Kamienica Pokoyhof, znana również jako Kamienica „Pokoyhof”, to zabytkowa kamienica z Wrocławia, która odgrywa znaczącą rolę w historii architektury tego miasta. Jest ona częścią Pasażu Pokoyhofa, miejsca, które zachwyca swoją unikalną atmosferą.
Warto podkreślić, że Pokoyhof była pierwszą kamienicą we Wrocławiu, która została wzniesiona w stylu neogotyckim. To niezwykle istotne przedsięwzięcie architektoniczne w swojej epoce miało ogromny wpływ na rozwój urbanistyczny terenów staromiejskich.
Historia
Pasaż Pokoyhofa
Kamienica Pokoyhof ma swoje miejsce w historycznym obrębie Wrocławia, gdzie znajduje się na narożniku działki, rozciągającej się pomiędzy ulicami Pawła Włodkowica 1/3, Krupniczą oraz św. Antoniego 2/4. Miejsce to znane jest jako pasaż Pokoyhofa, a jego nazwa może być ściśle powiązana z nazwiskiem Bartłomieja Pokquaies, który był pierwszym właścicielem posesji. Z dokumentów historycznych wynika, że obiekt został po raz pierwszy wymieniony w roku 1612, co czyni pasiż Pokoyhofa miejscem o bogatej tradycji.
W XVII wieku w tej części miasta znajdował się zespół budynków, które funkcjonalnie służyły ludności żydowskiej, w szczególności przyjezdnym kupcom. W obrębie pasażu zbudowane były dwukondygnacyjne domy z szachulca, które zawierały zajazdy oraz wozownie. Na parterze znajdowały się także stajnie oraz składnice towarów, natomiast na piętrach mamy do czynienia z małymi lokali mieszkalnymi, w których stacjonowali szamesi, odpowiedzialni za obsługę społeczności kupieckiej.
Rok 1659 przyniósł tragiczne wydarzenia, gdyż budynki zostały zniszczone na skutek pożaru. Po tych zdarzeniach, pod koniec XVII wieku, w środkowej części działki została zbudowana drewniana synagoga, znana jako Synagoga Krajowa. Jej architektura z pewnością przyciągała uwagę – dwukondygnacyjny budynek z frontowym gankiem na tzw. babiniec, pokryty dachem mansardowym z dekoracyjną facjatą. Mieściła sześćdziesięciu mężczyzn oraz pięćdziesiąt kobiet, pełniąc rolę głównej synagogi do XIX wieku oraz siedziby naczelnego rabina Śląska i Wrocławia.
Fryderyk II przypisał pasaż Pokoyhofa jako jeden z czterech zajazdów dla kupców żydowskich w 1744 roku, co ugruntowało jego znaczenie w społeczności handlowej. W dniu 21 czerwca 1749 roku, podczas Jarmarku Świętojańskiego, miastem przeszła potężna burza, która ze skutkiem tragicznie uderzyła w kamienicę, powodując jej częściowe zniszczenie.
Do pierwszej połowy XIX wieku, gdy wzniesiono murowaną trzykondygnacyjną kamienicę od strony ulicy św. Antoniego, na obrazie wrocławskiej architektury pojawiła się nowa koncepcja budowlana. W 1910 roku, na zlecenie „Towarzystwa Budowy Pokoyhof”, przeprowadzono gruntowną przebudowę pasażu, której projektantami była para renomowanych architektów Karl Heintze oraz Max Mathis. W wyniku zmian, pasaż został przekształcony w przestrzeń o charakterze handlowym.
Kamienica Pokoyhof
W 1854 roku, u zbiegu ulic Krupniczej i Włodkowica powstała nowa, czterokondygnacyjna kamienica, której autorem projektu był Alexis Langer. Budynek oferował nie tylko mieszkania, ale także sklepy oraz magazyny; w oficynie zaaranżowano przestrzeń synagogi. Była to kamienica unikalna jak na tamte czasy we Wrocławiu, stanowiąca przykład neogotyku angielskiego. Z kolei jej narożnik zapierał dech w piersiach dzięki wykuszowi, na którym umieszczone były figurki św. Jana Chrzciciela, patronującego diecezji wrocławskiej oraz św. Jadwigi, patronującej Śląska.
W latach trzydziestych XX wieku w kamienicy przeprowadzono zmiany w aranżacji wnętrz, co świadczy o jej dynamicznym rozwoju oraz ewolucji funkcji.
Po 1945 roku
Wojenne zniszczenia z 1945 roku omijają kamienicę Pokoyhof, która zachowała oryginalną elewację, co więcej, została odnowiona w drugiej dekadzie XXI wieku. W październiku 1945 roku, Tadeusz Jarmicki otworzył w tym historycznym budynku pierwszą powojenną polską księgarnię. Warto również zaznaczyć, że od czerwca 1945 roku, budynek był również siedzibą redakcji pierwszego wrocławskiego tygodnika, który przeszedł metamorfizacje, stając się Gazetą Dolno-Śląską, a następnie został przejęty przez Pioniera – późniejsze Słowo Polskie.
W kolejnych latach parter zajmowała restauracja Bierozka, natomiast w okresie od 1991 do 1999 roku, siedzibę miała redakcja „Gazety Wyborczej”.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- Eysymontt i in. 2011, s. 386.
- Chądzyński 2010, s. 221.
- Łuczyński 2006, s. 302.
- Zabłocka-Kos 2006, s. 306.
- Zabłocka-Kos 1994, s. 268, 271.
- Harasimowicz 2006, s. 684.
- Antkowiak 1997, s. 476, 490.
- Rynek nr 15: Odkrywamy Wrocław: Pasaż Pokoyhof
- Rzeźba Jana Chrzciciela
- Rzeźba św. Jadwigi
- Remont zmienia historię. Ile we Wrocławiu warta jest pamięć
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Kamienica przy ulicy Psie Budy 14 we Wrocławiu | Kamienica przy ulicy Psie Budy 7 we Wrocławiu | Kamienica przy ulicy Ruskiej 19 we Wrocławiu | Kamienica przy ulicy Rzeźniczej 2 we Wrocławiu | Kamienica przy pl. Solnym 11 we Wrocławiu | Kamienica przy pl. Solnym 18 we Wrocławiu | Kamienica przy pl. Solnym 19 we Wrocławiu | Kamienica przy pl. Solnym 5 we Wrocławiu | Kamienica przy ulicy Szajnochy 11 we Wrocławiu | Kamienica przy ulicy Szewskiej 35 we Wrocławiu | Kamienica przy ul. Przejście Garncarskie 6 we Wrocławiu | Kamienica przy ul. Przejście Garncarskie 12 we Wrocławiu | Kamienica Pod Złotym Słońcem przy ulicy Ruskiej we Wrocławiu | Kamienica Pod Złotym Pokojem i Czerwoną Gwiazdą we Wrocławiu | Kamienica przy ulicy Podwale 65 we Wrocławiu | Kamienica przy ul. Ofiar Oświęcimskich 15 we Wrocławiu | Kamienica Pod Złotym Kołem we Wrocławiu | Kamienica Pod Złotym Dzbanem we Wrocławiu | Kamienica Pod Złotą Kotwicą przy ulicy Psie Budy we Wrocławiu | Kamienica Pod Złotą Koroną we WrocławiuOceń: Kamienica Pokoyhof we Wrocławiu