Ulica Mikołaja Reja we Wrocławiu


Ulica Mikołaja Reja jest ważnym elementem urbanistycznym we Wrocławiu, przebiegającym przez różnorodne osiedla. Narzuca ona nowe połączenia pomiędzy obszarami, takimi jak Plac Grunwaldzki oraz Ołbin dostarczając mieszkańcom oraz odwiedzającym wiele możliwości komunikacyjnych.

Ulica ta łączy ulicę Marii Skłodowskiej-Curie z ulicą Bolesława Prusa, tworząc długą na 1.062 metra drogę gminną. Oprócz tego, nadano jej status drogi wewnętrznej oraz rezerwy. Ma to kluczowe znaczenie dla organizacji ruchu w tej części miasta, oraz dla zachowania porządku urbanistycznego.

Przebiegając przez dwa obszary historycznego układu urbanistycznego, ulica Mikołaja Reja podlega ochronie w ramach gminnej ewidencji zabytków. Obejmuje to zarówno zachowany Plac Grunwaldzki, jak i Przedmieście Piaskowe, co nadaje jej wyjątkowe znaczenie w kontekście kulturowym i historycznym Wrocławia.

Wzdłuż ulicy oraz w jej najbliższym otoczeniu znajdują się liczne obiekty wpisane do gminnej ewidencji zabytków, co dodatkowo wzbogaca ofertę turystyczną oraz edukacyjną tej okolicy.

Położenie

„Ulica Mikołaja Reja, znajdująca się we Wrocławiu, rozciąga się przez dwa różne osiedla: Plac Grunwaldzki na jej południowym końcu, zaczynając od ulicy Szczytnickiej oraz ulicy Marii Skłodowskiej-Curie, aż do ulicy Henryka Sienkiewicza. Z kolei północna część ulicy biegnie przez osiedle Ołbin, który również znajduje się w historycznej dzielnicy Śródmieście, od ulicy Henryka Sienkiewicza do ulicy Bolesława Prusa.

Obszar, przez który przebiega ta ulica, zaliczany jest do obszarów z intensywną zabudową śródmiejską. Charakteryzuje się on wysokim stopniem wykorzystania terenu oraz gęstością zaludnienia, a jego unikalny wygląd podkreśla blok urbanistyczny w formie kwartału zabudowy, z ciągłymi pierzejami, jakie rozciągają się wzdłuż ulic i placów. To właśnie tutaj można dostrzec wiele ważnych obiektów publicznych i komercyjnych. Dodatkowo, teren ten ma doskonały dostęp do infrastruktury komunikacyjnej, co czyni go szczególnie atrakcyjnym dla mieszkańców oraz odwiedzających miasto.

Na głównych przecznicach, do których należy ulica Szczytnicka, ulica Marii Skłodowskiej-Curie, ulica Henryka Sienkiewicza oraz ulica Nowowiejska, znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe, które obsługują linie w ramach wrocławskiego systemu komunikacji miejskiej.

Historia

Ulica Mikołaja Reja w Wrocławiu swój rozwój zawdzięcza stopniowemu rozwojowi. Najstarszy fragment tejże drogi powstał między ulicą Grunwaldzką a Henryka Sienkiewicza w 1893 roku, zaledwie rok później, w 1894 roku, ulica zyskała swoją patronkę, św. Jadwigę. W kolejnych latach ulica była systematycznie przedłużana, aż do 1905 roku, kiedy nowa jej część dotarła do ulicy Nowowiejskiej. Rozbudowa kontynuowała się również w następnych latach, a w 1908 roku zaplanowano wydłużenie drogi w kierunku obecnej ulicy Gdańskiej.

Warto zaznaczyć, że przed powstaniem ulicy, w 1890 roku, zbudowano szkołę, która obecnie znajduje się pod numerem 3 na rogu z ulicą Grunwaldzką. Wzdłuż ulicy powstawała gęsta zabudowa pierzejowa, z przewagą kamienic czynszowych przeznaczonych głównie na cele mieszkalne. Większość tych prac budowlanych zakończono około 1911 roku, w tym zespół kamienic zaprojektowany przez J. Justa, obejmujący budynek własny nr 36 oraz inne, takie jak nr 35 i 46. Kamienica J. Friesego zlokalizowana jest pod numerem 40, a pod numerem 47 znajdziemy budynek H. Goedickego. Ostatnie indywidualne obiekty powstawały jeszcze w 1925 roku, a oceny po wojnie wskazywały, że ta zabudowa była relatywnie solidna.

