Ulica Kurkowa, dawniej znana jako Schießwerderstraße aż do roku 1945, stanowi istotny element infrastruktury Wrocławia. Ta malownicza arteria usytuowana jest na Przedmieściu Odrzańskim, gdzie pełni funkcję łączącą
ulicę Dubois, znajdującą się w pobliżu placu Maksa Borna, z Placem Strzeleckim. Długość Kurkowej wynosi 554 metry, co sprawia, że jest ona istotną trasą komunikacyjną w tej części miasta.
Historia
Warto zwrócić uwagę, że historia tej ulicy jest ściśle związana z rozwojem Wrocławia, szczególnie w okresie po rozbiórce miejskich fortyfikacji, która miała miejsce do 1808 roku. W tym czasie ulica pełniła rolę mniej znaczącej drogi, zlokalizowanej na przedpolu Odrzańskiego Dzieła Koronowego oraz Srebrnego Szańca. Do roku 1824 zabudowa po jej wschodniej stronie była na niezbyt zadowalającym poziomie.
Warto zauważyć, że aż do 1824 roku ta droga była bezimienna. Dopiero wtedy nadano jej nazwę Offene Gasse, co oznacza „Zaułek Otwarty”, ponieważ nie była w pełni zabudowana z jednej strony. Sytuacja zmieniła się po wybudowaniu dwóch mostów: Königsbrücke, który połączył Kępę Mieszczańską z lewym brzegiem Odry Południowej w roku 1875, obecnie znanego jako Most Sikorskiego, oraz Wilhelmsbrücke, który powstał w 1876 roku i łączył wyspę z prawym brzegiem Odry Północnej, znanym dziś jako stary Most Mieszczański.
Ulica zyskała na znaczeniu, gdy jej południowy odcinek został przedłużony w kierunku Salzstraße, dzisiejszej ulicy Cybulskiego, natomiast północny koniec rozciągnął się w kierunku Schießwerderplatz, co oznacza dosłownie „plac Kępy Strzeleckiej”. Warto zaznaczyć, że na tym terenie znajdowała się niegdyś strzelnica miejska, a do końca lat 70. XIX wieku ulica nosiła nazwę Schießwerderstraße.
Po II wojnie światowej ulica została przemianowana na ulicę Kurkową, co nawiązuje do bractwa kurkowego, które istniało w przeszłości w Wrocławiu jako organizacja strzelecka. Ulica ta jest również związana z historią Edith Stein, ponieważ w tej okolicy mieścił się skład drzewny jej rodziców, który stanowił źródło utrzymania dla rodziny.
Niestety, w czasie oblężenia Festung Breslau w 1945 roku, wiele kamienic wzdłuż tej ulicy zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych. Całkowitym zniszczeniu uległy budynki na początkowym odcinku południowym. Ponadto, między dzisiejszą ulicą Cybulskiego a Dubois, odcinek ten w 1956 roku został włączony do placu Maksa Borna, który wcześniejszą nazwę nosił jako plac Dąbrowszczaków.
Jednakże nie wszystkie budynki zostały zniszczone. Te, które nadawały się do remontu, zostały szybko naprawione i zasiedlone. Niemniej jednak, w kolejnych latach ich stan techniczny, podobnie jak jakość brukowanej nawierzchni, znacznie się pogorszył. Ulica Kurkowa stała się miejscem, gdzie kręcono wiele filmów, w tym wojennych, przedstawiających wydarzenia po drugiej wojnie światowej. Reżyserzy, tacy jak Igor Zajcew oraz Janusz Petelski, realizowali tutaj zdjęcia do rosyjskiego serialu Dywersant w 2006 roku, a także Steven Spielberg w 2014 roku kręcił sceny do filmu Most szpiegów (ang. Bridge of Spies).
Przypisy
- Steven Spielberg już we Wrocławiu, wroclaw.pl; Zimna wojna i szpiedzy na moście. Wrocław udawał Berlin w nowym thrillerze Spielberga.
- Maria Amata Neyer OCD: Edyta Stein. Życie św. Teresy Benedykty od Krzyża w dokumentach i fotografiach. Kraków: Wydawnictwo Karmelitów Bosych, 2014, s. 14.
- System Informacji Przestrzennej Wrocławia – ul. Kurkowa.
- „Dywersant. Koniec wojny” w bazie filmpolski.pl.
- Fotografie z planu zdjęciowego do filmu „Dywersant” w 2006 roku.
- Śladami Edyty Stein.
- Wrocław Edyty Stein, s. 3, 4.
- Plan Wrocławia z opisem wybranych obiektów z przewodnika po mieście, wyd. Verlag von Eduard Trewendt, 1879 r., fotopolska.eu, za: Hermann Luchs, Breslau: ein Führer durch die Stadt für Einheimische und Fremde, wydanie 7 poprawione, wydawca Eduard Trewendt, 1879 (Breslau: Robert Nischkowsky).
- Antkowiak 1970, Kurkowa, s. 128–129.
- Antkowiak 1970, pl. Dąbrowszczaków, s. 38–39.
- Antkowiak 1970, Kurkowa, s. 129.
- Antkowiak 1970, s. 129.
- a b Wykaz dróg w zarządzie ZDiUM.
- a b Eysymontt 2017, s. 4.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Kurzy Targ we Wrocławiu | Ulica Kwaśna we Wrocławiu | Ulica Zaporoska we Wrocławiu | Ulica Lotnicza we Wrocławiu | Ulica Lubuska we Wrocławiu | Ulica Marii Curie-Skłodowskiej we Wrocławiu | Ulica Ludwika Rydygiera we Wrocławiu | Ulica Lwowska we Wrocławiu | Ulica Łazienna we Wrocławiu | Ulica Malarska we Wrocławiu | Ulica Mieszka I we Wrocławiu | Ulica Krowia we Wrocławiu | Ulica Krawiecka we Wrocławiu | Ulica Krakowska we Wrocławiu | Ulica Kotlarska we Wrocławiu | Ulica Komandorska we Wrocławiu | Ulica Kłośna we Wrocławiu | Ulica Kleczkowska we Wrocławiu | Ulica Kiełbaśnicza we Wrocławiu | Ulica Wielka we WrocławiuOceń: Ulica Kurkowa we Wrocławiu