Ulica Kaznodziejska we Wrocławiu


Ulica Kaznodziejska to jedna z najkrótszych ulic w Wrocławiu, która w przeszłości odgrywała istotną rolę w lokalnej komunikacji. Pełniła funkcję łącznika pomiędzy Rynkiem a Przedmieściem Oławskim, co czyniło ją kluczowym szlakiem transportowym w mieście.

Interesującym jest fakt, że na najstarszym dostępnym planie Wrocławia z 1562 roku, ulica ta została oznaczona jako najwyżej położona ulica Starego Miasta. Nazwa, którą nadano tej ulicy – Die höchste Gasse, dosłownie oznacza "najwyższą ulicę". W 1733 roku, w opisie miasta napisanym przez Daniela Gomolcke, pojawia się kolejna nazwa tej ulicy – Prediger Gasse, co można przetłumaczyć jako "zaułek Kaznodziejski". To nawiązanie jest związane z pobliską plebanią katedry św. Marii Magdaleny, która miała swoje miejsce właśnie na tej ulicy.

Niestety, z powodu zniszczeń wojennych, zabudowa ulicy Kaznodziejskiej została całkowicie zdemolowana w 1945 roku. W latach 60. XX wieku ulica została przedłużona o dodatkowe 50 metrów w stronę ulicy Krawieckiej. Jednak w latach 90. nastąpiła zmiana planów urbanistycznych, co skutkowało likwidacją tego przedłużenia w związku z budową nowego obiektu przy ulicy Biskupiej.

Przypisy

  1. Znajduje się na końcu linii ulic wiodących od Sukiennic na wschód przez Kurzy Targ i ul. Marii Magdaleny

Oceń: Ulica Kaznodziejska we Wrocławiu

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:18