Ulica gen. Kazimierza Pułaskiego we Wrocławiu


Ulica gen. Kazimierza Pułaskiego to znacząca ulica, położona na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Stanowi ona kluczowy szlak komunikacyjny, łącząc ul. gen. Romualda Traugutta z Przedmieściem Strzelińskim.

Jest to jedna z najważniejszych arterii Wrocławia, umożliwiająca sprawny ruch w kierunku północ-południe. Dzięki swojemu położeniu oraz znaczeniu, ulica ta odgrywa istotną rolę w miejskiej komunikacji oraz codziennym życiu mieszkańców.

Przebieg

Ulica gen. Kazimierza Pułaskiego we Wrocławiu zaczyna swoją trasę na skrzyżowaniu z ulicą gen. Romualda Traugutta, w rejonie pl. W. Wróblewskiego. Następnie prowadzi w kierunku południowym, lekko załamując się na skrzyżowaniach z ulicami Komuny Paryskiej oraz Tadeusza Kościuszki.

W latach 2011 – 2019, ta ulica stanowiła fragment drogi krajowej nr 98. Numery budynków rosną w kierunku południowym, gdzie numery parzyste ulokowane są po stronie wschodniej, a nieparzyste po stronie zachodniej.

Historia

W historii ulicy łączącej Przedmieście Oławskie, znanej niegdyś jako Przedmieście przy św. Maurycym, pojawiają się pierwsze wzmianki już w roku 1370. W owym czasie nosiła ona nazwę platea patibuli, co tłumaczone na łacinę oznacza „ulica Szubieniczna”. To właśnie na jej końcu, w bliskim sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą gen. Romualda Traugutta, znajdowała się jedna z czterech udokumentowanych w historii Wrocławia szubienic. Dodatkowo, w księdze ławniczej parafii św. Maurycego z grudnia 1697 roku, ulica określona została jako Galgengasse, co w języku niemieckim oznacza to samo.

W roku 1712 przy skrzyżowaniu z ul. gen. Romualda Traugutta rozpoczęto budowę szpitala bonifratrów, który przetrwał do dziś. Na początku istnienia ulicy, poza szpitalem, w jej okolicach prawdopodobnie znajdowały się jedynie pola uprawne oraz ogrody. Ulica pełniła rolę granicy między jurydykami kapituły katedralnej, zlokalizowanej po jej zachodniej stronie, a jurydykami biskupa wrocławskiego – po stronie wschodniej, aż do roku 1810, kiedy to nastąpiła sekularyzacja dóbr kościelnych. W roku 1840, w wyniku budowy linii kolejowej Wrocław – Oława, ulica straciła połączenie z Przedmieściem Strzelińskim. Po usunięciu szubienicy, w dniu 8 lipca 1842 roku, nazwę ulicy zmieniono na Brüderstraße, co w języku polskim oznacza 'ulicę Bracką’, na cześć zakonu bonifratrów.

Zabudowa ulicy postępowała od lat 40. XIX wieku aż do początku wieku XX. Na wschodniej stronie zaczęły powstawać magazyny obsługujące transport kolejowy, z kolei od lat 80. XIX stawiano sześciokondygnacyjne kamienice czynszowe po stronie zachodniej. Kluczową rolę odegrała umowa podpisana pomiędzy magistratem a zarządem Kolei Górnośląskiej w roku 1867, która uwzględniała poprowadzenie torów nad jezdnią. Dzięki temu ul. gen. Kazimierza Pułaskiego znów stała się ważnym szlakiem komunikacyjnym, łączącym Wrocław z południowymi przedmieściami, a budowa wiaduktu nad ulicą miała miejsce w roku 1870.

Okres II wojny światowej przyniósł znaczne zniszczenia w lutym 1945 roku, kiedy wiele kamienic uległo poważnemu uszkodzeniu, co skutkowało ich rozbiórką w latach powojennych. Nazwa ulicy w polskiej wersji pojawiła się w 1945 roku jako Bracka, chociaż w niektórych dokumentach figurowała również jako Bratnia. Ostatecznie, w roku 1946, ulica otrzymała swoją obecną nazwę, a mianowicie gen. Kazimierza Pułaskiego.

W wyniku powodzi, która miała miejsce w roku 1997, ulica gen. Kazimierza Pułaskiego została zalana, co dodatkowo pogorszyło stan techniczny kamienic, które nie były remontowane od dłuższego czasu. W roku 1998 zapadła decyzja o wyburzeniu kamienic na zachodniej stronie ulicy, na odcinku od skrzyżowania z ul. gen. Romualda Traugutta do ul. Tadeusza Kościuszki. Do roku 2016 planowano kolejne wyburzenia w celu budowy Śródmiejskiej Trasy Południowej, obejmujące poszerzenie ulicy do dwóch dwupasmowych jezdni oraz budowę tramwajowego torowiska. Jednak te plany zostały anulowane w wyniku protestów mieszkańców.

Ważniejsze obiekty

Na ulicy gen. Kazimierza Pułaskiego we Wrocławiu znajduje się szereg ważnych obiektów, które warto poznać. Poniżej prezentujemy ich krótką charakterystykę:

  • Szpital o.o. Bonifratrów – teraz znany jako Akademicki Szpital Kliniczny, który nominalnie usytuowany jest przy ul. gen. Romualda Traugutta 55/57,
  • Nr 46 – Stacja Transformatorowa, która jest doskonałym przykładem architektury modernistycznej z okresu międzywojennego,
  • Nr 48/52 – magazyny Przedsiębiorstwa Spedycji Międzynarodowej,
  • Nr 21 – zakład naprawy samochodów, reprezentowany przez firmę Beckmann Otto & Co.

Przypisy

  1. AleksanderA. Obłąk AleksanderA., Kamienice na Pułaskiego uratowane! [online], AkcjaMiasto.org, 02.10.2016 r. [dostęp 04.02.2024 r.]
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23.09.2019 r. w sprawie pozbawienia dróg kategorii dróg krajowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1850)

Oceń: Ulica gen. Kazimierza Pułaskiego we Wrocławiu

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:8