Ulica Przestrzenna we Wrocławiu


Ulica Przestrzenna jest interesującym fragmentem wrocławskiego krajobrazu, zlokalizowanym na osiedlu Huby, które kiedyś należało do dzielnicy Krzyki. Ma ona długość 661 metrów i przebiega od ulicy Borowskiej do ulicy Wapiennej, gdzie kończy się na se czerwcu. Obszar ten jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków pod pozycją Huby i Glinianki, co oznacza, że jego historyczny układ urbanistyczny jest chroniony przed zniszczeniem.

Na ulicy Przestrzennej oraz w jej najbliższym otoczeniu znajdują się różne obiekty, które również zostały wpisane do gminnej ewidencji zabytków, w tym cenne kamienice, które są ujęte w rejestrze zabytków. Przed wybuchem II wojny światowej, ulica Przestrzenna była częścią większego zjawiska urbanistycznego. Obok ulicy Wielkiej oraz nieistniejącego dzisiaj odcinka drogi pomiędzy ulicami Ślężną a Borowską, tworzyła ona jedną cięciwę o nazwie Goethestrasse.

W rezultacie urbanistycznych przekształceń, które miały miejsce po II wojnie światowej, powstało Wzgórze Andersa. W efekcie tego, ulica Przestrzenna została podzielona na dwa odcinki, które straciły swoje pierwotne powiązanie. Czas przyniósł zmiany w nazewnictwie, ponieważ wschodni odcinek uzyskał swoją nową nazwę - ulicę Przestrzenną - w 1974 roku, pozostawiając zachodni odcinek z dotychczasową nazwą - ulicą Wielką.

Historia

Ulica Przestrzenna, zlokalizowana na osiedlu Huby, ma długą i fascynującą historię. Obszar, na którym się znajduje, został włączony w granice Wrocławia w 1868 roku. Rozwój tego miejsca związany był z budową kamienic czynszowych w pierzejowym układzie, która miała miejsce w pierwszych dwóch dziesięcioleciach XX wieku. W okresie od 1900 do 1910 roku, najwięcej obiektów wzniesiono po obu stronach ulicy, stosując stylistykę secesyjną, która charakteryzowała się bryłami z mansardowymi dachami, okazałymi szczytami, balkonami i wykuszami.

Jednym z ważniejszych aspektów urbanistycznych tej okolicy jest brak oficyn, co pozwoliło na zagospodarowanie wewnętrznych podwórek jako terenów zieleni. Przed niektórymi domami zaaranżowano także przedogródki, co dodawało uroku tej ulicy. Ulica Przestrzenna pierwotnie była częścią długiej ulicy biegnącej od ulicy Tadeusza Zielińskiego w kierunku wschodnim, a jej odcinek od ulicy Borowskiej zaczął powstawać po 1900 roku. Do 1915 roku cała ulica była już wytyczona, docierając do ulicy Hubskiej.

W okresie międzywojennym, ulica zyskała miano eleganckiej arterii, szczególnie w zachodniej części, lecz po II wojnie światowej jej charakter zmienił się na osiedlowy. Rejon Huby był świadkiem intensywnych działań wojennych pod koniec II wojny światowej. W marcu 1945 roku front dotarł do ulicy Przestrzennej (wówczas nazywanej Goethestrasse), gdzie prowadzone były zacięte walki o przetrwanie budynków.

W wyniku tych brzmiących tragedii znaczna część zabudowy została zniszczona. Niektórzy historycy wskazują, że wiele z tych zniszczeń było skutkiem podpaleń przez żołnierzy Armii Radzieckiej. Odbudowa oraz nowa zabudowa w tej okolicy rozpoczęła się w latach 50. XX wieku i trwała do lat 60. XX wieku w ramach budowy osiedla mieszkaniowego „Huby”. Pomimo tego, że część oryginalnych kamienic została uratowana, istniejąca zabudowa wzbogacona została o nowoczesne bloki i budynki w zabudowie plombowej.

Przedwojenna ulica Goethestrasse, która prowadziła od ulicy Tadeusza Zielińskiego do Hubskiej, straciła swoje pierwotne połączenie wskutek powstania Wzgórza Andresa. W wyniku tej transformacji, wschodni odcinek ulicy otrzymał w 1974 roku nową nazwę – ulicy Przestrzennej. Obecnie teren na końcu ulicy stanowi częściowo działki prywatne, na których w latach 60. XX wieku powstały nowe budynki mieszkalne. Dodatkowo, niektóre połączenia, istniejące przed wybudowaniem obiektów pod numerem 2-8, zanikły, w tym łączność z ulicą Ciepłą.

