Warto zwrócić uwagę na ulicę Bolesława Prusa, która jest istotnym elementem wrocławskiego krajobrazu. Zlokalizowana w Ołbinie, łączy dwie kluczowe arterie - ulicę Kilińskiego na południowym zachodzie oraz Daszyńskiego na północnym wschodzie.
Jej całkowita długość to niespełna 1,4 km, co sprawia, że jest to stosunkowo krótka, ale jakże znacząca droga w tym obszarze miasta.
Historia
Współczesny kształt ulicy Bolesława Prusa jest niemal identyczny z przebiegiem dawnej drogi zwanej Am Lehmdamm, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Na Glinianej Grobli”. Grobla ta, po raz pierwszy przypomniana w dokumentach historycznych z 1309 roku, pełniła ważną rolę w ochronie terenów położonych na północ od niej, zapobiegając ich zalewaniu w czasie wezbrań rzeki Odry. Te ziemie były własnością benedyktynów, a później norbertanów z opactwa św. Wincentego znajdującego się na Ołbinie.
Zabudowa w okolicy grobli odnotowano po raz pierwszy w roku 1458. W osiemnastym wieku, koryto rzeki, biegnące wzdłuż grobli, zostało wykorzystane jako element systemu obronnego Wrocławia, służącego jako przeszkoda wodna dla północnej linii murów miasta. Po likwidacji fortyfikacji wrocławskich po zajęciu miasta przez Francuzów w 1807 roku, odnoga Odry została odcięta, co spowodowało jej powolne wysychanie, które trwało przez kilka dziesięcioleci. To zjawisko spowodowało, że zabudowy powstawały głównie po północnej stronie ulicy, niemal przez cały XIX wiek.
Miejsce, gdzie zlokalizowane były stawy używane przez lokalnych mieszkańców do prania odzieży, oraz podmokłe łąki na wschód od kościoła św. Michała, z czasem stało się terenami niezabudowanymi. Dopiero w 1936 roku te obszary zostały przecięte nową ulicą, znaną wówczas jako Adalbertstraße, dzisiaj ul. Wyszyńskiego.
Na rogu ulic Matejki i Prusa, w połowie XIX wieku, znajdowała się huta szkła. Natomiast w 1879 roku, w południowo-zachodniej części ulicy, zbudowano Königliche Gewerbe- und Oberrealschule, czyli Królewską Szkołę Rzemiosła i Wyższą Szkołę Realną, według projektu Roberta Mende. W 1904 roku do budynku dobudowano salę gimnastyczną, którą zaprojektował Plüddemann.
Pod koniec dziewiętnastego stulecia zaczęły pojawiać się pierwsze zabudowania również na południowej pierzei ulicy. W latach 1901–1904, w kwartale pomiędzy ulicami Prusa, Rozbrat, Chemiczną i Górnickiego, rozpoczęto budowę okazałego, secesyjno-neoromańskiego gmachu Królewskiej Szkoły Rzemiosł Budowlanych i Wyższej Szkoły Budowy Maszyn. W tym samym czasie, na narożniku Nowowiejskiej i Prusa (Am Waschteich – „Nad Stawem do Prania”), wzniesiono neogotyckie gmachy szkół (męskiej w 1900, żeńskiej w 1904) imienia Pestalozziego, zaprojektowane przez Plüddemanna i Frobösego.
II wojna światowa, mimo że przyniosła ogromne zniszczenia w Wrocławiu, w stosunkowo dużym stopniu oszczędziła wrocławskie Przedmieście Odrzańskie, w tym znaczną część zabudowań przy ulicy Prusa. Niestety, zniszczeniu uległy obiekty w rejonie ulic Bema i Kilińskiego, w tym wspomniana wcześniej Królewska Szkoła Rzemiosła, oraz kilka domów w pozostałej części ulicy, na miejscu których po wojnie zbudowano tak zwane „plomby” oraz dwa punktowce wg projektu budynków przy ulicy Mikołaja Reja 4, 6, 8.
Na południowej pierzei ulicy, przy ul. Prusa nr 9 (między Ledóchowskiego a Barycką), znajdował się okazały czterokondygnacyjny gmach, w którym po wojnie działała centrala telefoniczna obsługująca 20 tys. abonentów tej części Wrocławia. Początkowo wykorzystywano w nim urządzenia systemu Strowgera, które w latach 80. XX wieku zostały zastąpione nowocześniejszymi systemu Pentaconta. Ostateczne zamknięcie centralnej nastąpiło na koniec lat 90. XX wieku, a budynek przekształcono w dom akademicki.
Przypisy
- 60 lat Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Politechnika Wrocławska, 25.03.2013 r. [dostęp 28.01.2023 r.]
- Sielicki 2014, s. 116.
- Głowiński 2014, s. 180–181.
- Budynek przy Prusa 9 w portalu fotopolska.eu
- Antkowiak 1970, s. 206–207.
- Antkowiak 1970, s. 208.
- Antkowiak 1970, s. 207.
- Zdjęcie w portalu fotopolska.eu: napis nad oknami: Erbaut im Jahre 1903
- Zdjęcie w portalu fotopolska.eu: na wieży zegarowej daty: 1902 (po lewej) i 1904 (po prawej).
- Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej – kampus Prusa
- Katedra Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej Politechniki Wrocławskiej
- Załącznik do uchwały Rady Miejskiej LVI/1728/2010 z 04.11.2010 r.
- Encyklopedia Wrocławia 2000, s. 678.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Bożego Ciała we Wrocławiu | Ulica Wincentego Kraińskiego we Wrocławiu | Ulica Mennicza we Wrocławiu | Ulica Piaskowa we Wrocławiu | Ulica Brzeska we Wrocławiu | Ulica Heleny Modrzejewskiej we Wrocławiu | Ulica Podwale we Wrocławiu | Ulica Wojciecha Cybulskiego we Wrocławiu | Ulica św. Elżbiety we Wrocławiu | Ulica św. Józefa we Wrocławiu | Ulica Łukasza Górnickiego we Wrocławiu | Ulica Bolesława Drobnera we Wrocławiu | Ulica Katedralna we Wrocławiu | Ulica Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu | Ulica gen. Karola Kniaziewicza we Wrocławiu | Ulica Kardynała Augusta Hlonda we Wrocławiu | Ulica Stalowa we Wrocławiu | Ulica Kuźnicza we Wrocławiu | Ulica Joachima Lelewela we Wrocławiu | Ulica Krupnicza we WrocławiuOceń: Ulica Bolesława Prusa we Wrocławiu