UWAGA! Dołącz do nowej grupy Wrocław - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Ulica Psie Budy we Wrocławiu


Ulica Psie Budy we Wrocławiu, usytuowana na zachód od Placu Solnego, stanowi jeden z nielicznych zaułków, które przetrwały czas i zachowały się w ścisłym centrum Starego Miasta. Do roku 1945 nosiła niemiecką nazwę Krull Straße, co świadczy o jej bogatej historii i różnych wpływach kulturowych.

Ulica ta przebiega równolegle do linii dawnej wewnętrznej fosy miejskiej, znanej jako Czarna Oława. Dzisiaj na tej linii znajduje się trasa W-Z. Została utworzona w przestrzeni pomiędzy pierwszymi murami miejskimi a fosą, a jej bieg zaczynał się od Bramy Ruskiej, obecnie zlokalizowanej w rejonie skrzyżowania z ul. Ruską, na północny zachód, i kończył na Końskim Targu, który dzisiaj jest reprezentowany przez ulicę Szajnochy.

Warto zaznaczyć, że w przestrzeni między Targiem Końskim a Psimi Budami do 1297 roku istniał Młyn Siedmiu Kół, którego dobre miejsce znajduje się dzisiaj na placu Bohaterów Getta. Ten historyczny młyn stanowił ważny element miejskiej topografii, jeszcze bardziej wzbogacając legendy związane z tym obszarem.

W 1394 roku zaułek był określany nazwą „uff dem rosmarkte undir hunthewzern”, co później ewoluowało w kierunku miana Hundhäuser, Unterhäuser, aż w końcu Hinterhäuser, co odpowiada za pojęcia „Psie”, „Dolne” oraz „Tylne Domy”. Istnienie drobnej zabudowy, znanej jako „psie budy”, potwierdzono już w 1382 roku, a niektóre z tych budowli wchodziły w skład pierzei posesji ulokowanych przy Placu Solnym i ul. Ruskiej.

Zabudowa ulicy rozwijała się stopniowo. Początkowo koncentrowała się tylko na północno-wschodniej pierzei, a południowo-zachodnia pierzeja zaczęła się pojawiać dopiero w XV wieku. Warto dodać, że w 1911 roku patronem ulicy został J. G. Krull. Ulica ma obecnie długość około 140 metrów, a jedynie kamienice po stronie południowo-zachodniej przetrwały próbę czasu, będąc jedynymi zachowanymi budowlami.

Wszystkie następujące kamienice przy ulicy Psie Budy zostały wpisane do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego:

  • kamienica z XVII w., ul. Psie Budy 5/6,
  • kamienica z XVII w., ul. Psie Budy 7/9,
  • kamienica z XVII w., ul. Psie Budy 8,
  • kamienica z XVII w., ul. Psie Budy 9,
  • Kamienica Pod Czarnym Kozłem z XVIII w., ul. Psie Budy 10,
  • Kamienica Pod Złotą Kotwicą z XVIII w., ul. Psie Budy 11,
  • Kamienica Pod Czerwonym Jagniątkiem z XVII w., ul. Psie Budy 12/13,
  • kamienica z XVI w., ul. Psie Budy 14/15.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 13.02.2024 r.]
  2. Śladami Eberharda Mocka [online], VisitWroclaw.eu [dostęp 29.09.2023 r.]
  3. Wyborcza.pl [online], wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 29.09.2023 r.]
  4. napędzany był wodami Czarnej Oławy, która w średniowieczu odgrywała rolę wewnętrznej fosy miejskiej.
  5. Johann Georg Krull był żyjącym w osiemnastym wieku kupcem wrocławskim, założycielem towarzystwa opieki nad ubogimi rzemieślnikami.

Oceń: Ulica Psie Budy we Wrocławiu

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:25