Ulica Łaciarska we Wrocławiu


Ulica Łaciarska to jeden z kluczowych elementów
ścisłego średniowiecznego centrum Wrocławia. Znajduje się ona w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta, równolegle do wschodniej pierzei Rynku, oddalona od niego o około 170 metrów w kierunku wschodnim.

Pierwotna nazwa tej ulicy brzmiała Altbussergasse i odnosiła się do rzemieślników zajmujących się naprawą obuwia, nazywanych także Altbesserer lub Altbüßer. Nazwa ta dotyczyła północnego odcinka ulicy, rozciągającego się pomiędzy dzisiejszą ulicą Wita Stwosza a placem Nankiera. W kierunku południowym jej przedłużenie nazywane było niejednokrotnie „z tyłu [kościoła] św. Marii Magdaleny”, a później zmieniało nazwy na Pfnorrgasse durchauß, Ensiedlergasse oraz Hintere Brustgasse.

Na końcu ulicy znajdowała się furta Pfnorra (Pfnorr Pforte), która stanowiła część wewnętrznej linii umocnień, a za nią przebiegała kładka przez Czarną Oławę. Z zachowanych dokumentów z początku XV wieku wynika, że w tamtych czasach łaciarscy rzemieślnicy zajmowali marginalne miejsce wśród mieszkańców tej ulicy. Mieszkały tam głównie kotlarze, nożownicy, ślusarze oraz blacharze, reprezentujący różne zawody związane z obróbką metali, w sumie 42 rzemieślników. Wśród mieszkańców znajdowało się także 14 stolarzy oraz cieśli, a także 14 rzemieślników zajmujących się przetwarzaniem skór, głównie kuśnierzy.

Niestety, w wyniku oblężenia Festung Breslau wiosną 1945 roku, część ulicy Łaciarskiej oraz zabudowy Starego Miasta została zniszczona. Próby odbudowy przeprowadzono w latach 60. XX wieku, co skutkowało
przerwaniem ciągłości ulicy na odcinku około 110 metrów pomiędzyKotlarską a Wita Stwosza. W rezultacie ul. Łaciarska obecnie składa się z dwóch odrębnych odcinków: północnego, który mierzy około 180 metrów od placu Nankiera do Kotlarskiej, oraz południowego, rozciągającego się od Wita Stwosza do trasy W-Z, który ma długość około 310 metrów.

Zabytki

Ulica Łaciarska we Wrocławiu jest bogata w zabytki historyczne, które przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. W pobliskim rejestrze wojewódzkim znajdują się następujące obiekty:

Każdy z tych obiektów ma swoją unikalną historię i stanowi ważny element wrocławskiego dziedzictwa kulturowego.

Przypisy

  1. kamienica - Zabytek.pl [online], zabytek.pl [dostęp 20.02.2022 r.]
  2. plebania - Zabytek.pl [online], zabytek.pl [dostęp 20.02.2022 r.]
  3. pałac - Zabytek.pl [online], zabytek.pl [dostęp 20.02.2022 r.]
  4. ulica Łaciarska krzyżuje się m.in. z Kotlarską i Nożowniczą
  5. w XV wieku mieszkał we Wrocławiu złotnik Sebalt Pfnorr, któremu wrocławski kościół farny św. Elżbiety zawdzięczał pozłocenie gałki znajdującej się na szczycie wieży
  6. m.in. na planie miasta z 1562
  7. w 1345; także: altbusergasse, altpussergasse, platea renovatorum, platea veterniariorum

Oceń: Ulica Łaciarska we Wrocławiu

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:21