XII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu


XII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu to szkoła średnia o bogatej historii, która znajduje się przy pl. Orląt Lwowskich 2a. Jej działalność rozpoczęła się w 1956 roku, kiedy to budynek został przejęty przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Założycielem tej placówki edukacyjnej był Czesław Mościcki, a od 1963 roku patronem szkoły został Bolesław Chrobry.

Obchody 50-lecia działalności szkoły miały miejsce 16 września 2006 roku. Jubileusz ten był okazją do refleksji nad osiągnięciami i tradycjami placówki.

XII Liceum Ogólnokształcące cieszy się także wysokim uznaniem w ogólnopolskich rankingach. W roku 2011 zajęła V miejsce we Wrocławiu, VI na Dolnym Śląsku oraz 68. w całej Polsce według zestawień publikowanych przez "Perspektywy" i "Rzeczpospolitą". W kolejnych latach szkoła znacznie poprawiła swoją pozycję, a w 2014 roku osiągnęła miejsca 24. w Polsce oraz 3. na Dolnym Śląsku.

Budynek szkoły

„Obecny gmach liceum usytuowany jest w głębi kwartału, otoczonego ulicami Podwale, Braniborską, Sokolniczą oraz Aleksandra Zelwerowicza. Adresuje się go również do pobliskiego placu Orląt Lwowskich. Wzniesiono go w latach 1865–1867, bazując na projekcie architekta miejskiego Carla Johanna Christiana Zimmermanna, który posiłkował się wstępnym projektem autorstwa Juliusa von Roux z lat 1863–1864. Gmach miał służyć trzem instytucjom edukacyjnym: szkole realnej oraz katolickiemu i ewangelickiemu gimnazjum, które dzieliły wspólną aulę, pełniącą funkcję sali egzaminacyjnej. Wielowyznaniowy charakter tej placówki wywołał konflikt między władzami miejskimi a centralnym zarządem oświaty Prus, co spowodowało, że budynek przez kilka lat pozostawał pusty, czekając na zgodę na otwarcie.

Rzut budynku przybrał formę litery „L” i początkowo budowla miała trzy kondygnacje. Zachodnie skrzydło oraz zachodnia część południowego skrzydła zostały zaprojektowane jako jednotraktowe, podczas gdy wschodnia część jest dwutraktowa. Północne i wschodnie zakończenie gmachu wzmocnione jest naczółkowymi ryzalitami, a południowo-zachodni narożnik wieńczy ośmiokątna wieża. W centralnej części południowego skrzydła mieściły się początkowo mieszkania dyrektorów szkół. Całość wieńczy znajdujący się na dachu niskich, dwuspadowy dach. Pierwotne bogato zdobione obramienia okien i drzwi, naczółki, boniowany cokół oraz gzyms zaprojektowano w stylu neorenesansowym, jednakże w późniejszych latach detale architektoniczne zostały zniszczone. Wschodnia część budynku o układzie dwutraktowym została nadbudowana w latach 1909 oraz około 1932 o jedną kondygnację.

W roku szkolnym 2009/2010 szkole oddano do użytku nowoczesny obiekt wielofunkcyjnej hali sportowej, która również pełni funkcję szkolnej auli. Hala jest wyposażona w szatnie, siłownię i przestrzeń do zajęć fitness, a także podziemny parking. To tam odbył się między innymi finał wrocławskiego konkursu dla wolontariuszy – Ośmiu wspaniałych.

W latach 1933–1945 w budynku znajdowało się Miejskie Liceum Męskie im. Adolfa Hitlera (Adolf Hitler Schule – Städtische Oberschule für Jungen). W czasie powodzi tysiąclecia budowla doznała znacznych zniszczeń, jednak po remontach oraz renowacji elewacji w XXI wieku, nie przywrócono pierwotnego zdobnictwa. W 2007 roku z inicjatywy trzech absolwentów Liceum wzniesiono we Wrocławiu pomnik patrona szkoły, króla Bolesława Chrobrego.

