Ulica Marii Curie-Skłodowskiej we Wrocławiu


Ulica Marii Curie-Skłodowskiej, znajdująca się w malowniczej dzielnicy Szczytnikach we Wrocławiu, stanowi kluczowy szlak komunikacyjny, łącząc Most Zwierzyniecki z placem Grunwaldzkim. Po przejściu za skrzyżowaniem z ulicami Ładną, M.Reja oraz B.Polaka, ulica przechodzi w ulicę Szczytnicką.

Warto zaznaczyć, że do połowy XIX wieku w tym rejonie przebiegała peryferyjna Szosa Swojczycka, prowadząca od centrum miasta do wsi, które obecnie są osiedlami, takie jak Swojczyce, Dąbie, Biskupin, Sępolno oraz Bartoszowice. W związku z budową w 1865 roku tuż za Mostem Zwierzynieckim Ogrodu Zoologicznego, wystąpiła potrzeba uporządkowania dostępu do tego obiektu, co skutkowało wytyczeniem nowej ulicy w latach 1867-1869.

Stworzona ulica, kierująca się od centrum miasta w stronę Mostu Zwierzynieckiego oraz Ogrodu Zoologicznego, stała się szeroką arterią, wzdłuż której znajdowały się komfortowe promenady spacerowe; nazwana została Tiergartenerstraße. Na przestrzeni kolejnych lat XIX wieku, z rozwojem infrastruktury komunikacyjnej w tym obszarze, wzdłuż Tiergartenerstraße zaczęły powstawać reprezentacyjne kamienice z frontowymi ogródkami po stronie południowej (nieparzystej). Po stronie północnej (parzystej) wzniesiono m.in. istniejący do dziś kompleks klinik akademickich przy ulicy Curie-Skłodowskiej nr 50-58.

Na końcu zachodnim, przy Curie-Skłodowskiej nr 1, już w 1912 roku, według projektu Maxa Berga, zbudowano Łaźnię Miejską, która pełniła funkcję publicznych zakładów kąpielowych aż do lat 80. XX wieku. Niektóre inne obiekty publiczne przy ulicy, w tym archiwum państwowe z Curie-Skłodowskiej nr 12, uległy zniszczeniu w wyniku wyburzeń z 1945 roku. Warto zaznaczyć, że miały one miejsce, gdy w osi przecinającego tę ulicę Placu Grunwaldzkiego oblężeni w Festung Breslau Niemcy postanowili utworzyć pas startowy dla samolotów.

Ulica Curie-Skłodowskiej jest kluczową trasą, która umożliwia mieszkańcom wrocławskiej tzw. Wielkiej Wyspy dotarcie do centrum miasta, co sprawia, że wszelkie prace remontowe w jej obrębie mogą powodować znaczne problemy komunikacyjne. 4 stycznia 2014 roku rozpoczął się długo oczekiwany kapitalny remont wschodniego odcinka ulicy, który według założeń miał trwać osiem miesięcy. Już od pierwszych dni tego przedsięwzięcia wystąpiły poważne utrudnienia w ruchu drogowym w tej części Wrocławia.

Przypisy

  1. Przemysław Wronecki, MAW: Paraliż MPK przez remont Curie-Skłodowskiej. Tramwaje utknęły przed mostem Szczytnickim. Gazeta Wrocławska, 07.01.2014 r. [dostęp 07.01.2014 r.]
  2. Elg: Ruszył remont Skłodowskiej-Curie. www.wroclaw.pl, 04.01.2014 r. [dostęp 07.01.2014 r.]
  3. Odcinek zachodni wyremontowano w latach 2006-2007.
  4. Wszystkie inne trasy są albo okrężne, albo nie umożliwiają jazdy samochodem.
  5. Tzn. w wolnym tłumaczeniu "ulica Zwierzyńcowa" albo "ulica do Ogrodu Zoologicznego".

Oceń: Ulica Marii Curie-Skłodowskiej we Wrocławiu

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:10