W wyniku oblężenia Wrocławia w 1945 roku, ogółem część tej zabudowy uległa zniszczeniu, choć straty były znacznie mniejsze w porównaniu do południowych i zachodnich dzielnic miasta. Nawet budynek szkoły, który nie uniknął zniszczeń, po rewitalizacji otworzył swoje drzwi jako szkoła podstawowa nr 54 w 1952 roku. Po uporządkowaniu zniszczeń pozostawiono nadającą się do użytku zabudowę przedwojenną, co pozwoliło na powstanie niedużych działek przeznaczonych do nowej zabudowy.

Na przykład pod numerami 48, 50 i 52 przy ulicy Mikołaja Reja w latach 50. XX wieku wzniesiono budynek mieszkalny przylegający do istniejącej pierzei. Nowe tereny budowlane obejmowały także działki 21 oraz 39-41, jak również dwa narożniki ulicy Grunwaldzkiej. Zrealizowano tam pierwszą nową zabudowę w ramach inwestycji Wrocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, związanej z budową zespołu budynków mieszkalno-usługowych przy ulicy Górnickiego. Przy Mikołaja Reja powstały również budynki przy Henryka Sienkiewicza 74-92 oraz 42-44 w 1961 roku. Wkrótce później doszło do zabudowy narożników południowych przy tej samej ulicy.

Rok 1967 przyniósł urządzenie placu targowego na zbiegu z ulicą Marii Curie-Skłodowskiej. W 1968 roku zrealizowano projekt trzech punktowych budynków pod numerami 4, 6 i 8 autorstwa Marii Molnickiej. Budowa ta, w której pierwszy budynek należał do Dyrekcji Lasów Państwowych a dwa pozostałe do miasta, została wyróżniona tytułem Mistera Wrocławia w plebiscycie Słowa Polskiego. W kolejnych latach na ulicy Mikołaja Reja powstała także zabudowa plombowa, w tym budynek nr 2a-2f z 1992 roku, zaprojektowany przez C. Matuszewskiego.

Współczesne inwestycje w rejonie ulicy Mikołaja Reja obejmują realizację budynku biurowego Nobilis Business House, który został zbudowany w latach 2014–2016 w miejscu, gdzie wcześniej funkcjonowało targowisko. Inne nowo powstałe obiekty to blok sportowy przy szkole oraz budynek handlowo-usługowy Reja 55, który jest obecnie w budowie, a także projekt Ogrody Reja zlokalizowany pod numerem 74.

Nazwy

Ulica Mikołaja Reja we Wrocławiu, posiada w swojej historii bogaty zestaw nazw, które obrazują jej ewolucję na przestrzeni lat. Na początku, w latach 1894-1945, funkcjonowała pod nazwą Hedwigstrasse, która upamiętniała św. Jadwigę. Po II wojnie światowej na krótko przyjęła miano Kleine Fürsten Strasse, część tej ulicy była zlokalizowana w rejonie ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. Później, nazwa ulica Płowiecka została nadana fragmentowi, który obecnie nie istnieje; jego pozostałość została włączona do ulicy Mikołaja Reja.

W latach 1945-1946, ulica była znana jako ulica św. Jadwigi, chociaż można przypuszczać, że ta nazwa była używana nieoficjalnie. Od 1945 lub 1946 roku, na stałe przyjęła obecną nazwę – ulica Mikołaja Reja. Obejmuje ona hołd dla Mikołaja Reja, znaczącego pisarza z epoki renesansu w Polsce. Decyzja o nadaniu współczesnej nazwy miała miejsce z inicjatywy Zarządu Miejskiego, a formalne ogłoszenie nastąpiło w okólniku z dnia 15 listopada 1945 roku.

Przy okazji nazwy Mikołaja Reja warto wspomnieć, że inne ulice w sąsiedztwie też nawiązują do znanych polskich postaci literackich z tego samego okresu. Przykładem jest ulica Łukasza Górnickiego oraz ulica Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego, co podkreśla znaczenie renesansowych luminarzy w krajobrazie literackim Wrocławia.

