Ilona Dworak-Cousin, znana także pod hebrajskim imieniem אילונה דבורק-קוזין, urodziła się 3 maja 1949 roku we Wrocławiu. Jest to postać o bogatym dorobku i wieloletniej działalności w zakresie kultury oraz społeczności.
Znana jako izraelska d działaczka społeczno-kulturalna, poetka, dziennikarka, pisarka, a także farmaceutka, Ilona Dworak-Cousin posiada polsko-żydowskie korzenie. Jej praca jest szczególnie ceniona w kontekście popularyzacji kultury polskiej w Izraelu.
Obecnie pełni funkcję przewodniczącej Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska, co dodatkowo podkreśla jej zaangażowanie w budowanie relacji między tymi dwoma krajami.
Życiorys
Ilona Dworak-Cousin przyszła na świat we Wrocławiu w żydowskiej rodzinie, która w czasie II wojny światowej znalazła schronienie w Związku Radzieckim. W 1957 roku, razem z bliskimi, postanowiła emigrować do Izraela, gdzie początkowo osiedliła się w Tel Awiwie, a później przeniosła się do Ra’ananny. Ukończyła studia na Uniwersytecie Bolońskim we Włoszech, zdobywając tytuł doktora farmacji. Dodatkowo, odbyła studia podyplomowe w Tel Awiwie oraz w Yad Vashem w Jerozolimie. Pracowała w Centrum Szeba, które jest największym szpitalem w Izraelu.
Jako aktywna działaczka, Ilona Dworak-Cousin podejmuje liczne działania na rzecz popularyzacji kultury polskiej w Izraelu, a także promuje Polskę w oczach Izraelczyków. Współorganizowała m.in. jedyne w tym kraju spotkanie z noblistką Wisławą Szymborską oraz prowadziła wieczór autorski z Olgą Tokarczuk.
Ilona angażuje się w dwukierunkowe tłumaczenia dzieł literatury polskiej i hebrajskiej. Od wielu lat zasiada w zarządzie Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska, a od 2007 roku pełni funkcję przewodniczącej tej organizacji. Jej działania na rzecz kulturalnej współpracy między Izraelem a Polską zostały docenione przez dwóch polskich prezydentów — Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego, którzy odznaczyli ją za jej wkład w budowanie relacji.
W 2020 roku otrzymała od Rady Miasta Poznania tytuł „Zasłużony dla Miasta Poznania”, co było wyrazem uznania dla „zasług w zakresie budowy partnerskich relacji między Poznaniem a Ra’ananną oraz osobistego zaangażowania w rozwój przyjacielskich stosunków pomiędzy Polską a Izraelem”.
Twórczość
Ilona Dworak-Cousin jest uznaną dziennikarką i pisarką, której twórczość znalazła miejsce w polskojęzycznej prasie w Izraelu. Współpracowała z wieloma wydaniami, w tym z gazetą „Nowiny-Kurier”. W 1996 roku zadebiutowała jako poetka, publikując tomik poezji pt. Fale mojego życia, który został wydany w Izraelu.
Jej dorobek literacki w zakresie prozy jest równie imponujący. W 2001 roku, poprzez wydawnictwo Ara-Graf, opublikowała zbiór Opowiadania niedokończone. Dwa lata później, w 2008 roku, w wydawnictwie Austeria, ukazał się Dybuk wspomnień, który jest zbiorem opowiadań skupiających się na wspomnieniach i refleksjach dotyczących Polski oraz samej autorki.
Jednym z jej ważniejszych dzieł jest książka Podróż do Krainy Cieni, wydana w 2018 roku, w której autorka szczegółowo przedstawia historię swojej rodziny, sięgającą końca XIX wieku aż po współczesność. Warto również wspomnieć, że jedno z jej opowiadań zostało opublikowane w 2016 roku w krakowskim magazynie Ha!art.
Ilona Dworak-Cousin jest także uhonorowana licznymi nagrodami. W 2018 roku odebrała tytuł Ambasadora Dobrego Imienia Polski, przyznawany przez Instytut Polski w Tel Awiwie. Dwa lata później, w czerwcu 2020 roku, została wyróżniona tytułem „Zasłużony dla Miasta Poznania”, co podkreśla jej znaczenie w polskiej kulturze i literaturze.
Rodzina
Rodzina Ilony Dworak-Cousin ma głębokie korzenie związane z Chrzanowem oraz Krakowem. Niestety, wiele osób z jej rodziny poniosło śmierć podczas tragicznych wydarzeń Zagłady Żydów. Matka pisarki, Eugenia z domu Bachner (1911-1990), była w młodości członkinią klubu Makkabi Kraków. Natomiast jej ojciec, inżynier Leopold Dworak (Drucker) (1905-1978), był absolwentem Politechniki Lwowskiej, a po wojnie związał swoją karierę z Politechniką Wrocławską, gdzie pełnił funkcję wykładowcy.
Zaś brat Eugenii, Leopold Bachner, znany architekt i malarz-kubista, był znaczącą postacią w przedwojennym Krakowie. Przed II wojną światową zaprojektował kilka kamienic w Podgórzu oraz Kazimierzu, a po wojnie, jego talent zaowocował projektem wiedeńskiego hotelu Hilton. Warto również wspomnieć, że bratem babki Ilony, Salomei Drucker, był Samuel Cyfer, pierwszy żydowski wiceburmistrz Chrzanowa oraz aktywny działacz syjonistyczny.
Historie rodzinne, niosące w sobie ciężar doświadczeń, kształtują osobowość i twórczość Ilony Dworak-Cousin, stanowiąc niewyczerpane źródło inspiracji.
Odznaczenia
Ilona Dworak-Cousin uzyskała szereg istotnych odznaczeń, które stanowią dowód jej zaangażowania i pracy na rzecz społeczności. Wśród nich warto wymienić:
- Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi, który otrzymała w 2007 roku,
- Krzyż Oficerski Orderu Zasługi, przyznany jej w 2013 roku,
- tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania, nadany w 2020 roku.
Przypisy
- Uchwała Nr XXIX/512/VIII/2020 Rady Miasta Poznania z dnia 09.06.2020 r. w sprawie nadania tytułu "Zasłużony dla Miasta Poznania" Pani Ilonie Dworak-Cousin. bip.poznan.pl, 09.06.2020 r. [dostęp 08.02.2022 r.]
- Poznań docenił zasłużonych dla miasta. Nagrody wręczono za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. [dostęp 29.06.2020 r.]
- Ilona Dworak-Cousin, Podróż do Krainy Cieni, Wydawnictwo Austeria, Kraków - Budapeszt - Syrakuzy, 2018. s. 55.
- Tamże, s. 103, 189 oraz s. 55-56.
- Tamże, s. 45.
- Tamże, s. 81.
- Informacja o spotkaniu z pisarką na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (Arteteki) w Krakowie z 30.03.2017 r.
- a b c d Szukają pomostu zrozumienia. [dostęp 12.01.2009 r.]
- Dybuk wspomnień. [dostęp 12.01.2009 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Małgorzata Kościelak-Królikowska | Łukasz Dziemidok | Philipp Anton Bartsch | Bartosz Niebielecki | Pati Yang | Hans Latt | Radosław Owczarz | Andrzej Jakubas | Przemysław Chojęta | Karl Koßmaly | Gabriela Kownacka | Jan Jakub Kolski | Michał Sitarski (aktor) | Tomira Kowalik | Marta Kisiel | Ewa Jarocka | Clara Sachs | Eric Charel | Marta Kierska-Witczak | Hanna ZbyrytOceń: Ilona Dworak-Cousin