Ołbin


Ołbin, znany również pod nazwą Elbing, to fascynujące osiedle położone w Wrocławiu, usytuowane na północ od Ostrowa Tumskiego. Stanowi ono zalążek osadnictwa w tej części miasta i jest lokalizowane w rejonie dzisiejszych ulic Wyszyńskiego, Nowowiejskiej oraz Prusa.

W pobliżu tego osiedla znajduje się kościół św. Michała Archanioła, którego historia sięga XIX wieku. Został on wybudowany na miejscu ufundowanego w latach 30. XII wieku przez komesa Piotra Włostowica opactwa benedyktyńskiego św. Wincentego. To opactwo, ulokowane nad brzegiem Odry, zostało zburzone w 1529 roku w obliczu zbliżającego się niebezpieczeństwa najazdu tureckiego.

W wyniku blisko tysiącletnich transformacji koryta Odry oraz zasypania starorzeczy i części fosy, obecnie kościół św. Michała oddalony jest o kilkaset metrów od rzeki. Tylko współczesny Park Stanisława Tołpy oraz staw znajdujący się w jego granicach stanowią relikty dawnych przeszkód wodnych, które niegdyś pełniły istotną rolę w systemie umocnień tego regionu.

Nazwa

Miejscowość została po raz pierwszy uwieczniona w historycznym dokumencie łacińskim z 1175 roku, gdzie figurowała jako Olbinum w kontekście fragmentu „in Olbino”. W kolejnych latach, jej nazwa była modyfikowana, co dokumentują zapisy z 1202 roku jako Olpinow, z 1253 jako Vlbim, oraz Uolbim. Z biegiem czasu, w 1264 roku miejscowość była już znana jako Olbina, Albingum, Olbingum, a także Elbinga.

Interpretacja nazwy Ołbin jest zagadkowa i niejednoznaczna. Wiele wskazuje, że jej etymologia może być związana z imieniem Albin, jednak językoznawcy wskazują również na inne możliwe źródła. Niemiecki językoznawca Paul Hefftner sugeruje, iż nazwa może również oznaczać „łabędź”.

W ważnym dokumencie łacińskim z 26 lutego 1253 roku, sporządzonym we Wrocławiu i podpisanym przez księcia śląskiego Henryka III Białego, Ołbin pojawił się pod nazwą Vlbim.

Ten sam obszar został zidentyfikowany w zlatynizowanej postaci Olbino w łacińskim dokumencie, który został wystawiony 10 sierpnia 1201 roku przez kancelarię papieża Innocentego III w Segni. W Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego, znanej jako Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis, spisanej w latach 1295–1305 podczas rządów biskupa Henryka z Wierzbna, miejscowość również została wymieniona jako Olbingo.

Ołbin (Elbing) zgodnie z badaniami Domańskiego, jest nazwą dzierżawczą, pochodzącą od przezwiska Olba (Albin). Obecna forma Ołbin zyskała popularność, po raz pierwszy pojawiając się na planie Wrocławia z 1972 roku.

Historia

W XVIII wieku Ołbin stał się istotną częścią Wrocławia, jednak do początku XIX wieku pozostawał w dużej mierze poza granicami miasta. Tylko niewielka część tej lokalizacji, ściśle związana z przedpolem miejskich fortyfikacji, została włączona w obręb zarządzania miasta w latach 1768 oraz 1800. Ze względu na swoje położenie na północnym brzegu Odry, Ołbin bywał często narażony na ataki oblegających armii, jak również na działania obrońców Wrocławia, którzy w XVI wieku zniszczyli ten obszar, aby uniemożliwić przeciwnikowi znalezienie schronienia w trakcie oblężenia.

Po wojnie z Napoleona, w 1807 roku, Wrocław został zdobyty przez armię napoleońską, co skutkowało decyzją o zburzeniu miejskich fortyfikacji oraz zasypaniu części fosy. W rezultacie, Ołbin został włączony w 1808 roku do granic miasta Wrocławia jako częśćPrzedmieścia Odrzańskiego, obok innych przedmieści sąsiadujących z Starym Miastem.

Na zachodnim skraju Ołbina, przy Ołbińskiej 1, w XIV wieku funkcjonowała kaplica św. Hieronima, a później kościół pod wezwaniem św. Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic, obecnie znany jako Kościół Opieki św. Józefa. W sąsiedztwie tej świątyni istniało leprozorium oraz przytułek dla kobiet. W 1776 roku, na zlecenie Fryderyka II Wielkiego, Carl Gotthard Langhans opracował projekt budowy „bramy Fryderyka” w południowej części Ołbina, w okolicy skrzyżowania ulic Sienkiewicza i Świętokrzyskiej. Po 1820 roku budowla ta przekształciła się w schronienie dla biednych, aż do jej rozbiórki w 1858 roku.