Układ drogowy

Ulica Mikołaja Reja we Wrocławiu stanowi istotny element systemu komunikacyjnego, rozpoczynając swoją trasę od skrzyżowania z ulicami Szczytnicką, Marii Curie-Skłodowskiej oraz Władysława Nehringa, Benedykta Polaka i Ładną. Następnie prowadzi aż do połączenia z ulicą Bolesława Prusa. Wskazuje to na jej znaczenie jako drogi łączącej różne istotne punkty w mieście.

Ulica ma wiele powiązań z innymi ulicami, co zostało szczegółowo przedstawione w poniższej tabeli:

Typ powiązaniaNazwa drogiNumer drogiZdjęcieOpis
Kontynuacjaul. Władysława Nehringa
gminna
105214DBrakBrak
ul. Benedykta Polaka
gminna
105243DBrakBrak
Skrzyżowanieul. Szczytnicka
gminna
torowisko tramwajowe
105340DBrakBrak
ul. M. Skłodowskiej-Curie
gminna
torowisko tramwajowe
105264DBrakBrak
ul. Ładna
gminna
105192DBrakBrak
Skrzyżowanieul. Grunwaldzka
gminna
105150DBrakW lewo
Skrzyżowanieul. Henryka Sienkiewicza
gminna
torowisko tramwajowe
105330DBrakW lewo i dół zdjęcia
Włączenie do drogi publicznejul. Chemiczna
wewnętrzna
Nie dotyczyBrakBrak
Skrzyżowanieul. Nowowiejska
gminna
torowisko tramwajowe
105329DBrakBrak
Skrzyżowanieul. Walecznych
gminna
105297DBrakBrak
Włączenie do drogi publicznejSięgacz
wewnętrzna
Nie dotyczyBrakBrak
Kontynuacjaul. Bolesława Prusa – łącznik
wewnętrzna
Nie dotyczyBrakBrak

Droga

Ulica Mikołaja Reja to publiczna droga, która została sklasyfikowana jako droga gminna, należąca do klasy lokalnej. Posiada przypisany numer ewidencyjny 105251D (numer drogi G1052510264011) i ma długość 1.062 m. Poza główną drogą gminną, do ulica przynależy również sięgacz o statusie drogi wewnętrznej, o długości 32 m, a także działki służące jako rezerwa komunikacyjna.

Teren na którym znajduje się ulica, osiąga wysokość od 116,0 do 117,7 m n.p.m.. Jest to droga jednojezdniowa, obsługująca ruch dwukierunkowy, z wyjątkiem pierwszego odcinka, który funkcjonuje jako ulica jednokierunkowa, gdzie ruch kierowany jest od ulicy Marii Skłodowskiej-Curie do ulicy Grunwaldzkiej.

W znacznej części, nawierzchnia drogi pokryta jest granitem, wyłożonym kostką brukową. Wyjątki stanowią pierwsze odcinki oraz pewne fragmenty z przejściami dla pieszych i skrzyżowaniami, gdzie zastosowano nawierzchnię z masy bitumicznej oraz końcowy fragment za ulicą Walecznych, który został wykonany z nowoczesnej kostki betonowej.

Ulica Mikołaja Reja znajduje się w strefie ograniczonej prędkości, gdzie maksymalna dozwolona prędkość wynosi 30 km/h. Wyłączenia od tej zasady dotyczą skrzyżowań z ulicami Szczytnicką, Marii Skłodowskiej-Curie, Henryka Sienkiewicza oraz Nowowiejską. W obrębie ulicy Szczytnickiej oraz Marii Skłodowskiej-Curie, przy skrzyżowaniu z Mikołaja Reja, znajdują się przystanki tramwajowe oraz autobusowe, które noszą nazwę „Reja”.

W kontekście komunikacji miejskiej, przez ulicę przebiegają zarówno dzienne linie tramwajowe, jak i nocne linie autobusowe. Należy jednak zauważyć, iż sama ulica Mikołaja Reja nie obsługuje żadnych linii komunikacyjnych.

