UWAGA! Dołącz do nowej grupy Wrocław - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego we Wrocławiu


Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego to interesująca ulica, która biegnie wzdłuż nabrzeża Odry we Wrocławiu. Obejmuje ona obszar od Przekopu Szczytnickiego do fragmentu Odry Głównej, przechodząc również przez Odrę Górną. Mieści się na wschód od tętniącego życiem centrum Wrocławia, w obszarze osiedla Nowe Szczytniki.

Obecnie ulica rozpoczyna swój bieg przy Moście Grunwaldzkim i łączy się z Mostem Zwierzynieckim. Wytyczona została na miejscu dawnej nadbrzeżnej drogi zwanej Ufer Gasse, która łączyła Josefstraße, obecnie znanej jako ul. św. Józefa, oraz Schul Gasse (ul. Hoene-Wrońskiego).

Historia ulicy sięga połowy XVIII wieku, kiedy to była gęsto zabudowana. W 1867 roku przeszła ona proces poszerzenia, a w 1904 roku uległa przedłużeniu do Paßbrücke (mostu Zwierzynieckiego) w związku z aspiracjami do utworzenia we Wrocławiu Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej. Ta instytucja rozpoczęła swoją działalność w 1910 roku, a jej budynki zaczęły powstawać już w 1905 roku. Zabudowa odbywała się także w latach 30. XX wieku, kiedy to między innymi powstało południowe skrzydło gmachu Szkoły, które dzisiaj jest częścią Politechniki Wrocławskiej, zrealizowane w latach 1925-1928.

Po II wojnie światowej ulica uległa skróceniu, od tego momentu obejmując odcinek pomiędzy aktualnym mostem Pokoju a mostem Grunwaldzkim. Część ta, zwana ulicą Fryderyka Joliot-Curie, dodatkowo zmieniła swoje oblicze. Odcinek wschodni, który obecnie całkowicie pokrywa się z Wybrzeżem Wyspiańskiego, został nazwaną Helmuth Brückner Ufer.

Na przestrzeni lat, ta okolica doświadczyła wielu zmian architektonicznych. Najstarszym zachowanym budynkiem w tej części jest kamienica położona na posesji nr 11-12, datująca się na I połowę XIX wieku. Z kolei nowoczesnym obiektem, który wzbogacił to miejsce, jest Zintegrowane Centrum Studenckie Politechniki Wrocławskiej, oddane do użytku w lecie 2006 roku (W. Wyspiańskiego nr 23-25, bud. C-13). Warto również wspomnieć o kontrowersyjnej kamienicy, zrealizowanej w 1996 roku według projektu architekta Wojciecha Jarząbka, która zdobyła uznanie w postaci nagród i wyróżnień architektonicznych, znajdująca się na posesji nr 36.

Przypisy

  1. GazetaDom.pl, 19.12.2000 r.
  2. Encyklopedia Wrocławia, Wrocław 2000, ISBN 83-7023-749-5, str. 423
  3. projekt: Max Schirmer i Heinrich Müller
  4. Zmiana ta nastąpiła pomiędzy rokiem 1931 a 1936 (dopiero na planach od roku 1936 pojawia się nowy patron: Helmuth Brückner, gauleiter NSDAP na Śląsku i były student wrocławskich uczelni.
  5. Zburzona w roku 2008
  6. Trasa "Od gotyku do modernizmu – na prawym brzegu Odry" – wrocławski portal rowerowy

Oceń: Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego we Wrocławiu

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:16