilowanymi głowicami.

Na archiwolcie portalu widniał ornament w formie motywów fali, natomiast w przyłuczach ulokowane były diamentowe bonie. W osi węgarów znajdowały się spływy wolutowe, które podtrzymywały belkowanie. Na szczycie portalu umieszczono trójkątny naczółek, w którego polu znalazł się ornament okuciowy, zdobiony lwimi głowami i puttami. Na centralnym miejscu widniał kartusz z herbem, który prawdopodobnie należał do rodziny von Eben und Brunn. Dodatkowo, w dolnej części, po prawej stronie portalu, umieszczone było okienko piwniczne w kamiennej opasce.

Warto zaznaczyć, że wizerunek tego portalu uwiecznił Heinrich Mützel w 1825 roku. Przechodząc do XX wieku, można zauważyć, że w latach 20. XIX stulecia kamienica przeszła znaczną przebudowę, w wyniku której dodano jedną kondygnację. Następne zmiany miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku, przed rokiem 1893. Zlikwidowano wówczas dwukondygnacyjny szczyt, a w jego miejsce powstała piąta kondygnacja, a dach pokryto płaskim poszyciem.

Obecnie, kamienica zachwyca formą o charakterze historyzująco-eklektycznym i składa się z czterech osi okiennych.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 21.05.2018 r.]
  2. a b GEZ 2019 ↓, 5531.
  3. Łukaszewicz 2008 ↓, s. 141.
  4. Harasimowicz 1998 ↓, s. 47.
  5. Goliński 1997 ↓, s. 39.
  6. Grafika Wernera

Oceń: Kamienica przy pl. Solnym 15 we Wrocławiu

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:5