W ramach strefy ograniczonej prędkości, ulica ta jest również przeznaczona dla ruchu rowerowego, szczególnie w kontekście powiązania z innymi drogami w tej strefie oraz ścieżkami rowerowymi wykonaną wzdłuż ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Nowowiejskiej. Dodatkowo, na odcinku pomiędzy ulicami Marii Skłodowskiej-Curie i Grunwaldzką, przewidziano kontraruch dla rowerów.

Działki

Droga, o której mowa, jest usytuowana na określonych działkach, co przyczynia się do zrozumienia jej położenia oraz charakterystyki. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych działek.

OdcinekOznaczeniePowierzchniaSumaKategoria lub Status
Od ulicy Marii Skłodowskiej-Curie do ulicy GrunwaldzkiejNr 85, AM-28, obręb Plac Grunwaldzki3.897 m²4.354 m²Gminna
Nr 145/2 AM-29, obręb Plac Grunwaldzki184 m²Rezerwa
Nr 144/3, AM-29, obręb Plac Grunwaldzki273 m²Rezerwa
Od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Henryka SienkiewiczaNr 34, AM-28, obręb Plac Grunwaldzki3.370 m²Gminna
Od ulicy Henryka Sienkiewicza do ulicy NowowiejskiejNr 89, AM-15, obręb Plac Grunwaldzki5.648 m²Gminna
Od ulicy Nowowiejskiej do ulicy WalecznychNr 20, AM-15, obręb Plac Grunwaldzki2.137 m²Gminna
Od ulicy Walecznych do końcaNr 38/2, AM-8, obręb Plac Grunwaldzki2.315 m²2.664 m²Gminna
Nr 36/3, AM-8, obręb Plac Grunwaldzki349 m²Gminna
Sięgacz (pomiędzy nr 72 a nr 74)Nr 39/5, AM-8, obręb Plac Grunwaldzki199 m²Wewnętrzna
Razem17.716 m²Gminne
Razem457 m²Rezerwa
Razem199 m²Wewnętrzne
Razem18.372 m²Całość

Zabudowa i zagospodarowanie

Południowa część ulicy, rozpoczynająca się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie, aż do ulicy Walecznych, w dużej mierze zachowała historyczną zabudowę przedwojennych kwartałów. Dominują tu ciągłe pierzeje, które tworzą charakterystyczne dla tej okolicy kamienice, przerywane jednak lukami będącymi wynikiem wojennych zniszczeń. Z kolei północny odcinek ulicy, za ulicą Walecznych, rozciąga się po terenach, gdzie zrealizowano nową, nowoczesną zabudowę. Ulica kończy się w miejscu, gdzie zaaranżowano rodzinne ogrody działkowe.

Jak wcześniej wspomniano, pewna część historycznej zabudowy w tych przedwojennych kwartałach uległa zniszczeniu, a na pozostawionych wolnych terenach powstały nowe obiekty. W szczególności przy początkowym odcinku ulicy, pomiędzy ulicą Marii Skłodowskiej-Curie a ulicą Grunwaldzką, wyróżniają się po stronie zachodniej trzy nowoczesne punktowce, natomiast po stronie wschodniej znajduje się współczesny budynek biurowy Nobilis Business House, który pełni rolę architektonicznej dominaty. Obok tych obiektów leży Pasaż Grunwaldzki.

W dalszej części ulicy, wśród zabytków kamienicowych, zorganizowane zostały nowe budynki mieszkalne oraz mieszkalno-usługowe, w tym te z zabudowie plombowej. Interesujący jest zespół zabudowy mieszkalno-usługowej, który znajduje się po stronie zachodniej ulicy, począwszy od ulicy Henryka Sienkiewicza do ulicy Chemicznej. To osiedle WSM zostało zaprojektowane zgodnie z postulatami oraz zasadami wynikającymi z Karty Ateńskiej, charakteryzując się modernistycznym, rozluźnionym układem zabudowy, a także dużą ilością zieleni pomiędzy budynkami. Warto wspomnieć, że przy ulicy Mikołaja Reja zlokalizowany jest jeden z budynków pod numerami 42 i 44.

