Piotr Szyber


Piotr Paweł Szyber to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiej medycyny. Urodził się w 1948 roku we Wrocławiu, gdzie spędził swoje dzieciństwo oraz młodość. Jego kariera zawodowa obejmowała wiele znaczących osiągnięć w dziedzinie chirurgii transplantologicznej.

Piotr Szyber był nie tylko wybitnym specjalistą, ale również aktywnym wykładowcą akademickim, dzielącym się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi pokoleniami lekarzy. Niestety, zmarł 27 listopada 2020 roku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w sercach tych, których uczył i inspirował.

Życiorys

Piotr Szyber swoją drogę życiową rozpoczął w 1948 roku, kiedy to urodził się we Wrocławiu. W tym mieście zakończył naukę w III Liceum Ogólnokształcącym, a następnie podjął studia na Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich. Po ich zakończeniu, rozpoczął pracę w Katedrze i Klinice Chirurgii Naczyniowej.

W 1975 roku uzyskał stopień doktora, zaś w 1988 roku doktor habilitowany. W 1995 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2000 roku awansował na profesora zwyczajnego.

Piotr Szyber był pionierem przeszczepów w regionie. W 1994 roku, jako pierwszy w województwie dolnośląskim i czwarty w Polsce, przeprowadził przeszczep wątroby. Specjalizował się także w przeszczepach nerek i przyczynił się do powstania wrocławskiego ośrodka transplantacji, pełniąc wieloletnią funkcję kierownika Katedry Chirurgii Naczyniowej Ogólnej i Transplantacyjnej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

W uznaniu jego osiągnięć, otrzymał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz Nagrodę Wrocławia „za osiągnięcia w dziedzinie transplantologii”.

Piotr Szyber opuścił nas 27 listopada 2020 roku, przegrywając walkę z chorobą nowotworową. Jego miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Przypisy

  1. Prof. dr hab. Piotr Paweł Szyber, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 25.08.2022 r.]
  2. Pożegnanie prof. Piotra Szybera, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu [dostęp 01.11.2021 r.]
  3. Wszystkich Świętych. Wspominamy osoby, które odeszły w ostatnim roku [online], wroclaw.wyborcza.pl, 01.11.2021 r. [dostęp 01.11.2021 r.]

Oceń: Piotr Szyber

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:12