Helen Ollendorff-Curth


Helen Ollendorff-Curth, urodzona 28 lutego 1899 roku we Wrocławiu, a zmarła 17 czerwca 1982 roku, była wybitną dermatołżką o niemieckich korzeniach, która zasłynęła jako pionierka w badaniach nad genodermatozami. Jej praca w tej dziedzinie przyczyniła się do rozwoju wiedzy na temat chorób skóry o podłożu genetycznym.

Ollendorff-Curth oddała się swojej pasji w amerykańskim środowisku naukowym, wprowadzając nowe podejścia do diagnostyki i terapii schorzeń dermatologicznych. Była osobą, która wytyczyła szlaki dla przyszłych pokoleń badaczy i lekarzy, łącząc swoje doświadczenia z nowoczesną medycyną.

Życiorys

Helen Ollendorff-Curth przyszła na świat 28 lutego 1899 roku we Wrocławiu, w zamożnej rodzinie żydowskiej. W młodym wieku straciła ojca, a jej wychowaniem zajmowała się matka, Paula Ollendorff. Była ona aktywną działaczką na rzecz społeczności żydowskiej oraz obrończynią praw kobiet.

Od zawsze marzyła o karierze lekarskiej, dlatego rozpoczęła studia na uniwersytetach we Wrocławiu, Fryburgu i Monachium. W 1923 roku uzyskała dyplom oraz tytuł doktora. Jej praca doktorska obejmowała wprowadzenie próby Ollendorff, w której udowodniła, że zmiany związane z kilem w drugim stadium są wyjątkowo wrażliwe na dotyk. Za tę cenną pracę przyznano jej wyróżnienie oraz nagrodę finansową, jednak ze względu na ogromną inflację mogła zakupić jedynie jedną gruszkę.

W 1924 roku osiedliła się w Berlinie, gdzie rozpoczęła pracę akademicką pod przewodnictwem profesora Abrahama Buschke. W tym czasie opisała zespół, który w późniejszych latach nazwano zespołem Buschkego-Ollendorff. Na berlińskim uniwersytecie poznała rudolfa wilhelma Curtha, z którym połączyła się węzłem małżeńskim 31 grudnia 1927 roku, a świadkami ich ślubu byli profesor Buschke oraz jego małżonka. Młoda para spędziła miesiąc miodowy w Paryżu, gdzie odbyli staż u znanej chirurżki plastycznej, Susanne Nöel.

W kolejnych latach Helen napotykała na trudności związane z możliwościami zawodowymi, które były ograniczone z powodu braku ofert pracy dla kobiet. Pomimo że była żydówką, a jej małżonek pochodził z luterańskiej rodziny rybackiej, to właśnie to on znał jidysz i pełnił rolę tłumacza dla swojej żony.

W obliczu rosnącego antysemityzmu w Niemczech, w 1931 roku zdecydowała się na emigrację do Stanów Zjednoczonych. Osiadła z mężem w Nowym Jorku i rozpoczęła długotrwałą współpracę z Columbia University. Wybór tego miejsca był podyktowany bliskimi relacjami Buschke z J. Gardnera Hopkinsem, kierownikiem dermatologii w tej uczelni. W Ameryce zmieniła swoje imię Helene na Helen.

Początkowo pracowała w ośrodku badającym zatrzymane prostytutki pod kątem chorób wenerycznych, a następnie w firmie farmaceutycznej Carter Products (Wallace Labs) w New Brunswick. Z biegiem czasu otworzyła z mężem praktykę przy 84. ulicy, jednocześnie kontynuując prace naukowe na Columbia University. W ramach swoich badań zajmowała się rogowaceniem ciemnym, a jej publikacje na ten temat zyskały uznanie w środowisku medycznym. Niejednokrotnie zapisy dotyczące kryteriów diagnozy paraneoplastycznych rogowacień ciemnych są nazywane kryteriami Curth.

W późniejszym okresie jej badania obejmowały również zaburzenia keratynizacji. W 1954 roku nawiązała współpracę z Madge Macklin, co zaowocowało opisaniem bardzo rzadkiego typu genodermatozowej rybiej łuski jeżastej, znanej jako ichthyosis Curth-Macklin. W 1965 roku prowadziła gościnne wykłady na uniwersytecie w Heidelbergu. Pracowała kontynuując swoje badania aż do ukończenia 70. roku życia, kiedy razem z mężem przeszła na emeryturę. Na emeryturze poświęciła chwilę na tłumaczenie niemieckich podręczników na język angielski.

W ostatnich latach życia zaczęła zmagać się z chorobą Alzheimera. Odeszła 17 czerwca 1982 roku, a jej mózg został przekazany Uniwersytetowi Columbia w celu prowadzenia badań nad tą chorobą. Z małżeństwa z Rudolfem Wilhelmem Curthem mieli córkę, Elisabeth, która przyszła na świat w 1929 roku.

Przypisy

  1. a b c d e f g Anthony K.A.K. Guzman i William D.W.D. James: Helen Ollendorff-Curth: A dermatologist’s lasting legacy, „International Journal of Women's Dermatology”, 2 (3), 2016, s. 108–112, DOI: 10.1016/j.ijwd.2016.06.002 [dostęp 02.03.2023 r.] (ang.).
  2. a b c EanasE. Bader i Alexa R.A.R. Shipman: The women behind the names: Dermatology eponyms named after women, „International Journal of Women's Dermatology”, 1 (3), 2015, s. 157-160, DOI: 10.1016/j.ijwd.2015.05.005 (ang.).
  3. Walter H.C.W.H.C. Burgdorf i Leonard J.L.J. Hoenig: A Female Pioneer—Doubly Recognized, „JAMA Dermatology”, 149 (5), 2013, s. 527, DOI: 10.1001/jamadermatol.2013.2777 [dostęp 02.03.2023 r.] (ang.).
  4. Collection: Helen Ollendorff Curth Collection | The Center for Jewish History ArchivesSpace [online], archives.cjh.org [dostęp 02.03.2023 r.] (ang.).
  5. Walter H CW.H.C. Burgdorf i AlbrechtA. Scholz: Helen Ollendorff Curth and William Curth: from Breslau and Berlin to Bar Harbor, „Journal of the American Academy of Dermatology”, 51 (1), 2004, s. 84–89, DOI: 10.1016/j.jaad.2003.12.035 (ang.).

Oceń: Helen Ollendorff-Curth

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:15