Most Pilczycki


Most Pilczycki, znany również jako stary most Lohebrücke, z hukiem przeszłości przeszedł do historii Wrocławia, stanowiąc kluczową przeprawę nad rzeką Ślęzą. Jego lokalizacja w rejonie osiedla Pilczyce (położonego na prawym brzegu rzeki) oraz w sąsiedztwie Żernik (znajdującego się na lewym brzegu) podkreśla znaczenie tej konstrukcji w sieci komunikacyjnej Wrocławia.

Most ten, będący drogowo-tramwajowym połączeniem, wyposażony jest w dwa tory tramwajowe linii, która prowadzi do pięknej Leśnicy. Tory te umieszczone zostały bezpośrednio w jezdni, co umożliwia płynne przemieszczanie się zarówno pojazdów tramwajowych, jak i samochodowych. Po budowie nowego mostu Pilczyckiego, zlokalizowanego nieopodal na północ od istniejącej przeprawy, stary most został wyznaczony głównie do ruchu tramwajowego, z ograniczeniami dla samochodów osobowych. Cały ruch kołowy skierowano nową przeprawą, co miało na celu zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podróżowania.

Podczas intensywnych prac związanych z budową Autostradowej Obwodnicy Wrocławia oraz węzła drogowego, most Pilczycki pełnił funkcję przeprawy tymczasowej, co było kluczowe dla zapewnienia niezbędnych objazdów.

Warto zaznaczyć, że współczesna konstrukcja mostu, odbudowana w 1959 roku, przybrała formę mostu dwuprzęsłowego o stalowej konstrukcji. Jego parametry to 24,2 m długości oraz 10,3 m szerokości, w tym 7,0 m jezdni oraz chodniki o szerokości 1,54 m. Nawierzchnia została pokryta kostką granitową, co nie tylko podkreśla estetykę, ale również trwałość tej konstrukcji.

Przedwojenna niemiecka nazwa mostu, Lohebrücke, odnosi się bezpośrednio do jego usytuowania nad rzeką Ślęzą. Termin ten był stosowany w odniesieniu do wszystkich mostów przerzuconych nad tą rzeką w tamtym okresie. Swoją długą historię most zyskał także w dniu 14 kwietnia 1991 roku, kiedy to miał miejsce tragiczny wypadek tramwaju linii 10, który wykoleił się i spadł z mostu, co podkreśliło znaczenie bezpieczeństwa w ruchu tramwajowym.

Przypisy

  1. Historia straży pożarnej we Wrocławiu. www.kmpsp.wroclaw.pl – Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. [dostęp 23.01.2020 r.]
  2. Mosty na Ślęzie. Mosty polskie. [dostęp 05.07.2010 r.]
  3. Most Pilczycki. wroclaw.hydral.com.pl – Wratislaviae Amici. [dostęp 05.07.2010 r.]
  4. a b c Niemiecko-polski słownik nazw ulic. www.wratislavia.net. s. 172. [dostęp 05.07.2010 r.]
  5. a b 71. Most Pilczycki. [w:] Mosty [on-line]. ZDiUM. s. 11. [dostęp 05.07.2010 r.]

Oceń: Most Pilczycki

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:21