Zbigniew Konrad Gęsikowski


Zbigniew Konrad Gęsikowski, urodzony 11 lutego 1919 roku we Wrocławiu, był znakomitym polskim farmaceutą oraz aktywnym społecznikiem. Jego życie zakończyło się 4 stycznia 1993 roku w Alwerni, gdzie pozostawił po sobie niezatarte ślady w lokalnej społeczności.

W trakcie swojej kariery Gęsikowski angażował się w wiele inicjatyw, które miały na celu wspieranie zdrowia oraz bezpieczeństwa obywateli, działając m.in. jako strażak. Jego pasja do farmacji łączyła się z głębokim poczuciem odpowiedzialności za innych, co sprawiło, że stał się postacią wysoko cenioną w swoim otoczeniu.

Życiorys

Urodziny Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego miały miejsce 11 lutego 1919 roku we Wrocławiu, gdzie przyszedł na świat w rodzinie lekarza z Poznania. Już w następnym roku rodzice powrócili do Poznania, gdzie młody Zbigniew uczęszczał do szkoły powszechnej, a następnie ukończył Gimnazjum księży Salezjanów. W 1936 roku rozpoczął studia, początkowo koncentrując się na matematyce, jednak ostatecznie ukończył je na wydziale lekarskim.

W czasie drugiej wojny światowej brał czynny udział w Kampanii Wrześniowej, walcząc w okolicach Warszawy. Po wysiedleniu z Poznania, Zbigniew przeniósł się do Nowego Targu, gdzie odbył praktykę aptekarską. Tam również aktywnie uczestniczył w działaniach Armii Krajowej, awansując do stopnia podporucznika.

Po zakończeniu wojny powrócił do swoich studiów, dopełniając je na wydziale farmacji Uniwersytetu Poznańskiego. Następnie otrzymał nakaz pracy, co doprowadziło go do Alwerni, gdzie miał za zadanie uruchomienie nowej apteki.

Zbigniew Gęsikowski mieszkał w Alwerni aż do swojej śmierci. Jako wybitna postać lokalna, reaktywował Ochotniczą Straż Pożarną, której przewodniczył przez niemal cztery dekady, od 1952 do 1991 roku. Dla społeczności miejskiej zasłużył się poprzez działalność społeczną; z jego inicjatywy Alwernia odzyskała prawa miejskie w 1993 roku.

Jego pragnienie zdobywania wiedzy i umiejętności doprowadziło go do ukończenia Szkoły Oficerów Pożarnictwa w latach 1966–1969 oraz Podyplomowego Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w latach 1973–1975.

Był pasjonatem kolekcjonowania, zgromadził imponującą kolekcję składającą się z około 300 eksponatów pożarniczych, 600 plakatów oraz 2500 innych archiwalnych pozycji, które przyczyniły się do założenia Muzeum Pożarnictwa w Alwerni.

Gęsikowski zasiadał również w Kapitule Towarzystwa Przyjaciół Książki oraz był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Chemików. Zmarł 4 stycznia 1993 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Nagrody i upamiętnienie

Ważnymi wyrazami uznania dla Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego są liczne nagrody oraz upamiętnienia.

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Walecznych z Mieczami,
  • Złoty Znak Związku OSP,
  • złota odznaka „Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej”,
  • główna ulica miasta Alwerni została nazwana jego imieniem.

Przypisy

  1. Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni - Jura Krakowsko... [online], jura.slaskie.travel [dostęp 16.01.2021 r.]

Oceń: Zbigniew Konrad Gęsikowski

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:6