Ołbin, znany również pod nazwą Elbing, to fascynujące osiedle położone w Wrocławiu, usytuowane na północ od Ostrowa Tumskiego. Stanowi ono zalążek osadnictwa w tej części miasta i jest lokalizowane w rejonie dzisiejszych ulic Wyszyńskiego, Nowowiejskiej oraz Prusa.
W pobliżu tego osiedla znajduje się kościół św. Michała Archanioła, którego historia sięga XIX wieku. Został on wybudowany na miejscu ufundowanego w latach 30. XII wieku przez komesa Piotra Włostowica opactwa benedyktyńskiego św. Wincentego. To opactwo, ulokowane nad brzegiem Odry, zostało zburzone w 1529 roku w obliczu zbliżającego się niebezpieczeństwa najazdu tureckiego.
W wyniku blisko tysiącletnich transformacji koryta Odry oraz zasypania starorzeczy i części fosy, obecnie kościół św. Michała oddalony jest o kilkaset metrów od rzeki. Tylko współczesny Park Stanisława Tołpy oraz staw znajdujący się w jego granicach stanowią relikty dawnych przeszkód wodnych, które niegdyś pełniły istotną rolę w systemie umocnień tego regionu.
Nazwa
Miejscowość została po raz pierwszy uwieczniona w historycznym dokumencie łacińskim z 1175 roku, gdzie figurowała jako Olbinum w kontekście fragmentu „in Olbino”. W kolejnych latach, jej nazwa była modyfikowana, co dokumentują zapisy z 1202 roku jako Olpinow, z 1253 jako Vlbim, oraz Uolbim. Z biegiem czasu, w 1264 roku miejscowość była już znana jako Olbina, Albingum, Olbingum, a także Elbinga.
Interpretacja nazwy Ołbin jest zagadkowa i niejednoznaczna. Wiele wskazuje, że jej etymologia może być związana z imieniem Albin, jednak językoznawcy wskazują również na inne możliwe źródła. Niemiecki językoznawca Paul Hefftner sugeruje, iż nazwa może również oznaczać „łabędź”.
W ważnym dokumencie łacińskim z 26 lutego 1253 roku, sporządzonym we Wrocławiu i podpisanym przez księcia śląskiego Henryka III Białego, Ołbin pojawił się pod nazwą Vlbim.
Ten sam obszar został zidentyfikowany w zlatynizowanej postaci Olbino w łacińskim dokumencie, który został wystawiony 10 sierpnia 1201 roku przez kancelarię papieża Innocentego III w Segni. W Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego, znanej jako Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis, spisanej w latach 1295–1305 podczas rządów biskupa Henryka z Wierzbna, miejscowość również została wymieniona jako Olbingo.
Ołbin (Elbing) zgodnie z badaniami Domańskiego, jest nazwą dzierżawczą, pochodzącą od przezwiska Olba (Albin). Obecna forma Ołbin zyskała popularność, po raz pierwszy pojawiając się na planie Wrocławia z 1972 roku.
Historia
W XVIII wieku Ołbin stał się istotną częścią Wrocławia, jednak do początku XIX wieku pozostawał w dużej mierze poza granicami miasta. Tylko niewielka część tej lokalizacji, ściśle związana z przedpolem miejskich fortyfikacji, została włączona w obręb zarządzania miasta w latach 1768 oraz 1800. Ze względu na swoje położenie na północnym brzegu Odry, Ołbin bywał często narażony na ataki oblegających armii, jak również na działania obrońców Wrocławia, którzy w XVI wieku zniszczyli ten obszar, aby uniemożliwić przeciwnikowi znalezienie schronienia w trakcie oblężenia.
Po wojnie z Napoleona, w 1807 roku, Wrocław został zdobyty przez armię napoleońską, co skutkowało decyzją o zburzeniu miejskich fortyfikacji oraz zasypaniu części fosy. W rezultacie, Ołbin został włączony w 1808 roku do granic miasta Wrocławia jako częśćPrzedmieścia Odrzańskiego, obok innych przedmieści sąsiadujących z Starym Miastem.
Na zachodnim skraju Ołbina, przy Ołbińskiej 1, w XIV wieku funkcjonowała kaplica św. Hieronima, a później kościół pod wezwaniem św. Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic, obecnie znany jako Kościół Opieki św. Józefa. W sąsiedztwie tej świątyni istniało leprozorium oraz przytułek dla kobiet. W 1776 roku, na zlecenie Fryderyka II Wielkiego, Carl Gotthard Langhans opracował projekt budowy „bramy Fryderyka” w południowej części Ołbina, w okolicy skrzyżowania ulic Sienkiewicza i Świętokrzyskiej. Po 1820 roku budowla ta przekształciła się w schronienie dla biednych, aż do jej rozbiórki w 1858 roku.
W połowie XIX wieku w okolicy kościoła św. Michała, przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Prusa, powstała huta szkła. Na północ od tego miejsca, w Nowej Wsi Polskiej, w rejonie skrzyżowania Barlickiego i Orzeszkowej, znajdował się „Ogród Ludowy” (Der Volks Garten), z którym prowadziła ścieżka, częściowo pokrywająca się z dzisiejszą ulicą Edyty Stein, znana w 1873 roku jako Fussweg nach dem Volks Garten („ścieżka do Ogrodu Ludowego”).