Nazwa

W swojej historii ta ulica przeszła wiele zmian nazw, co jest odzwierciedleniem zarówno lokalnych, jak i szerszych historycznych wydarzeń. Oto kluczowe etapy w nazewnictwie:

  • Goethestrasse, do 7.11.1946 r.,
  • Wielka, od 7.11.1946 r. do 20.12.1974 r.,
  • Przestrzenna, od 20.12.1974 r..

Niemiecka nazwa ulicy, Goethestrasse, była hołdem dla wielkiego poety niemieckiego, Johanna Wolfganga von Goethe, który przyszedł na świat 28 sierpnia 1749 roku w Frankfurcie nad Menem, a zmarł 22 marca 1832 roku w Weimarze. Urok jego twórczości oraz wpływ na kulturę niemiecką są nie do przecenienia.

Po II wojnie światowej, nowa nazwa, u ulicy Wielkiej, obejmowała całą dawna ulicę Goethego, co uwzględniało zarówno współczesną ulicę Wielką, jak i Przestrzenną. Została ona przyjęta przez Miejską Radę Narodową na podstawie uchwały z dnia 7 listopada 1946 roku nr 184.

Ostatecznie, współczesna nazwa – Przestrzenna, została nadana uchwałą Rady Narodowej Wrocławia z dnia 20 grudnia 1974 roku nr VI/28/74, co stało się istotnym krokiem w procesie rewitalizacji lokalnej tożsamości tej ulicy.

Układ drogowy

Ulica Przestrzenna jest znaczącym elementem w sieci drogowej Wrocławia, łącząc ulicę Borowską z ulicą Wapienną, kontynuującą się jako odcinek do innych dróg. Ta szeroka arteria pełni funkcję łącznika między różnymi obszarami, ułatwiając ruch kołowy.

Droga ta łączy się z innymi ulicami poprzez różnorodne typy skrzyżowań, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo i komfort podróżowania. W poniższym zestawieniu przedstawiamy szczegółowe informacje na temat połączeń tej ulicy z drogami kołowymi:

Typ powiązaniaKierunek ruchuNazwa drogiZdjęcieSzczegóły
skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną↑ ↓droga wewnętrzna oraz parking Aquaparku_w lewo
← →ulica Borowska
droga zbiorcza
góra i prawy dół
skrzyżowanie← →ul. Łódzka_lewo góra, prawo dół
skrzyżowanie← →ul. Tomaszowska_góra i dół
skrzyżowanie← →ul. Gajowa_góra i dół
skrzyżowanie← →ul. Wapienna__

Drogi przypisane do ulicy

Ulica Przestrzenna, zlokalizowana we Wrocławiu, ma przypisaną drogę gminną o długości 661 metrów, oznaczoną numerem drogi 105615D oraz ewidencyjnym numerem G1056150264011. Nawierzchnia tej ulicy wykonana jest z brukowanej kostki granitowej, z wyjątkiem niewielkiego odcinka w rejonie skrzyżowania z ulicą Borowską, gdzie zastosowano masę bitumiczną. Ulica ta przebiega przez teren o wysokości bezwzględnej w zakresie od 121,56 do 122,0 m n.p.m.

Warto zaznaczyć, że cała ulica, podobnie jak inne powiązane ulice, z wyjątkiem ulicy Borowskiej, znajduje się w strefie ograniczenia prędkości do 30 km/h. Ruch rowerowy jest również dozwolony w tej strefie, co jest ściśle powiązane z drogami rowerowymi biegnącymi wzdłuż ulicy Borowskiej. Co więcej, strefa ta obejmuje działki ewidencyjne o łącznej powierzchni 13 395 m² (albo 13 397 m²).

OdcinekDziałkaPowierzchniaFotografia
od ul. Borowskiej do ul. Tomaszowskiejdziałka nr 57 AM-27, obręb Południe7761 m²
od ul. Tomaszowskiej do ul. Gajowejdziałka nr 12 AM-28, obręb Południe1801 m²
od ul. Gajowej do ul. Wapiennejdziałka nr 29 AM-28, obręb Południe2526 m²
(2528 m²)
od ul. Wapiennej – sięgaczdziałka nr 63 AM-28, obręb Południe1307 m²
Razem13 395 m² (13 397 m²)

Zabudowa i zagospodarowanie

Ulica Przestrzenna, umiejscowiona w sercu Wrocławia, to miejsce z bogatą i różnorodną zabudową. Przebiega przez obszar, który charakteryzuje się śródmiejską architekturą, pomiędzy numerami 32 a 36. Obecnie pełni ona rolę ulicy osiedlowej, będąc jednocześnie powiązaną z ulicą Borowską, która z kolei stanowi ważny element przestrzeni publicznej danego osiedla, oraz ulicą Gajową, która jest lokalnym centrum. Przestrzenna jest zdominowana przez budownictwo mieszkalne, które w zdecydowanej większości ją otacza.

