Andrzej Bręborowicz


Andrzej Bręborowicz, urodzony 22 marca 1954 roku we Wrocławiu, to wybitny polski specjalista w dziedzinie medycyny. Jego kariera obejmuje kilka kluczowych ról, w tym patofizjolog, anestezjolog oraz internista.

Profesor doktor habilitowany nauk medycznych, Andrzej Bręborowicz, zdobył uznanie w środowisku akademickim oraz klinicznym dzięki swoim badaniom oraz wkładowi w rozwój nici medycznych. Jego prace są często powiązane z problematyką lepszego zrozumienia mechanizmów chorób oraz doskonaleniem praktyk medycznych.

Życiorys

Andrzej Bręborowicz uczestniczył w studiach na Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie rozpoczął swoją karierę jako anestezjolog w Klinice Intensywnej Opieki Medycznej. Tam również napisał i obronił pracę doktorską, której tematem były badania nad dializą otrzewnową.

W 1981 roku podjął pracę w Zakładzie Patofizjologii, gdzie nadal rozwijał swoje badania i tematykę pracy doktorskiej. W 1986 roku uzyskał habilitację, a rok później, w 1981, zdobył stypendium naukowe Kanadyjskiej Fundacji Nefrologicznej, co otworzyło mu nowe możliwości współpracy badawczej z renomowanym profesorem Dimitriosem Oreopoulosem z Uniwersytetu w Toronto.

Tytuł profesora przyznano mu w 1994 roku. Jego osiągnięcia zostały docenione w 1995 roku, kiedy otrzymał nagrodę Międzynarodowego Towarzystwa Dializy Otrzewnowej za osiągnięcia naukowe. W tym czasie objął również stanowisko kierownika Katedry Patofizjologii na poznańskiej uczelni medycznej.

W swojej karierze pełnił szereg ról, będąc członkiem Senackiej Komisji ds. Dydaktyki oraz Rektorskiej Komisji ds. Rozwoju Informatyki w Akademii Medycznej w Poznaniu. W 1997 roku za swoje wybitne osiągnięcia w obszarze wykorzystania błony otrzewnowej jako błony dializacyjnej w leczeniu pacjentów z niewydolnością nerek został uhonorowany Nagrodą Naukową Miasta Poznania.

Osiągnięcia

Andrzej Bręborowicz osiągnął znakomite wyniki w swojej dziedzinie, tworząc bogaty dorobek naukowy. Napisał ponad dwieście prac, które przyczyniły się do rozwoju medycyny, zwłaszcza w kontekście dializy otrzewnowej.

Wśród jego najważniejszych publikacji należy wyróżnić:

  • Funkcja mezotelium jako bariery podczas dializy otrzewnowej (1984 – praca habilitacyjna),
  • Toxicity of osmotic solutes on human mesothelial cells in vitro (1992),
  • Toxicity of free radicals to mesothelial cells and peritoneal membrane (1993),
  • Biocompatibility of peritoneal dialysis solutions (1996),
  • IL-17 stimulates introperitoneal neutrophil infiltration trough the release of GRO & chemokine from mesothelial cells (2000),
  • Recommended peritoneal dialysis curriculum for nephrology trainees (2000).

Przypisy

  1. Prof. dr hab. Andrzej Bręborowicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 27.01.2023 r.] .
  2. Poznan.pl, Nagroda Naukowa 1997.
  3. Informacje podstawowe [online], rejestr.nil.org.pl [dostęp 14.03.2018 r.] .
  4. a b Nagrody i stypendia artystyczne i naukowe Miasta Poznania 1991-2001, Celina C. Baranowska (oprac.), Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2001.
  5. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Katedra Patofizjologii UMP.

Oceń: Andrzej Bręborowicz

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:15