Jacek Szepietowski


Jacek Cezary Szepietowski, urodzony 19 lipca 1966 roku we Wrocławiu, jest wybitnym polskim specjalistą w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Jego osiągnięcia naukowe oraz wkład w rozwój medycyny czynią go znaczącą postacią w swoim zawodzie.

Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Przez lata był także prezesem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, zarządzając tą organizacją w latach 2008-2016 oraz od 2023 roku.

W obszarze swoich zainteresowań badań naukowych, skupia się na problemach takich jak świąd skóry, psychodermatologia, hidradenitis suppurativa oraz immunologia kliniczna, z szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z przewlekłym stanem zapalnym skóry.

Działalność naukowo-dydaktyczna

Jacek Szepietowski jest niezwykle uznawanym specjalistą w dziedzinie dermatologii. Ukończył studia na Akademii Medycznej we Wrocławiu w 1991 roku, otrzymując wyróżnienie. Po zakończeniu edukacji rozpoczął karierę w Katedrze i Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Akademii Medycznej we Wrocławiu, gdzie awansował na kolejne pozycje: asystenta, adiunkta, profesora nadzwyczajnego oraz profesora zwyczajnego. W latach 1994 i 1997 zdobył kolejno I i II stopień specjalizacji w dermatologii oraz wenerologii, a w 1996 roku obronił pracę doktorską. Trzy lata później uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2004 roku tytuł profesora.

Jacek Szepietowski jest autorem imponującej liczby publikacji, których liczba przekracza 700. W tym zakresie należy wymienić 17 książek, powyżej 80 rozdziałów w publikacjach krajowych i zagranicznych oraz ponad 500 komunikatów zjazdowych. Swoją wiedzę i doświadczenie wzbogacił poprzez odbycie staży naukowych w renomowanych ośrodkach w Utrechcie, Edynburgu oraz Nagoi.

Osiągnięcia

Do najważniejszych osiągnięć Jaceka Szepietowskiego, które realizował w ramach zespołów badawczych, można zaliczyć:

  • opracowanie klasyfikacji klinicznej świądu skóry,
  • opracowanie klasyfikacji świądu polekowego,
  • opracowanie klasyfikacji samouszkodzeń skóry,
  • udowodnienie obniżonej ekspresji receptorów kappa opioidowych w skórze pacjentów ze świądem łuszczycowym i świądem mocznicowym,
  • wykazanie znaczącego wpływu przewlekłego świądu na aspekty psychospołeczne chorych,
  • udowodnienie zwiększonej ekspresji TNF-alfa i interleukiny 17 u pacjentów z hidradenitis suppurativa.

Kariera akademicka

Jacek Szepietowski pełnił szereg istotnych ról w swojej karierze. Jest kierownikiem Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz pełnił funkcję prorektora ds. rozwoju uczelni w kadencji 2011–2020. Był współorganizatorem i pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Medycznej w Legnicy w latach 2004–2005. Dodatkowo zasiadał na stanowisku dyrektora Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu oraz kierownika Zakładu Immunologii Lekarskiej tego instytutu od 2007 do 2011 roku. Jego działalność obejmowała również członkostwo w Zespole Medycznym Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz w Komitecie Immunologii i Etiologii Zakażeń Człowieka Polskiej Akademii Nauk.

Jacek Szepietowski jest promotorem 34 rozpraw doktorskich oraz recenzentem 66 rozpraw, w tym 7 zagranicznych, a także 22 rozpraw habilitacyjnych oraz 15 wniosków o nadanie tytułu profesora. Wśród jego wypromowanych doktorów znajduje się Adam Reich. W 2020 roku został odznaczony członkostwem rzeczywistym Królewskiego Kolegium Lekarskiego (Fellow, Royal College of Physicians) w Edynburgu oraz tytułem doktora Honoris Causa Caucasus International University w Tbilisi, Gruzja.

Członkostwo w towarzystwach naukowych

Jacek Szepietowski odgrywa istotną rolę w licznych towarzystwach naukowych. Był prezesem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (a honorowym prezesem w latach 2016–2023) oraz prezydentem European Society for Dermatology and Psychiatry. Był także prezydentem International Forum for the Study of Itch w latach 2011–2015 oraz członkiem zarządu European Academy of Dermatology and Venereology. Inne funkcje to wiceprezydent ds. International Society of Dermatology oraz członkostwo w zarządach różnych organizacji, takich jak Euro-Asian Association of Dermatovenereologist.

Dodatkowo, Jacek Szepietowski jest członkiem honorowym wielu towarzystw, w tym Sigma Xi, Italian Society of Dermatology and Sexually Transmitted Diseases oraz French Society of Dermatology, a także wielu innych międzynarodowych organizacji dermatologicznych.