Wśród nielicznych obiektów niemieszkalnych, które można znaleźć przy tej ulicy, wyróżnia się Zespół Szkół Gastronomicznych, zlokalizowany po stronie południowej, pomiędzy numerami 1 a 17. W tej okolicy znajduje się również niewielki zieleniec, który dodaje uroku urbanistycznemu krajobrazowi. Pozostałe budowle to w dużej mierze kamienice oraz bloki mieszkalne, które zostały wzniesione w różnorodnym stylu, zarówno jako uzupełniająca zabudowa plombowa, jak i wolnostojące budynki.

Co ciekawe, zabudowa wzdłuż ulicy Przestrzennej przeważnie ma od czterech do sześciu kondygnacji. Wyjątkami są jedynie niektóre obiekty, takie jak usytuowany przy ulicy Przestrzennej 1 jednoklatkowy budynek, który wznosi się na jedenaście kondygnacji, typowy dla budowli znanej jako Punktowiec przy ulicy Jastrzębiej, oraz większy, trzyklatkowy blok mieszkalny przy numerach 32, 34 i 36, który posiada aż dwanaście kondygnacji. Daje to ciekawy obraz architektury tej ulicy i jej różnorodności.

Punkty adresowe i budynki

Na ulicy Przestrzennej we Wrocławiu, według stanu na rok 2021, znajdują się różnorodne punkty adresowe oraz budynki o odmiennym przeznaczeniu i wysokości.

Po stronie południowej, numery nieparzyste, można natknąć się na następujące obiekty:

  • ulica Przestrzenna 1: budynek mieszkalny o 11 kondygnacjach,
  • ulica Przestrzenna 17: obiekt przemysłowy o 1 kondygnacji,
  • ulica Przestrzenna 19, 19a: budynek mieszkalny z 5 kondygnacjami,
  • ulica Przestrzenna 23: kamienica mieszkalna licząca 4 kondygnacje,
  • ulica Przestrzenna 25: kamienica mieszkalna o 4 kondygnacjach,
  • ulica Przestrzenna 27: kamienica mieszkalna z 4 kondygnacjami,
  • ulica Przestrzenna 29: kamienica mieszkalna o 4 kondygnacjach,
  • ulica Przestrzenna 31, 33, 35, 37: kompleks budynku mieszkalnego z 6 kondygnacjami,
  • ulica Przestrzenna 37a,
  • ulica Przestrzenna 39: kamienica mieszkalna z 6 kondygnacjami,
  • ulica Przestrzenna 41: kamienica mieszkalna o 5 kondygnacjach,
  • ulica Przestrzenna 43: kamienica mieszkalna licząca 5 kondygnacji,
  • ulica Przestrzenna 49: budynek mieszkalny o 6 kondygnacjach.

Na północnej stronie ulicy, w relacji do numerów parzystych, prezentują się takie obiekty:

  • ulica Przestrzenna 2, 4, 6, 8: kompleks budynek mieszkalny o 4 kondygnacjach,
  • ulica Przestrzenna 14, 16, 18, 20: budynek mieszkalny z 4 kondygnacjami,
  • ulica Przestrzenna 22: budynek mieszkalny posiadający 6 kondygnacji,
  • ulica Przestrzenna 24: kamienica mieszkalna z 4 kondygnacjami,
  • ulica Przestrzenna 26, 28: kompleks budynku mieszkalnego o 6 kondygnacjach,
  • ulica Przestrzenna 32, 34, 36: budynek mieszkalny o znacznej wysokości – 12 kondygnacji,
  • ulica Przestrzenna 38: budynek mieszkalny z 5 kondygnacjami,
  • ulica Przestrzenna 40: kamienica mieszkalna o 5 kondygnacjach,
  • ulica Przestrzenna 42: kamienica mieszkalna licząca 4 kondygnacje,
  • ulica Przestrzenna 44, 46: budynek mieszkalny z 6 kondygnacjami,
  • ulica Przestrzenna 48: kamienica mieszkalna o 4 kondygnacjach,
  • ulica Przestrzenna 50: działka, która nie jest zabudowana.

Demografia

Prezentowane dane dotyczą ulicy Przestrzennej we Wrocławiu, która rozciąga się przez różne obszary statystyczne. Informacje są aktualne na dzień 31 grudnia 2020 roku. Poniżej przedstawione są szczegóły dotyczące liczby osób zameldowanych w poszczególnych rejonach.