Zieleń i rekreacja

Wzdłuż ulicy Mikołaja Reja nie występują duże obszary zieleni miejskiej. Jednakże obszar ten obfituje w mniejsze tereny zielone oraz różnorodne obiekty sportowe i rekreacyjne. Mając na uwadze, że większe zasoby zieleni znajdują się głównie w miejscach międzyblokowych, warto zwrócić uwagę na osiedla takie jak Ładna-Grunwaldzka-Reja, Sienkiewicza 77-81 czy Reja 17-21, a także na obszary Prusa-Reja-Walecznych. Znajdują się tu także parki kieszonkowe, które powstały w ramach programu Grow Green, zlokalizowane w rejonach Reja-Walecznych-Prusa.

Po zachodniej stronie ulicy, na północ od Henryka Sienkiewicza, zbudowano zespół budynków mieszkalno-usługowych, oparty na zasadach Karty Ateńskiej oraz estetyce modernizmu. To podejście architektoniczne przyczyniło się do luźniejszego rozmieszczenia zabudowy, co pozwoliło na stworzenie przestrzeni między blokami, bogatej w zieleń. W obrębie tego kompleksu znajduje się m.in. górka saneczkowa, niecka po dawnym lodowisku, trawniki oraz liczne ścieżki komunikacyjne i spacerowe. Można tu również podziwiać różnorodność nasadzeń drzew i krzewów, które wprowadzają elementy natury do miejskiej przestrzeni.

Na końcu ulicy znajduje się Zieleniec przy ul. Reja oraz rodzinne ogrody działkowe, które są doskonałym miejscem do relaksu dla mieszkańców. Dodatkowo, odcinek ulicy pomiędzy Henryka Sienkiewicza a Nowowiejską wyróżnia się formami liniowymi zieleni, które rozmieszczone są wzdłuż ulicy w postaci szpalerów, tworzących przyjemną atmosferę śródmiejskiej alei.

W kontekście sportu i rekreacji, w okolicy możemy znaleźć boisko przy szkole znajdującej się pod adresem ulica Mikołaja Reja 3. Poza tym, w rejonie ulic Reja, Grunwaldzkiej oraz Ładnej, a także przy Reja 53-55 i Nowowiejskiej 92b, usytuowane są liczne place zabaw, które sprzyjają aktywności dzieci oraz integracji lokalnej społeczności.

Demografia

Ulica Mikołaja Reja w Wrocławiu przebiega przez cztery rejony statystyczne charakteryzujące się umiarkowanym lub dużym stopniem zaludnienia. Zebrane dane pochodzą z dnia 31.12.2022 r., co pozwala na dokładną analizę demograficzną obszaru.

Numer rejonu statystycznegoLiczba osób zameldowanychGęstość zaludnienia [osób/km²]Lokalizacja
93426094211.210od ulicy Marii Skłodowskiej-Curie do Grunwadzkiej, obie strony
9342101.15327.275od Grunwaldzkiej do Henryka Sienkiewicza, strona wschodnia
93420080824.839od Grunwaldzkiej do Henryka Sienkiewicza, strona zachodnia
9341401.04921.474od Henryka Sienkiewicza do Nowowiejskiej, strona wschodnia
93413077013.653od Henryka Sienkiewicza do Nowowiejskiej, strona zachodnia
93409049616.300od Nowowiejskiej do Walecznych, obie strony
93408277935.416od Walecznych, strona zachodnia (tylko nr 70)
934081584951od nr 72, zachodnia strona, od Walecznych, strona wschodnia

Ochrona i zabytki

Układ urbanistyczny

Ulica Mikołaja Reja we Wrocławiu
posiada wyjątkowe znaczenie ze względu na swój historyczny układ. Długość ulicy dzieli się na dwa główne obszary, które nie tylko mają bogate dziedzictwo kulturowe, ale również są objęte szczególną ochroną. Pierwsza część ulicy, południowa, rozciąga się od ulicy Szczytnickiej oraz Marii Skłodowskiej-Curie do ulicy Henryka Sienkiewicza. Cały ten fragment to część osiedla Plac Grunwaldzki, które wpisuje się w strukturę śródmieścia Wrocławia.