Wystąpienia

W swojej karierze Jacek Szepietowski pełnił prestiżowe funkcje w międzynarodowych konferencjach. W 2004 roku był wiceprezydentem 10. Kongresu Europejskiej Konfederacji Mikologii Medycznej w Wrocławiu. W kolejnych latach został prezydentem kongresów takich jak 12. Kongres Europejskiego Towarzystwa Dermatologii i Psychiatrii oraz 9. Światowy Kongres o Świądzie.

Członkostwo w komitetach redakcyjnych czasopism

Jacek Szepietowski pełnił także funkcje redakcyjne, będąc Section Editor w czasopiśmie „Acta Dermato-Venereologica”, Associate Editor w „Dermatology”, Deputy Editor w „Mycoses” oraz Academic Editor w „Mediators of Inflammation”. Uczestniczy w pracach wielu komitetów redakcyjnych zarówno w czasopismach polskich jak i międzynarodowych.

Działalność gospodarcza

Jacek Szepietowski od 2022 roku pełni funkcję wiceprezesa w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Nuvamed. Ta firma zarządza wrocławskim centrum medycznym, co jest istotnym wkładem w sektorze ochrony zdrowia.

Warto zaznaczyć, że Szepietowski posiada udziały mniejszościowe w tej spółce, których łączna wartość wynosi 308 tysięcy złotych.

Najważniejsze publikacje książkowe

Oto zestawienie najważniejszych publikacji książkowych autorstwa Jacka Szepietowskiego, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju dermatologii oraz psychodermatologii.

  • Szepietowski J, Baran W. Terapia w dermatologii. Warszawa, Polska: PZWL; 2019,
  • Szepietowski JC, Weisshaar E, red. Itch: Management in Clinical Practice. Basel, Switzerland: Karger; 2016,
  • Szepietowski J, Pacan P, Reich A, Grzesiak M, red. Psychodermatologia. Wrocław, Polska: Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu; 2012,
  • Samotij D, Szepietowski J. Choroby skóry – ilustrowany przewodnik dla lekarzy rodzinnych. Gdańsk, Polska: Wydawnictwo AsteriaMed; 2015,
  • Szepietowski J, Reich A. Świąd – patomechanizm, klinika, leczenie. Poznań, Polska: Termedia Wydawnictwa Medyczne; 2010,
  • Szepietowski J, Reich A, red. Dermatologia – co nowego? Wrocław, Polska: Wydawnictwo Cornetis; 2009,
  • Szepietowski J, red. Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową. Warszawa, Polska: PZWL; 2002,
  • Szepietowski J. Grzybice skóry i paznokci. Kraków, Polska: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna; 2001,
  • Wąsik F, Baran E, Szepietowski J. Zarys dermatologii klinicznej. Wrocław, Polska: Wydawnictwo Volumed; 1995,
  • Wąsik F, Baran E, Szepietowski J. Atlas chorób skóry. Wrocław, Polska: Wydawnictwo Volumed; 1993.

Publikacje te stanowią cenne źródło wiedzy dla specjalistów i osób związanych z medycyną, a ich różnorodność w tematyce pozwala na szerokie zastosowanie w praktyce klinicznej.

Odznaczenia

Pan Jacek Szepietowski jest znanym specjalistą, który otrzymał liczne wyróżnienia za swoją działalność.

W szczególności został uhonorowany:

  • International League of Dermatological Societies Certificate of Appreciation,
  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w roku 2011,
  • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w roku 2020,
  • Srebrnym Krzyżem Zasługi w roku 2002,
  • Medalem Komisji Edukacji Narodowej,
  • Odznaką Honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”,
  • Odznaką Honorową „Za zasługi dla turystyki”.

Przypisy

  1. [Wyniki z katalogu dla wyszukiwania frazy "promotor Jacek Szepietowski" w tytule pozycji] [online], Biblioteka UM Wrocław [dostęp 12.05.2024 r.]
  2. Wybrane neuropeptydy w osoczu chorych na łuszczycę / Adam Reich [online], Biblioteka UM Wrocław [dostęp 12.05.2024 r.]
  3. Prof. J. Szepietowski Doktorem Honoris Causa uczelni w Tbilisi | Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu [online], www.umed.wroc.pl [dostęp 18.01.2021 r.]
  4. a b c d e f g h i j k l Poczet Rektorów, Prorektorów i Dziekanów Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Wrocław: Wydawnictwo UMW, 2018, s. 145, ISBN 978-83-7055-359-3.
  5. M.P. z 2020 r. poz. 1141
  6. M.P. z 2011 r. nr 71, poz. 702
  7. M.P. z 2002 r. nr 61, poz. 867

Oceń: Jacek Szepietowski

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:8