Marta Kierska-Witczak


Marta Kierska-Witczak, urodzona 22 czerwca 1966 roku, to wybitna postać w polskim świecie muzyki. Jako dyrygent i chórmistrzyni, ma na swoim koncie liczne osiągnięcia oraz doświadczenie, które zdobywała przez lata pracy w różnych instytucjach artystycznych.

Pełni rolę profesora doktor habilitowanego sztuk muzycznych na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie dzieli się swoją wiedzą i pasją do muzyki z młodymi adeptami sztuki. Dodatkowo, jest wiceprezesem Śląskiego Towarzystwa Muzyki Kościelnej, co podkreśla jej zaangażowanie w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.

Życiorys

Marta Kierska-Witczak w 1985 roku zakończyła naukę w klasie biologiczno-chemicznej w Liceum Ogólnokształcącym nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu. Następnie kontynuowała swoje kształcenie na kierunku psychologia na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, a równocześnie podjęła studia na Wydziale Wychowania Muzycznego, który obecnie nosi nazwę Edukacji Muzycznej, w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W trakcie swojego kształcenia w Akademii zdobyła stypendia Ministra Kultury i Sztuki oraz ukończyła studia z wyróżnieniem w 1990 roku. Po zakończeniu edukacji podjęła pracę na swojej uczelni oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, gdzie zajmowała się teorią muzyki, a także prowadziła orkiestrę, chór i zespół wokalny do roku 1998.

Po zakończeniu studiów Marta Kierska-Witczak poszerzała swoje umiejętności w ramach studiów podyplomowych oraz uzyskała dyplom Studium Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczestniczyła również w szkoleniach w Bałtyckiej Akademii Muzycznej w Petersburgu. Była zapraszana do prowadzenia warsztatów i lekcji mistrzowskich, między innymi w Akademii Muzycznej w Katowicach, Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, a także na zagranicznych uczelniach, takich jak Musikhochschule Lübeck w Niemczech, Academy of Music, Art and Dance w Plovdiv w Bułgarii, Białoruska Państwowa Akademia Muzyczna w Mińsku oraz Conservatorio di Musica „E.F. Dall’Abaco” w Weronie, we Włoszech. Pracowała także w Keski-Pohjanmaan Ammattikorkeakoulu w Kokkoli, w Finlandii.

W latach 2004–2007 Marta Kierska-Witczak była członkiem senatu swojej uczelni, gdzie obecnie pełni rolę kierownika Zakładu Muzyki Kościelnej na Wydziale Edukacji Muzycznej. Jako nauczyciel w tym zakładzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej, wykłada literaturę chóralną oraz metodykę prowadzenia zespołów. W przeszłości prowadziła również zajęcia z chorału gregoriańskiego oraz studencką scholę chorałową. Organizuje ogólnopolskie, a w ostatnich latach międzynarodowe, warsztaty oraz sympozja dla organistów, które odbywają się co roku we Wrocławiu.

W roli dyrygenta Marta Kierska-Witczak współpracuje z Politechniką Wrocławską, gdzie prowadzi Chór Kameralny „Consonanza” od 1993 roku, zdobywając z nim wiele nagród i wyróżnień. W 2011 roku miała zaszczyt być jednym z założycieli oraz członkiem komitetu założycielskiego Śląskiego Towarzystwa Muzyki Kościelnej, a także pełniła funkcję wiceprezesa w pierwszej kadencji. Jest córką Anny Kierskiej, utalentowanej pianistki.

Publikacje

Wśród publikacji Marty Kierskiej-Witczak znajdują się prace dotyczące zagadnień związanych z akompaniamentem liturgicznym. Oto konkretna pozycja:

  • Wybrane zagadnienia akompaniamentu liturgicznego. Red. nauk. Marty Kierskiej-Witczak; Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Zakład Muzyki Kościelnej, 2012, 223 s. ISBN 978-83-86534-69-2.

Przypisy

  1. NUKAT katalog zbiorów polskich bibliotek naukowych. [dostęp 11.05.2013 r.]
  2. Chór kameralny Consonanza - nagrody. [dostęp 16.06.2012 r.]
  3. Uchwała o wyborze komitetu założycielskiego ŚTMK. Śląskie Towarzystwo Muzyki Kościelnej. [dostęp 16.06.2012 r.]
  4. Zarząd ŚTMK pierwszej kadencji. Śląskie Towarzystwo Muzyki Kościelnej. [dostęp 16.06.2012 r.]
  5. otowroclaw.com: Prowadzi dom i... chór. 25.04.2008 r. [dostęp 18.06.2011 r.]
  6. Lista pedagogów Wydziału Edukacji Muzycznej. [dostęp 18.06.2011 r.]
  7. Postanowienie prezydenta Rzeczypospolitej w sprawie nadania tytułu profesora. 21.02.2011 r. [dostęp 18.06.2011 r.]
  8. Złota Księga Dwunastki - jubileuszowa księga z okazji 50-lecia XII LO we Wrocławiu. Wrocław: XII LO im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu, 2006.

Oceń: Marta Kierska-Witczak

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:18