Ten obszar zachowuje historyczny układ urbanistyczny, który uformował się na przestrzeni lat, począwszy od XIX wieku aż do lat 70. XX wieku. Granice chronionego terenu obejmują ulice Stefana Wyszyńskiego oraz Henryka Sienkiewicza, a także koryta rzeczne Starej Odry i rzeki Odry (Odry Głównej). Rodzaj ochrony dla tego obszaru został zaklasyfikowany jako inny.

Te niezwykle cenne zabytki urbanistyczne mają identyfikator INSPIRE_ID: PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_02_UU.4435, a ich stan zachowania oscyluje w granicach 4 – dobry / 5 – bardzo dobry.

Druga część ulicy zaczyna się od ulicy Henryka Sienkiewicza i prowadzi do ulicy Walecznych. Ten obszar także korzysta z ochrony zawartej w gminnej ewidencji zabytków. Chroni historyczny układ urbanistyczny Przedmieścia Piaskowego, również usytuowanego w obrębie Śródmieścia Wrocławia. Został on stworzony na przestrzeni od XVIII wieku do 1945 roku, przy czym ochronie podlega również jego założenie przestrzenne, zaklasyfikowane jako inny rodzaj ochrony. Jego identyfikator INSPIRE_ID to PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_02_UU.4375, a stan zachowania to również 4 – dobry / 5 – bardzo dobry.

Zabytki

Wzdłuż ulicy oraz w jej bezpośrednim otoczeniu można znaleźć liczne obiekty zabytkowe, które są świadectwem historii owych terenów:

StronaObiekt, adresPowstanie, rodzaj ochrony, nr rej., INSPIRE_IDFotografia
Odcinek od ulicy Szczytnickiej i ulicy Marii Skłodowskiej-Curie do ulicy Grunwaldzkiej
WschodniaSzkoła elementarna, obecnie Gimnazjum nr 13 imienia Unii Europejskiej
ulica Mikołaja Reja 3
1885 r. (projekt Richard Plüddemann), lata 1890-1892 (realizacja)
Rodzaj ochrony: gez mpzp
(INSPIRE_ID: PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_02_BK.169130)
_
WschodniaOgrodzenie terenu szkoły elementarnej, obecnie Gimnazjum nr 13 imienia Unii Europejskiej
ulica Mikołaja Reja 3
Lata 1890-1892
Rodzaj ochrony: gez mpzp
(INSPIRE_ID: PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_02_BK.169130)
ZachodniaOficyna mieszkalna, obecnie budynek mieszkalny
ulica Mikołaja Reja 6-8
Około 1920 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica
ulica Grunwaldzka 21
(ulica Mikołaja Reja 10)
Około 1880 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
Odcinek od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Henryka Sienkiewicza
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 13
Około 1900 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 15
Około 1890 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 16
Około 1890 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 17
1891 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 18
Około 1890 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 19
1896 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 20
Około 1895 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 22
Około 1905 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 24
1901 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
Odcinek od ulicy Henryka Sienkiewicza do ulicy Nowowiejskiej
WschodniaKamienica, obecnie budynek mieszkalny z usługowym parterem
ulica Mikołaja Reja 23
(ulica Henryka Sienkiewicza 94)
Około 1900 r., po 1945 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 25
Około 1905 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 27
Około 1905 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 29
1903 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 31
1904 r. (projekt z 1903 r. niezrealizowano)
Rodzaj ochrony: gez inny
_
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 33
Około 1905 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 35
1903 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 36
Około 1910 r. (1902 r.)
Rodzaj ochrony: gez inny
(INSPIRE_ID: PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_02_BK.169146)
_
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 37
Około 1910 r., około 1975 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 40
1906 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaOficyna mieszkalna, obecnie budynek mieszkalny
ulica Mikołaja Reja 40a
Około 1910 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
ZachodniaZespół budynków mieszkalno-usługowych (założenie przestrzenne)
ulica Łukasza Górnickiego 11-37
ulica Henryka Sienkiewicza 76-92
ulica Mikołaja Reja nr 42-44
Lata 50. XX wieku
Rodzaj ochrony: gez inny
_
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 43
1904 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 45
Około 1910 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 47
Około 1910 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 48, 50, 52
Lata 50. XX wieku
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica, obecnie akademik
ulica Mikołaja Reja 54
Około 1910 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica, obecnie akademik
ulica Mikołaja Reja 56
1906 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica, obecnie budynek mieszkalny z usługowym parterem
ulica Nowowiejska 71
(ulica Mikołaja Reja 60)
1915 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
Odcinek od ulicy Nowowiejskiej do końca
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 49
Około 1920 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
WschodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 51
Około 1915 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
WschodniaKamienica
ulica Walecznych 15
1910 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica, obecnie budynek mieszkalny z usługowym parterem
ulica Nowowiejska 96
Około 1910 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 62
Około 1915 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 64
Około 1915 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 66
Około 1915 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica
ulica Walecznych 13
1911 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica
ulica Walecznych 16
Około 1910-1915 r.
Rodzaj ochrony: gez inny
_
ZachodniaKamienica
ulica Mikołaja Reja 70
Około 1910 r.
Rodzaj ochrony: gez inny