Numer rejonu statystycznegoLiczba osób zameldowanych na stałeGęstość zaludnienia [os./km²]Obszar
93164012111434od ulicy Borowskiej do Łódzkiej, strona południowa
93168074019288od ulicy Borowskiej do Łódzkiej, strona północna
93170054118486od Łódzkiej do Tomaszowskiej, strona południowa
93165082236274od Łódzkiej do Tomaszowskiej, strona północna
931710145933787od Tomaszowskiej do Gajowej, obie strony
931730108625634od Gajowej do Wapiennej, obie strony (z wyjątkiem budynków przy ul. Wapiennej 22 i 23)
od Wapiennej do końca, strona północna
93175095712502przy skrzyżowaniu z ul. Wapienną, strona południowa (budynki przy ul. Wapienna 22 i 23)
93174076832222koniec sięgacza (ulica Przestrzenna 49 i dalej budynki przy ul. Hubskiej)

Zieleń

Na terenie Wrocławia zieleń odgrywa istotną rolę, szczególnie w okolicy ulicy Przestrzennej. Wspólnie z innymi obszarami zieleni, ten fragment miasta został starannie zaplanowany w celu zapewnienia okolicznym mieszkańcom dostępu do przyjemnych przestrzeni rekreacyjnych.

NazwaParametrStronaPołożenieFotografia
teren z boiskiem Zespołu Szkół Gastronomicznychpowierzchnia: 19 684 m² (19 686 m²)południowapomiędzy nr 1 a nr 17brak
Zieleniec przy ul. Przestrzennejpowierzchnia: 2 890 m²północnapomiędzy łącznikiem ulicy Gajowej a ulicą Przestrzennąbrak

Zieleniec wzdłuż ulicy Przestrzennej projektowany jest jako skwer, który wzbogacony jest o fontannę, stanowiącą centralny punkt tego miejsca. Wśród drzew dominują okazałe kasztanowce, a w jego obrębie znajduje się starannie utrzymana, czynna fontanna osadzona na szerokim i wielokątnym cokole. Jej unikalny kształt misy w postaci odwróconego stożka jest prawdziwą ozdobą skweru, a spływająca woda do zbiornika dopełnia harmonijny pejzaż. Misa podtrzymywana jest przez smukłą kolumnę, co dodaje jej elegancji. To przestrzeń relaksu i odpoczynku dla mieszkańców, którzy cenią sobie czas spędzany na świeżym powietrzu.

Ulica Przestrzenna przebiega również przez obszar historycznie ukształtowanej zabudowy Hub, której charakterystyka obejmowała pierzeje, a jednocześnie nie występowały zabudowy w przyblokowych wnętrzach. Brak oficyn, które są typowe dla wielu innych części miasta, umożliwił tworzenie zielonych przestrzeni w podwórzach za budynkami. Dobrze zachowane wnętrza międzyblokowe znajdziemy w kwartałach ulic:

  • strona południowa:
    • Przestrzenna, Tomaszowska, Łódzka, Kamienna,
    • Przestrzenna, Tomaszowska, Gajowa, Kamienna,
    • Przestrzenna, Gajowa, Wapienna, Kamienna,
    • częściowo: Przestrzenna, Wapienna, św. Jerzego.
  • strona północna:
    • Przestrzenna, Łódzka, Tomaszowska, Wesoła,
    • łącznik Gajowej (ulica Przestrzenna 32-36), Tomaszowska, Gajowa, Wesoła,
    • częściowo: Przestrzenna, Gajowa, Wapienna.

Ochrona i zabytki

Obszar, przez który biegnie ulica Przestrzenna, cieszy się szczególną ochroną i został wpisany do gminnej ewidencji zabytków pod pozycją Huby i Glinianki. Warto podkreślić, że w szczególności chroniony jest historyczny układ urbanistyczny, który obejmuje okolice ulic Suchej, Hubskiej, Kamiennej oraz Borowskiej. Dodatkowo ochrona obejmuje Park Andersa, zajezdnię oraz osiedle w rejonie ulic Paczkowskiej i Nyskiej, które kształtowało się sukcesywnie w latach 60. XIX wieku oraz w XX wieku, a także po roku 1945. W chwili obecnej stan zachowania tego układu oceniany jest na dobry.

