Michał Oskar Zembala, urodzony 8 lutego 1976 we Wrocławiu, jest uznawanym polskim kardiochirurgiem, który zdobył tytuł profesora nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu. W miarę postępu kariery, jego osiągnięcia zawodowe oraz badawcze wyróżniły go w dziedzinie medycyny, a także otworzyły drogę do objęcia wysokich stanowisk akademickich.
Od 2024 roku pełni funkcję prorektora ds. klinicznych i rozwoju badań klinicznych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, co jest kolejnym krokiem w jego publicznej działalności i wsparciu dla przyszłych pokoleń specjalistów w zakresie medycyny.
Życiorys
Życiorys Michała Zembali to fascynująca opowieść o jego naukowej karierze oraz osiągnięciach w dziedzinie medycyny. Ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu, związanym z Śląską Akademią Medyczną w Katowicach. Jego rozwój zawodowy obejmował również staż naukowy w prestiżowych instytucjach, takich jak Montefiore Medical Center oraz Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, a także Laboratorium Medyczne Regeneracyjne Uniwersytetu Harvarda.
W 2019 roku Michał Zembala osiągnął kolejny ważny etap w swojej karierze, zostając absolwentem podyplomowego studium Surgical Leadership Program, które było organizowane przez Harvard Medical School w Bostonie, w USA. Jego wiedza i umiejętności w dziedzinie medycyny zostały ukoronowane obroną pracy doktorskiej w dniu 28 czerwca 2007 roku zatytułowanej „Angiogeneza w niedokrwiennej kończynie tylnej królika po stymulacji genami kodującymi czynniki wzrostu fibroblastów i hepatocytów”, co przyniosło mu tytuł doktora.
W 2017 roku Michał Zembala habilitował się na podstawie oceny swojego dorobku naukowego oraz pracy naukowej, którą zaprezentował pod tytułem „Hybrydowa ablacja migotania przedsionków jako bezpieczna i skuteczna forma terapii arytmii u chorych opornych na farmakoterapię oraz inwazyjne leczenie zabiegowe”. Tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu uzyskał 22 kwietnia 2021 roku, co dodatkowo potwierdziło jego dużą rolę w polskim środowisku medycznym.
Do roku 2022 pełnił funkcję ordynatora Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W roku 2023 Michał Zembala rozpoczął nową przygodę zawodową na Wydziale Medycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gdzie również był pełnomocnikiem rektora ds. klinicznych, rozwoju badań oraz nauk medycznych. Jego osiągnięcia zostały docenione, a w 2024 roku został powołany na funkcję prorektora ds. klinicznych i rozwoju badań klinicznych.
Życie prywatne
Michał Zembala jest osobą, której życie prywatne jest mocno związane z pasją i wyzwaniami. Jest synem znanego kardiochirurga, Mariana Zembali. Jego życie rodzinne układa się w sposób tradycyjny – jest żonaty i ma troje dzieci. W skład jego rodziny wchodzą dwaj synowie, Mikołaj i zmarły Mateusz, oraz córka, Majka.
Najstarszy syn Michała, Mateusz, niestety zmarł tragicznie w wieku 24 lat. W ciągu swojego krótkiego życia zmagał się z uzależnieniem, co doprowadziło do przedawkowania narkotyków w 2024 roku. Ta straszna tragedia na zawsze wpłynęła na rodzinną historię Zembalów.
Nagrody i wyróżnienia
W roku 2011 Michał Zembala otrzymał tytuł „Ciacho Roku”, który został przyznany przez redakcję Dziennika Zachodniego.
Następnie, w roku 2012, zdobył tytuł laureata w konkursie Supertalentów w Medycynie, organizowanym przez „Puls Medycyny”, który skierowany jest do liderów młodego pokolenia lekarzy.
Publikacje
Oto zbiór publikacji Michała Zembali, które pokazują jego wkład w rozwój medycyny i nauk o zdrowiu:
- 2007: Post-transcriptional modifications of VEGF-A mRNA in non-ischemic dilated cardiomyopathy,
- 2009: Hybrydowa, małoinwazyjna ablacja przetrwałego migotania przedsionków – pierwsze doświadczenia.
Przypisy
- Kardiochirurg prof. Michał Zembala prorektorem KUL. kul.pl. [dostęp 05.08.2024 r.]
- a b c d e f g h i Dr hab. Michał Zembala, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 07.09.2022 r.]
- a b dr hab. n. med. Michał Zembala. www.mp.pl. [dostęp 08.08.2019 r.]
- a b AUTOREFERAT Michał Oskar Zembala. sum.edu.pl s. 9. [dostęp 08.08.2019 r.]
- Prof. Marian Zembala jest już w kraju. Czuje się coraz lepiej. www.rynekzdrowia.pl. [dostęp 08.08.2019 r.]
- a b c Michał Zembala – tytan pracy o nienagannych manierach. pulsmedycyny.pl. [dostęp 08.08.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Jacek Szepietowski | Martin Kirschner (chirurg) | Peter Monau | Johann Georg Kulmus | Piotr Szyber | Edgar Otto Conrad von Gierke | Carl Samuel Freund | Eugen Galewsky | Richard Cassirer | Andrzej Bugajski | Johannes Jaroslaw Marcinowski | Agnieszka Mastalerz-Migas | Helen Ollendorff-Curth | Albrecht Theodor Middeldorpf | Ludwig Hirt | Zbigniew Konrad Gęsikowski | Piotr Ponikowski | Iwona Gisterek | Andrzej Bręborowicz | Norbert HeisigOceń: Michał Zembala