Dyrektorzy

Oto lista dyrektorów XII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu w porządku chronologicznym:

  • 1956–1982 – Czesław Mościcki,
  • 1982–1987 – Ryszard Nych,
  • 1987–1992 – Bronisława Violetta Łozowicka,
  • 1992–2022 – dr Danuta Daszkiewicz-Ordyłowska,
  • od 2022 – Zdzisław Jaskólski.

Absolwenci

W gronie absolwentów XII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu znajdziemy wielu uzdolnionych i wpływowych ludzi, którzy wnieśli znaczący wkład w różne dziedziny społeczne oraz kulturowe.

Wśród nich wyróżnia się Wojciech Zipser, który pełni rolę konsula honorowego Holandii, co świadczy o jego dojrzałości i umiejętności reprezentacji naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Kolejną znakomitością jest Zbigniew Bielawski, brązowy medalista Mistrzostw Europy w judo, co podkreśla jego sportowe osiągnięcia z roku 1977.

Nie można pominąć Roberta Kisiela, autora znanych książek dotyczących bitew z czasów panowania Fryderyka II, który z pewnością przyczynił się do popularyzacji tej epoki w historii Polski.

Również w świecie mediów aktywnie działa Paweł Wrabec, dziennikarz i publicysta związany z „Polityką”.

W obszarze sztuki na uwagę zasługuje Karolina Muszalak, utalentowana aktorka, która zdobyła uznanie w Polsce.

Prowadzącym w branży telewizyjnej jest również Paweł Orleański, który swoją charyzmą oraz umiejętnościami przyciąga przed ekrany wielu widzów.

Wotum wdzięczności należy się także Tadeuszowi Osipowiczowi, artysty kabaretowego, oraz Michałowi Gawlińskiemu, który jest członkiem grupy Neo-Nówka i bez wątpienia dostarcza wielu emocji swoim występom.

Wielki wpływ na medycynę w regionie ma Alicja Chybicka, lekarz medycyny oraz profesor zwyczajny Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także senator VII kadencji.

Muzyczne talenty prezentuje Marta Kierska-Witczak, chórmistrz oraz dyrygent, a także profesor zwyczajny, który uczy w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

W sporcie swoje osiągnięcia zdobył Tomasz Prostak, znakomity koszykarz, natomiast Krzysztof Wydrowski przynosi chwałę Polsce jako reprezentant w footballu amerykańskim oraz MVP sezonu 2010 Polskiej Ligi Footballu Amerykańskiego, grając dla Devils Wrocław.

W polityce odnajdujemy nazwisko Roberta Iwaszkiewicza, europosła, który niejednokrotnie wpływał na decyzje na poziomie europejskim.

Wśród utalentowanych artystów wskazać można także Miłogosta Reczka, aktora, a także Przemysława Dymarskiego, który jest inżynierem.

Interesującą osobowością jest również Andrzej Sobczyk, inżynier mechanik oraz profesor Politechniki Krakowskiej, który zdał maturę w 1966 roku.

Przy szkole dynamicznie funkcjonuje Fundacja „Bolesław Chrobry”, założona przez nauczycieli, absolwentów oraz rodziców uczniów, a także Stowarzyszenie Absolwentów, które łączy pokolenia i umożliwia dalszy rozwój wspólnoty szkolnej.

Przypisy

  1. Aktualna Dyrekcja Szkoły​ [online], LO12 Wrocław [dostęp 05.11.2022 r.]
  2. Złota Księga Dwunastki – jubileuszowa księga z okazji 50-lecia XII LO we Wrocławiu. Wrocław: XII LO im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu, 2006 r., s. 24.
  3. Strona rankingu: http://www.perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=1259:ranking-liceow-ogolnoksztalcacych-2014&catid=132&Itemid=266&strona=0

Oceń: XII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:9