Wzdłuż ulicy oraz w jej najbliższym otoczeniu można znaleźć następujące zabytki, które zostały ujęte w gminnej ewidencji zabytków. Niektóre z tych obiektów figuruje również w rejestrze zabytków:

Obiekt oraz lokalizacjaData powstania i typ ochronyZdjęcie
strona południowa
Kamienica
ul. Przestrzenna 23
około 1910 r.
typ ochrony: inny
_
Kamienica
ul. Przestrzenna 25
około 1910 r.
typ ochrony: inny
_
Kamienica
ul. Przestrzenna 27
1905 r., 2012 r. remont generalny (1908 r.)
typ ochrony: rejestr zabytków, nr A/2079/539/Wm z dnia 22.07.1994 r.
_
Kamienica, obecnie mieszkalna z częściowo usługowym parterem
ul. Przestrzenna 29
1908 r.
typ ochrony: inny
_
Kamienica
ul. Tomaszowska 19
1908 r.
typ ochrony: inny
_
Kamienica, obecnie mieszkalna z częściowo usługowym przyziemiem
ul. Gajowa 47-47a
1908 r., projekt P. Scholz (1908-1909)
typ ochrony: rejestr zabytków, nr A/5998 z dnia 16.03.2016 r.
_
Kamienica, obecnie mieszkalna z usługowym przyziemiem
ul. Gajowa 70
około 1910 r.
typ ochrony: inny
_
Kamienica
ul. Przestrzenna 39
około 1920 r.
typ ochrony: inny
Kamienica, obecnie mieszkalna z częściowo usługowym przyziemiem
ul. Przestrzenna 41
około 1920 r.
typ ochrony: inny
Kamienica, obecnie mieszkalna z usługowym przyziemiem
ul. Przestrzenna 43
około 1915 r.
typ ochrony: inny
Kamienica
ul. Wapienna 23
około 1915 r.
typ ochrony: inny
_
Kamienica
ul. Wapienna 22
około 1915 r.
typ ochrony: inny
_
Kamienica
ul. Przestrzenna 49
około 1920 r.
typ ochrony: inny
_
strona północna
Kamienica
ul. Przestrzenna 24
około 1910 r.
typ ochrony: inny
_
Skwer miejski (między ul. Gajową a ul. Tomaszowską)
ul. Przestrzenna, dz. 11 AM 28 obr Południe
początek XX wieku
typ ochrony: inny
_
Kamienica
ul. Przestrzenna 40
około 1920 r. (1911 r.)
typ ochrony: rejestr zabytków, nr A/1545 z dnia 21.01.2010 r. (fasada kamienicy)
_
Kamienica
ul. Przestrzenna 42
około 1920 r.
typ ochrony: inny
_
Kamienica
ul. Wapienna 20
około 1910 r.
typ ochrony: inny
_
Kamienica
ul. Przestrzenna 48
około 1920 r.
typ ochrony: inny
_

Baza TERYT

Dane mogą być zdobyte z Głównego Urzędu Statystycznego, a dotyczące bazy TERYT oraz spisu ulic (ULIC) przedstawiają się następująco:

  • województwo: dolnośląskie (02),
  • powiat: Wrocław (0264),
  • gmina/dzielnica/delegatura: Wrocław (0264011) gmina miejska; Wrocław-Krzyki (0264039) delegatura,
  • Miejscowość podstawowa: Wrocław (0986283) miasto; Wrocław-Krzyki (0986544) delegatura,
  • kategoria/rodzaj: ulica,
  • Nazwa ulicy: ul. Przestrzenna (17769).

Przypisy

  1. GUS 2021 ↓, ULIC.
  2. NID geoportal 2021 ↓, Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_02_BL.26033.
  3. NID 2021 ↓, s. 221.
  4. NID 2021 ↓, s. 230.
  5. ZW 2021 ↓, GEZ poz. 9592.
  6. ZW 2021 ↓, GEZ poz. 9591.
  7. ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7049.
  8. ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7048.
  9. ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7047.
  10. ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7046.
  11. ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7045.
  12. ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7044.
  13. ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7043.
  14. ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7050.
  15. ZW 2021 ↓, GEZ poz. 1544.
  16. ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7039.
  17. ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7038.
  18. ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7037.
  19. ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7036.
  20. WWUOZ 2021 ↓, poz. 9383.
  21. WWUOZ 2021 ↓, poz. 9384.
  22. SIP 2021 ↓, EMUiA: nr 7766 ul. Przestrzenna 14.
  23. SIP 2021 ↓, EMUiA: nr 55938 ul. Przestrzenna 40.
  24. SIP 2021 ↓, EMUiA: nr 25943 ul. Przestrzenna 36.
  25. SIP 2021 ↓, EMUiA: nr 20744 ul. Przestrzenna 35.

Oceń: Ulica Przestrzenna we Wrocławiu

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:17