Wrocław, znany z bogatej historii i architektury, kryje w sobie wiele tajemnic. Jednym z ciekawych miejsc w tym mieście jest Dom z reliktami kościoła cmentarnego pw. św. Agnieszki, który można znaleźć przy ulicy Szewskiej 47 we Wrocławiu. Ten niezwykły budynek, którego północne mury są pozostałością dawnego kościoła pw. św. Agnieszki, stanowi fascynującą część wrocławskiej architektonicznej spuścizny.
Warto zatrzymać się na dłużej przy tej kamienicy, by docenić jej historyczne znaczenie oraz poznać niezwykłe historie związane z tym miejscem. To idealny punkt na mapie Wrocławia dla tych, którzy chcą odkryć jego mniej znane oblicze.
Historia parceli
W obszarze dzisiejszej kamienicy, rozciągającym się dalej na północ, na terenach niegdyś książęcych, w XIII wieku istniała kaplica poświęcona św. Jerzemu. Pierwsze znane wzmianki o tej budowli datują się na 1282 rok, jednak jej wzniesienie miało miejsce około 1270 roku. Jak twierdzi Rafał Eysymontt, pierwotnie kaplica mogła pełnić funkcję synagogi, by następnie, w latach 1253 lub 1319, zostać przekazana zakonowi Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. W 1350 roku obiekt został poświęcony św. Agnieszce, córce czeskiego króla Przemysła Ottokara I, co znajduje potwierdzenie w miejskich księgach.
W XIV wieku oraz na początku XV wieku kaplica została rozbudowana o jednofilarową nawę, a jej bryła pojawiła się na znanym widoku Wrocławia, stworzonym przez Barthela Weihnera w 1562 roku. W roku 1688 kościół przeszedł pod zarząd jezuitów. W trakcie wojny siedmioletniej obiekt wykorzystywano jako magazyn zboża. W 1775 roku do istniejącego kościoła dobudowano zakrystię. Jednakże, z powodu zniszczeń, jakie miały miejsce w latach 1806–1807 oraz sekularyzacji zgromadzenia krzyżowców, kościół został ostatecznie zamknięty w 1811 roku.
Na podstawie dokumentów z 1345 lub 1364 roku wiadomo, że przy kościele istniał cmentarz, znany jako sente Jorgin Kirchof. Został on zamknięty w 1775 roku na polecenie króla Fryderyka II, choć mógł pełnić funkcję miejsca pochówku do 1810 roku, a ostatecznie został zlikwidowany w 1811 roku i przeszedł pod administrację magistratu wrocławskiego.
Grunt został zakupiony przez hrabinę von Götzen, a następnie od niej odkupiony przez krupiarza Johann Karnascha. W 1819 roku zdemontowano chór (prezbiterium) oraz przylegający doń budynek szkoły, w ich miejsce zaś wzniesiono nową dwutraktową kamienicę o kalenicowej strukturze, w planie w kształcie litery „L”, wyróżniającą się ośmioosiową fasadą w stylu biedermeieru. Główna część kościoła była używana jako magazyn lub służyła jako szkolna świątynia; została rozebrana w latach 1897 lub 1899.
Architektura
Kościół pw. św. Agnieszki, który reprezentuje styl gotycki, był ciekawą budowlą jednonawową. Po rozbudowie zyskał rzut w formie krzyża łacińskiego, a jego struktura składała się z czterech przęseł oraz dwuprzęsłowego prezbiterium, które charakteryzowało się wielobocznym zakończeniem. Było ono węższe i niższe od głównej nawy, co dodawało architekturze szczególnego uroku.
Warto zwrócić uwagę, że korpus kościoła został wyposażony w przypory, które podtrzymywały konstrukcję. Prostokątna nawa, mająca 12,5 metra długości oraz 9,1 metra szerokości, zachwycała szczególnymi detalami architektonicznymi.
W zachodniej części budynku umieszczono okno zdobione trójdzielnym piaskowcowym maswerkiem, które pięknie wpuszczało światło do wnętrza. Na dachu, w miejscu styku nawy z prezbiterium, znajdowała się sygnaturka, będąca smukłym akcentem finalizującym całą kompozycję.
Wnętrze kościoła było sklepione trójpodporowym sklepieniem, które opierało się na jednym filarze, co stanowiło ciekawą charakterystykę architektoniczną. Niestety, z samego budynku przetrwała jedynie częściowo ściana północna oraz zachodnia, które obecnie są częścią XIX-wiecznej kamienicy.
W roku 1908 kamienica przeszła gruntowny remont, co przyczyniło się do zachowania i ochrony historycznego dziedzictwa kulturowego tego miejsca.
Po 1945
W 1980 roku odbyła się konserwacja pozostałości po świątyni, co stanowiło ważny krok w zachowaniu tego historycznego miejsca. W trakcie przeprowadzanych prac renowacyjnych w 2009 roku, w odkryciach dokonanych w piwnicach kamienicy, natrafiono na późnogotyckie nadproże portalu, które jest istotnym elementem architektonicznym, wzbogacającym wiedzę o tym obiekcie.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 21.04.2022 r.]
- Gminna Ewidencja Zabytków. Na mapie info: Szewska 47, Kamienica z reliktami kościoła cmentarnego św. Agnieszki, ob. budynek mieszkalny [online], System Informacji Przestrzennej Wrocławia [dostęp 21.04.2022 r.]
- a b c d e f g h i j k l Eysymontt i in. 2011 ↓, s. 358.
- a b c d e f g h i j k Burak i Okólska 2007 ↓, s. 56.
- a b c Eysymontt 1995 ↓, s. 93.
- a b c Harasimowicz (red.) 1997 ↓, s. 37.
- a b Małachowicz 1985 ↓, s. 182.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Kamienica Artzatów we Wrocławiu | Kamienica Pod Srebrnym Hełmem we Wrocławiu | Kamienica Pod Błękitnym Słońcem we Wrocławiu | Kamienica Pod Czterema Ewangelistami we Wrocławiu | Kamienica Pod Królem Salomonem we Wrocławiu | Kamienica Pod Siedmioma Elektorami we Wrocławiu | Kamienica Pod Starą Szubienicą we Wrocławiu | Kamienica Pod Trzema Dębami we Wrocławiu | Kamienica Pod Złotą Kotwicą na pl. Solnym we Wrocławiu | Kamienica Pod Złotą Marią we Wrocławiu | Dom wielorodzinny przy ul. Tramwajowej 2 we Wrocławiu | Dom Panien Trzebnickich we Wrocławiu | Dom Oppenheimów we Wrocławiu | Dom Naukowca we Wrocławiu | Dom Igloo (Wrocław) | Dom jednorodzinny przy ul. Zielonego Dębu 17 we Wrocławiu | Dawny budynek administracyjno-biurowy Fundacji Fränckla we Wrocławiu | Budynki mieszkalne przy ulicy Mikołaja Reja 4, 6, 8 we Wrocławiu | Budynek mieszkalny przy ulicy marszałka Józefa Piłsudskiego 92 we Wrocławiu | Budynek Loży Masońskiej przy Placu Muzealnym we WrocławiuOceń: Dom z reliktami kościoła cmentarnego pw. św. Agnieszki we Wrocławiu