Elektrownia Wodna Wrocław II


Elektrownia Wodna Wrocław II, znana również jako Kraftwerk, to istotny element infrastruktury energetycznej Wrocławia, zlokalizowany na rzece Odrze. Konkretniej, jest usytuowana na jej odnodze, która płynie przez Śródmiejski Węzeł Wodny, znanym jako Odrze Północnej. Jest częścią stopnia wodnego, który nosi nazwę Mieszczański Stopień Wodny – konkretnie Śródmiejski Węzeł Wodny Dolny. Zlokalizowana jest w odległości 1,2 km od biegu rzeki Odry Północnej, co odpowiada mniej więcej 252 km tej rzeki.

Budowa elektrowni miała miejsce w latach 1924–1925, w miejscu, gdzie wcześniej funkcjonował młyn Werdermühle. Po zakończeniu budowy elektrownia została oddana w ręce władz miejskich 26 stycznia 1926 roku. Ze względu na lokalizację, elektrownia znajduje się na lewym brzegu rzeki, w północnej części Kępy Mieszczańskiej, której znaczenie geograficzne jest niezaprzeczalne.

W bezpośredniej okolicy elektrowni znajduje się jaz, nazwany Jaz Elektrowni Wodnej Wrocław II, który pełni funkcję zbiornika wodnego, nie tylko dla potrzeb elektrowni, ale także przyczynia się do zarządzania wodami rzeki. Na północ od jazu rozciągają się tereny osiedla Nadodrze, które współczesne okolice elektrowni modelują jako dynamiczną przestrzeń. W tym rejonie przebiega także Ulica Pomorska, wzdłuż której są zlokalizowane Mosty Pomorskie.

W samej elektrowni zainstalowano dwie turbiny Francisa, wspierane przez generatory marki Siemens, które zostały zamontowane w 1924 roku, przekształcając energię wodną na moc elektryczną o całkowitej wartości 1 MW. Każda z turbin generuje moc 500 kVA i działają one do dziś. W celu optymalizacji produkcji prądu, w 1959 roku przystąpiono do zmiany położenia roboczego klap na Jazie Elektrowni Wodnej Wrocław II, co miało na celu zwiększenie efektywności Elektrowni Wodnej Wrocław I. Elektrownia jest klasyfikowana jako instalacja przepływowa.

Obecnie obie wrocławskie elektrownie wchodzą w skład spółki Tauron Ekoenergia, wcześniej znane jako Jeleniogórskie Elektrownie Wodne. Z perspektywy architektonicznej, budynek elektrowni zaprojektował Max Berg, a artystyczne zdobienia bram wejściowych to dzieło Jaroslava Vonki. Warto również zauważyć, że w dniu 10 sierpnia 1993 roku, elektrownia została wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/1496/52 5/Wm.

Przypisy

  1. Tauron Ekoenergia (dostęp 05.09.2012 r.)
  2. Zespół autorski: dr inż. kpt. ż.s. Jacek Trojanowski, dr kpt. ż.s. Krzysztof Wos, dr inż. Anna Galor, dr inż. Bogusz Wiśnicki, mgr inż. Marcin Breitsprecher, Analiza potrzeb inwestycyjnych w zakresie żeglugi śródlądowej na rzece Odrze w latach 2007-2013. bip.transport.gov.pl, AKADEMIA MORSKA W SZCZECINIE, INSTYTUT INŻYNIERII TRANSPORTU, Zakład Żeglugi Śródlądowej i Gospodarki Wodnej, SZCZECIN 2006 (dostęp 08.01.2010 r.)
  3. a b c Jeleniogórskie Elektrownie Wodne Sp. z o.o., Elektrownia Wrocław II (dostęp 08.01.2010 r.)
  4. REJESTR ZABYTKÓW MIASTA WROCŁAWIA. wrosystem.um.wroc.pl (dostęp 10.05.2010 r.)
  5. a b c Wratislaviae Amici – Elektrownia Wodna Północna (dostęp 08.01.2010 r.)
  6. Zabytki techniki Śródmiejskiego Węzła Wodnego (dostęp 08.01.2010 r.)

Oceń: Elektrownia Wodna Wrocław II

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:11