W 1891 roku w Ołbinie urodziła się św. Teresa Benedykta od Krzyża, a jej dom rodzinny przy ul. Nowowiejskiej przekształcono w muzeum. W drugiej połowie XIX wieku z inicjatywy Wrocławskiej Spółdzielni Konsumenckiej powstała piekarnia „Mamut”, która przez lata była największym producentem pieczywa i makaronu w Europie, zlokalizowana przy skrzyżowaniu Sienkiewicza ze Świętokrzyską, naprzeciw Muzeum Przyrodniczego i Ogrodu Botanicznego. Obok piekarni mieścił się Instytut Głuchoniemych, a na wschód założony dzięki testamentowi hr. von Sedlnitzky’ego w 1872 roku Ewangelicki Konwikt Teologiczny „Johanneum”.
W latach 1902–1904 w pobliżu Parku St. Tołpy przy ul. Prusa wybudowano gmach Królewskiej Szkoły Rzemiosł Budowlanych oraz Wyższej Szkoły Budowy Maszyn, którego projektantami byli architekci Richard Plüddemann i Karl Klimm. Po 1945 roku do środka wprowadził się Instytut Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, a później także Politechnika Wrocławska z Wydziałem Łączności, który w 1966 roku przemianowano na Wydział Elektroniki. W tej samej lokalizacji znajdowało się także akademickie mieszkanie dyrektora, w którym mieściła się między innymi pracownia prof. Tołpy.
Obecny kształt Ołbina charakteryzuje się gęsto zabudowaną przestrzenią, przeważnie kamienicami z przełomu XIX oraz XX wieku. W trakcie oblężenia Festung Breslau w 1945 roku Ołbin nie ucierpiał tak bardzo, jak inne części Wrocławia, takie jak sąsiadujący z nim plac Grunwaldzki. Wciąż można tu spotkać wiele stuletnich kamienic, a nowoczesną zabudowę z lat 60. XX wieku reprezentuje zespół budynków mieszkalno-usługowych przy ulicy Górnickiego.
Ołbin zalicza się do Śródmieścia. W 1991 roku wydzielono osobne osiedla Nadodrze oraz Plac Grunwaldzki. Obecnie Ołbin graniczy z Kleczkowem oraz Nadodrzem na zachodzie, z Starym Miastem i placem Grunwaldzkim na południu, a przez Starą Odrę z Zaciszem na wschodzie i – także przez Stara Odra – z Karłowicami na północy. Według danych Rady Miasta Wrocławia z 2004 roku, na Ołbinie mieszka około 41,1 tysiąca osób.
Przypisy
- MagdalenaM. Kozioł MagdalenaM., Nasz drogi Grafit. Ile jeszcze miasto wyda na budynek?, „Gazeta Wyborcza”, 14.08.2014 r. [dostęp 26.10.2019 r.]
- Magdalena Kozioł: Hala Grafit przy ul. Namysłowskiej już nie dla handlowców. Wprowadzi się tam sąd. Gazeta Wrocławska, 13.08.2013 r. [dostęp 26.10.2019 r.]
- Magdalena Kozioł: Drzwi otwarte w nowej hali kupieckiej Grafit. Gazeta Wrocławska, 05.05.2012 r. [dostęp 26.10.2019 r.]
- Tomek Matejuk: Nowe miejsce dla wrocławskich kupców już prawie gotowe. Tu Wrocław, 27.12.2012 r. [dostęp 26.10.2019 r.]
- Tomek Matejuk: W kwietniu kupcy wprowadzą się do Centrum Biznesu Grafit. Tu Wrocław, 27.12.2011 r. [dostęp 26.10.2019 r.]
- Nowe centrum biznesu. KRN media Sp. z o.o., 28.12.2011 r. [dostęp 26.10.2019 r.]
- H. Markgraf, J. W. Schulte, „Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis”, Breslau 1889.
- Grünhagen 1866, s. 58.
- Georg Korn, „Breslauer Urkundenbuch”, Erster Theil, Breslau, Verlag von Wilhelm Gottlieb Korn 1870, s. 14.
- Julian Janczak: Śląsk w końcu XVIII wieku. Krystyna Binek (oprac.). T. 2. Cz. 2. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1984, s. 89.
- a b Paul Hefftner: Ursprung und Bedeutung der Ortsnamen im Stadt und Landkreise Breslau. Breslau: Ferdinand Hirt, 1910, s. 24–26.
- Elbing, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. II: Derenek – Gżack, Warszawa 1881, s. 326.
- Liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy (stan na 31.12.2017).
- Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Oporów (Wrocław) | Gądów-Popowice Południowe | Popowice (Wrocław) | Maślice Małe | Osiedle pod Jaworami we Wrocławiu | Plac Grunwaldzki (osiedle Wrocławia) | Polanka (Wrocław) | Kowale (Wrocław) | Pilczyce-Kozanów-Popowice Północne | Powstańców Śląskich (osiedle Wrocławia) | Księże (Wrocław) | Krzyki-Partynice | Ratyn (Wrocław) | Ligota (Wrocław) | Nowy Dom (Wrocław) | Pracze Widawskie | Biskupin (Wrocław) | Osiedle Gajowice | Osiedle mieszkaniowe Plac PKWN we Wrocławiu | OłtaszynOceń: Ołbin