Kamienica przy Rynku 45 we Wrocławiu


Kamienica przy Rynku 45 to niezwykle interesująca budowla ulokowana na wrocławskim rynku, który stanowi serce stolicy Dolnego Śląska. Znajduje się ona na północnej pierzei tego tętniącego życiem miejsca, w rejonie znanym jako Targ Łakoci.

Dzięki swojej lokalizacji, kamienica przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy pragną zgłębić bogatą historię oraz architekturę Wrocławia. Dega przeszłości i styl architektoniczny tej kamienicy mogą dostarczyć wielu fascynujących informacji o mieście.

Warto wspomnieć, że wrocławski rynek jest jednym z największych rynków w Europie i stanowi doskonały początek do odkrywania wszystkiego, co Wrocław ma do zaoferowania.

Historia i architektura kamienicy

Historia kamienicy przy Rynku 45 we Wrocławiu sięga czasów późnego średniowiecza, kiedy to między drugą połową XIV wieku a trzecią tercją XV wieku dokonano jej budowy. Pierwotnie miał ona wymiary 8 x 18 metrów, była dwutraktowa oraz jednoprzestrzenna frontowo, a także dwupoziomowa od strony podwórza. Od strony Rynku znajdowało się przynajmniej jedno okno; wschodnia ściana posiadała otwór drzwiowy, który łączył dolny poziom tylnego traktu, pokrytego sklepieniami kolebkowymi. W zachodniej części korytarza, który został wydzielony na przełomie XV i XVI wieku, znajdowały się schody prowadzące na parter. W 1436 roku kamienica została połączona z sąsiednią działką usytuowaną przy ulicy Kuźniczej 64/65 oraz według źródeł dokumentowych, była także związana z posesją przy ulicy Igielnej 22.

W pierwszej połowie XVIII wieku, dzięki staraniom Heinricha von Vollgenada, budynek przeszedł znaczną przebudowę. Powstał wówczas trzykondygnacyjny obiekt z czteroosiową fasadą, zwieńczoną trzykondygnacyjnym szczytem otoczonym wolutami. Układ wnętrz został zreorganizowany na układ trzytraktowy, na co wpłynęła centralnie ulokowana klatka schodowa. Fasada zyskała barokowy charakter, a na drugim poziomie umieszczono ozdobny wykusz.

Na przełomie XVIII i XIX wieku znów zmieniono wygląd fasady kamienicy. Projekt przebudowy sporządził A. Kühnela, a jego realizacji podjęli się mistrz murarski Carl Meineck oraz cieśla Heinrich Kuveke. W późniejszych latach, w 1914, 1921 i 1925, fasada nadal była modernizowana, traciła ozdoby i dekoracje, co przekładało się na jej mniej okazały wygląd. W 1919 roku kamienica na parterze oraz pierwszym piętrze stała się siedzibą firmy N. Berger.

Właściciele i postacie związane z kamienicą

Do lat 1420/1423 kamienica wchodziła w skład majątku rodziny Krakau, gdzie własność sprawował Michał z Krakowa oraz jego potomkowie. W 1424 roku budynek przeszedł w ręce rodziny Smarse, początkowo w posiadanie Anny Smarse, a następnie jej syna Katarzyny w 1441. W tym samym roku posesja została sprzedana Paulowi i Małgorzacie Junker, z których Paul był złotnikiem, a swoje obywatelstwo w Wrocławiu uzyskał w 1430 roku. Kamienica pozostawała w jego rękach do 1457 roku, po czym nabył ją Niklas Kauer, paśnik, wraz z żoną Agneth. Po śmierci Niklasa, budynek pozostał w trakcie dalszej historii w posiadaniu jego żony, która około 1460 roku ponownie wyszła za mąż, tym razem za Lucasa Hasenfelta. W 1465 roku Agneth zmarła, a własność przeszła w ręce jej męża oraz drugiej żony Barbary, aż do roku 1479. Z materialów źródłowych wynika, że w 1492 roku nowym właścicielem kamienicy został Greger Reichel, natomiast w 1500 roku posiadali ją Michael i Cristina Behme (Böhme), a dodatkowo od 1500 roku szereg przekształceń dotyczących kamienicy 59 oraz kamienicy 49 zadecydują o jej dalszym losie. Kwestie własnościowe w pierwszej połowie XVIII wieku należały już do Heinricha von Vollgenada.

Po II wojnie światowej

W wyniku działań wojennych mających miejsce w 1945 roku, kamienica nie doznała dużych uszkodzeń, co znacząco wpłynęło na jej późniejszą odbudowę. W tym samym roku budynek został odrestaurowany, zachowując prostą i klasyczną elewację. W szczególności, w części parterowej wprowadzono boniowanie, co nadało mu specyficznego charakteru i estetyki.

Po zakończeniu II wojny światowej, w 1946 roku, w obiekcie swoją siedzibę miała Spółdzielnia Wydawnicza „Książka”. Przez wiele lat, aż do połowy pierwszej dekady XXI wieku, w kamienicy funkcjonował również sklep odzieżowy „Salon Agatka”, który stał się lokalnym punktem znanym wśród mieszkańców Wrocławia.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Goliński 2015 ↓, s. 345-347.
  3. Goliński 2015 ↓, s. 274.
  4. Goliński 2015 ↓, s. 273.
  5. Goliński 2015 ↓, s. 272.
  6. Goliński 2015 ↓, s. 271.
  7. Łagiewski 2010 ↓, s. 214.
  8. Eysymontt i in. 2011 ↓, s. 313.
  9. Brzezowski 2005 ↓, s. 67.
  10. Wiśniewski 2002 ↓, s. 25.

Oceń: Kamienica przy Rynku 45 we Wrocławiu

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:22