Wrocław, z jego bogatą historią i kulturą, kryje wiele interesujących miejsc, w tym niezwykłą winiarnię Philippich. Ta kamienica, zlokalizowana przy ul. Wita Stwosza 16, od początku XIX wieku pełni funkcję winiarni, a od roku 1864 przeszła do historii jako Winiarnia Philippich.
To unikatowe miejsce nie tylko zachwyca architekturą, ale również opowiada historię winiarskich tradycji regionu.
Historia kamienicy i architektura
Kamienica, której historia sięga późnego średniowiecza, przedstawia architektoniczny styl gotycko-renesansowy. Jej modernizacja miała miejsce w latach 1802-1804 lub 1810 roku, w oparciu o projekt Carla Langhansa. To właśnie F. W. Friesner, ówczesny właściciel nieruchomości oraz znany handlarz win, zlecił te prace. Budowla o trzech skrzydłach pierwotnie miała dwie kondygnacje i fasadę pięcioosiową od ul. Wita Stwosza, a także trzynastoosiową od strony ulicy Biskupiej 11. Na parterze natomiast podziwiać można było boniowaną powierzchnię z czterema oknami w boniowanych arkadach.
W centralnej osi budynku znajdował się dorycki portyk z dwoma kolumnami, na którym zaaranżowano balkon. To wyjście było wzbogacone o serliany, które otaczały joński portyk, a dekorowały je postacie Bachusa i Hermesa, symbolizujące profesję właściciela kamienicy. Pożar, który miał miejsce w 1856 roku, doprowadził do nadbudowy czwartej kondygnacji, zakończonej gzymsem z modylionami oraz płaskim dachem. Wschodnia fasada zyskała dodatkowy, skromniejszy portal o dwóch kondygnacjach, który ostatecznie pod koniec XIX wieku został zamurowany.
Portyk ten prowadzi do sieni, której sklepienie zachowuje cechy renesansowe, podparte na gurtach, oraz zdobione w 1810 roku wspornikami o egiptyzujących detalach i antykizującymi maskami. Z tej sieni można przejść do spiralnej klatki schodowej, zbudowanej na przecięciu kwadratów, odzwierciedlającej wpływy francuskiego klasycyzmu. Wnętrze schodów zaprojektowane zostało wokół centralnej kolistej przestrzeni, a ich balustrada została zrealizowana z delikatnych metalowych kolumienek. Ściany klatki schodowej boniowane były, a w ich wnętrzu znalazły się półkoliste osie, prostokątne płycizny oraz termalne okno wychodzące na dziedziniec.
Modernizacja wnętrz w 1810 roku przyniosła zmiany w Piano nobile, gdzie stworzono reprezentacyjny salon. Sień prowadziła następnie do przestronnego dziedzińca, a tylna elewacja parteru wzbogacona została o arkady w formie serliany, które prowadziły do piwnicy, flankowane przez dwa sfinksy. Wschodnia część budynku została rozbudowana o oficyny w drugiej połowie XIX wieku i zabudowana krytymi drewnianymi gankami, co nadało całości nowy charakter.
W roku 1904 do wschodniej elewacji wmurowano manierystyczny portal, który pochodził z rozbiórki kamienicy przy Rynku 12, należącej do rodziny Philippich. W tym samym czasie zmodernizowano również elewację frontową, zastępując wąskie okna parteru dużymi witrynami, które zyskały osobne wejścia do sklepów.
Właściciele i najemcy
W 1864 roku, w jednej z wrocławskich kamienic, Georg Phillipi, pochodzący z Hesji, otworzył swoją winiarnię. Warto zaznaczyć, że przed tym przedsięwzięciem, od 1829 roku, prowadził podobny lokal w Rynku, gdzie zdobywał uznanie w branży. Jego specjalizacja obejmowała czerwone wina francuskie z regionu Bordeaux, co przyniosło mu dużą popularność wśród wpływowych osobistości z miasta, takich jak przedsiębiorcy czy posiadacze ziemscy.
Osiągnięcia Georga Philippiego nie ograniczały się jedynie do winiarni; w budynku, w którym prowadził działalność, zorganizował także szkołę. Jego uczniowie z powodzeniem znajdowali zatrudnienie w innych wrocławskich winiarniach. Pamiątką po tym miejscu jest wieko beczki wmurowane w ścianę sieni, które przypomina o bogatej historii tego lokalu.
W 1911 roku winiarnia Philippich zmieniła właściciela, gdy została sprzedana handlarzowi z Gdańska, Hermanowi Pastorowi. Uwagę przyciągało również to, że w pozostających piwnicach znajdowało się około 350 tysięcy litrów wina, co stanowiło imponujący majątek. W 1935 roku działalność w tym budynku kontynuowała firma Leopolda Goldenringa, specjalizująca się w imporcie win węgierskich.
Po 1945
Działania wojenne w roku 1945 nie spowodowały uszkodzeń w budynku winiarni Philippich we Wrocławiu. Pomimo trudnych czasów, struktura pozostawała w nienaruszonym stanie.
Przez wiele lat na parterze tej historycznej kamienicy funkcjonował sklep jubilerski, który przyciągał lokalnych klientów oraz turystów.
Obecnie natomiast mieści się tam Spółdzielcze Centrum Rehabilitacyjno-Medyczne Resurs, które oferuje różnorodne usługi zdrowotne i rehabilitacyjne dla społeczności lokalnej.
Przypisy
- Alkohol w kulturze stołu dawnego Wrocławia. Wino
- SIP GEZ 2018 r.
- GEZ 2018 r., poz. 8631.
- a b c d e Eysymontt i in. 2011 r., s. 340.
- a b c Harasimowicz 1997 r., s. 71.
- Antkowiak 1970 r., s. 249.
- Broniewski 1967 r., s. 397.
- Brzezowski 1995 r., s. 135.
- Znów można podziwiać kamienicę przy Wita Stwosza. Koniec remontu
- Kamienica nr 16 (11), ul. Wita Stwosza, Wrocław - zdjęcia [online], polska-org.pl [dostęp 03.12.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Dom ośmiorodzinny przy ul. Tramwajowej 2a we Wrocławiu | Kamienica Hirschela we Wrocławiu | Budynek mieszkalny przy ulicy Grunwaldzkiej 88 i Henryka Sienkiewicza 131 we Wrocławiu | Kamienica Pod Czarnym Kozłem we Wrocławiu | Kamienica Pod Trzema Gołębiami we Wrocławiu | Kamienica Pod Zimnym Kamieniem we Wrocławiu | Kamienica Pod Złotą Palmą we Wrocławiu | Kamienica Pod Złotym Barankiem we Wrocławiu | Kamienica Pod Złotym Gronem we Wrocławiu | Kamienica Pod Złotym Koszykiem we Wrocławiu | Dawny budynek Kamery Cesarskiej we Wrocławiu | Kamienice przy ulicy Więziennej 1-3 we Wrocławiu | Kamienica Rynek-Ratusz 25-27 we Wrocławiu | Kamienica Rynek-Ratusz 10 we Wrocławiu | Budynek mieszkalno-usługowy przy ulicy marszałka Józefa Piłsudskiego 94-96 we Wrocławiu | Kamienica przy ulicy Wita Stwosza 15 we Wrocławiu | Kamienica Pod Złotym Słońcem przy ulicy Drobnera we Wrocławiu | Kamienica przy ulicy św. Mikołaja 42 we Wrocławiu | Kamienica przy ulicy św. Mikołaja 40 we Wrocławiu | Kamienica przy ulicy św. Antoniego 28 we WrocławiuOceń: Winiarnia Philippich we Wrocławiu