W połowie XIX wieku w okolicy kościoła św. Michała, przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Prusa, powstała huta szkła. Na północ od tego miejsca, w Nowej Wsi Polskiej, w rejonie skrzyżowania Barlickiego i Orzeszkowej, znajdował się „Ogród Ludowy” (Der Volks Garten), z którym prowadziła ścieżka, częściowo pokrywająca się z dzisiejszą ulicą Edyty Stein, znana w 1873 roku jako Fussweg nach dem Volks Garten („ścieżka do Ogrodu Ludowego”).

W 1891 roku w Ołbinie urodziła się św. Teresa Benedykta od Krzyża, a jej dom rodzinny przy ul. Nowowiejskiej przekształcono w muzeum. W drugiej połowie XIX wieku z inicjatywy Wrocławskiej Spółdzielni Konsumenckiej powstała piekarnia „Mamut”, która przez lata była największym producentem pieczywa i makaronu w Europie, zlokalizowana przy skrzyżowaniu Sienkiewicza ze Świętokrzyską, naprzeciw Muzeum Przyrodniczego i Ogrodu Botanicznego. Obok piekarni mieścił się Instytut Głuchoniemych, a na wschód założony dzięki testamentowi hr. von Sedlnitzky’ego w 1872 roku Ewangelicki Konwikt Teologiczny „Johanneum”.

W latach 1902–1904 w pobliżu Parku St. Tołpy przy ul. Prusa wybudowano gmach Królewskiej Szkoły Rzemiosł Budowlanych oraz Wyższej Szkoły Budowy Maszyn, którego projektantami byli architekci Richard Plüddemann i Karl Klimm. Po 1945 roku do środka wprowadził się Instytut Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, a później także Politechnika Wrocławska z Wydziałem Łączności, który w 1966 roku przemianowano na Wydział Elektroniki. W tej samej lokalizacji znajdowało się także akademickie mieszkanie dyrektora, w którym mieściła się między innymi pracownia prof. Tołpy.

Obecny kształt Ołbina charakteryzuje się gęsto zabudowaną przestrzenią, przeważnie kamienicami z przełomu XIX oraz XX wieku. W trakcie oblężenia Festung Breslau w 1945 roku Ołbin nie ucierpiał tak bardzo, jak inne części Wrocławia, takie jak sąsiadujący z nim plac Grunwaldzki. Wciąż można tu spotkać wiele stuletnich kamienic, a nowoczesną zabudowę z lat 60. XX wieku reprezentuje zespół budynków mieszkalno-usługowych przy ulicy Górnickiego.

Ołbin zalicza się do Śródmieścia. W 1991 roku wydzielono osobne osiedla Nadodrze oraz Plac Grunwaldzki. Obecnie Ołbin graniczy z Kleczkowem oraz Nadodrzem na zachodzie, z Starym Miastem i placem Grunwaldzkim na południu, a przez Starą Odrę z Zaciszem na wschodzie i – także przez Stara Odra – z Karłowicami na północy. Według danych Rady Miasta Wrocławia z 2004 roku, na Ołbinie mieszka około 41,1 tysiąca osób.

Przypisy

  1. MagdalenaM. Kozioł MagdalenaM., Nasz drogi Grafit. Ile jeszcze miasto wyda na budynek?, „Gazeta Wyborcza”, 14.08.2014 r. [dostęp 26.10.2019 r.]
  2. Magdalena Kozioł: Hala Grafit przy ul. Namysłowskiej już nie dla handlowców. Wprowadzi się tam sąd. Gazeta Wrocławska, 13.08.2013 r. [dostęp 26.10.2019 r.]
  3. Magdalena Kozioł: Drzwi otwarte w nowej hali kupieckiej Grafit. Gazeta Wrocławska, 05.05.2012 r. [dostęp 26.10.2019 r.]
  4. Tomek Matejuk: Nowe miejsce dla wrocławskich kupców już prawie gotowe. Tu Wrocław, 27.12.2012 r. [dostęp 26.10.2019 r.]
  5. Tomek Matejuk: W kwietniu kupcy wprowadzą się do Centrum Biznesu Grafit. Tu Wrocław, 27.12.2011 r. [dostęp 26.10.2019 r.]
  6. Nowe centrum biznesu. KRN media Sp. z o.o., 28.12.2011 r. [dostęp 26.10.2019 r.]
  7. H. Markgraf, J. W. Schulte, „Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis”, Breslau 1889.
  8. Grünhagen 1866, s. 58.
  9. Georg Korn, „Breslauer Urkundenbuch”, Erster Theil, Breslau, Verlag von Wilhelm Gottlieb Korn 1870, s. 14.
  10. Julian Janczak: Śląsk w końcu XVIII wieku. Krystyna Binek (oprac.). T. 2. Cz. 2. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1984, s. 89.
  11. a b Paul Hefftner: Ursprung und Bedeutung der Ortsnamen im Stadt und Landkreise Breslau. Breslau: Ferdinand Hirt, 1910, s. 24–26.
  12. Elbing, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. II: Derenek – Gżack, Warszawa 1881, s. 326.
  13. Liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy (stan na 31.12.2017).
  14. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online.

Oceń: Ołbin

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:10