Baza TERYT, EMUiA

Według Głównego Urzędu Statystycznego, zgromadzone dane z bazy TERYT przedstawiają nam szczegółowy spis ulic. Warto przyjrzeć się najważniejszym informacjom dotyczącym ulicy Mikołaja Reja.

Ulica ta znajduje się w województwie DOLNOŚLĄSKIM, którego kod to 02. Jest częścią powiatu Wrocław, który przypisano kodowi 0264.

W kontekście administracyjnym, gmina miejska to Wrocław (0264011), a delegatura, która obejmuje obszar tego miejsca, to Wrocław-Śródmieście (0264069).

Ulica Mikołaja Reja jest usytuowana w miejscowości podstawowej, jaką jest miasto Wrocław (0986283), a także w delegaturze Wrocław-Śródmieście (0986952).

W klasyfikacji administracyjnej, ta lokalizacja zaliczana jest do kategorii ulic, a jej pełna nazwa brzmi ul. Mikołaja Reja, co możemy potwierdzić informacją, iż posiada ona unikalny identyfikator 18565.

Przypisy

  1. GUGiK 2023 ↓, Obiekty topograficzne (BDOT500).
  2. UMWr ZW 2023 ↓, GEZ: wiersz 7341.
  3. UMWr ZW 2023 ↓, GEZ: wiersz 9538.
  4. GUS 2023 ↓, ULIC.
  5. GUS 2023 ↓, ULIC: 18565.
  6. Umwd 2023 ↓, Mapa wysokościowa.
  7. UMWr SIP Mapy 2023 ↓, Inwestycje miejskie: ID 1038.
  8. UMWr SIP Mapy 2023 ↓, Gminna ewidencja zabytków: Historyczny układ ... Plac Grunwaldzki.
  9. NID geoportal 2023a ↓, PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_02_UU.4435.
  10. UMWr ZW 2023 ↓, GEZ: wiersz 7329.
  11. WUOZ 2023 ↓, wiersz: 6929.
  12. NID geoportal 2023 ↓, INSPIRE_ID: PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_02_UU.4435.
  13. WUOZ 2023 ↓, wiersz: 1735.
  14. NID zabytek.pl 2023a ↓, PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_02_UU.4435.
  15. UMWr SIP Mapy 2023 ↓, Studium 2018: Rys. 9.
  16. UMWr SIP Mapy 2023 ↓, Mapa rowerowa.
  17. UMWr SIP EMUiA 2023 ↓, /poi/u/965/ul.Reja.
  18. NID zabytek.pl 2023 ↓, INSPIRE_ID: PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_02_BK.169130.
  19. UMWr SIP EMUiA 2023 ↓, /poi/u/1941/ul.Grunwaldzka.
  20. WUOZ 2023 ↓, wiersz: 6928.
  21. UMWr ZW 2023 ↓, GEZ: wiersz 7321.
  22. Gabiś 2009 ↓, s. 2, Załącznik 1: c.d. pkt 12.
  23. Heyduk 2012 ↓, s. 49 (Fritz-Geisler-Str.).
  24. Antkowiak 1970 ↓, s. 238-239 (Skłodowskiej-Curie).
  25. Mironowicz 2016 ↓, s. 33 (Ryc. 13), 34.

Oceń: Ulica Mikołaja Reja we Wrocławiu

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:8