V Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jakuba Jasińskiego to publiczna szkoła średnia, znajdująca się w sercu Wrocławia, przy ulicy Kuronia. Jest to jedna z trzech renomowanych placówek w tym mieście, które oferują uczniom możliwość kształcenia w ramach programu Matury Międzynarodowej.
Placówka ta wyróżnia się nie tylko swoją lokalizacją, ale także bogatą ofertą edukacyjną, która przyciąga młodzież poszukującą wysokiej jakości nauczania.
Historia szkoły
Szkoła została założona 1 września 1948 roku, początkowo w budynku zlokalizowanym przy ulicy Kruczej. Pierwszy egzamin maturalny miał miejsce w 1950 roku, kiedy to maturę zdawało 29 uczniów. W 17. rocznicę istnienia szkoły, 8 września 1964 roku, nadano jej imię generała Jakuba Jasińskiego. W 2006 roku V LO zostało częścią Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 we Wrocławiu, który obejmował także Gimnazjum Dwujęzyczne nr 26, zamknięte po reformie edukacji w 2017 roku.
W 1989 roku uczniowie biorący udział w wymianie ze szkołą partnerską we Włoszech mieli zaszczyt uczestniczyć w audiencji generalnej u papieża Jana Pawła II. Natomiast od 1990 roku szkoła rozpoczęła owocną współpracę z placówkami edukacyjnymi w Holandii, Danii oraz Szwajcarii. W ostatnich latach nawiązała także współpracę z dwoma niemieckimi szkołami, znajdującymi się w Tybindze i Waiblingen.
W 1994 roku V Liceum Ogólnokształcące było organizatorem wydarzenia pod nazwą „Model ONZ”, w którym wzięło udział około czterech tysięcy osób z całej Polski oraz uczniów szkół z Włoch i Niemiec. Po tym wydarzeniu, przez wszystkie kolejne lata odbywa się corocznie „Wrocław Model ONZ” („Wrocław Model United Nations”), będące inicjatywą uczniów klas International Baccalaureate.
Dzień patrona szkoły obchodzony jest co roku 4 listopada, w rocznicę śmierci gen. Jakuba Jasińskiego, który zginął podczas obrony Warszawy.
Profil kształcenia
Szkoła od lat kojarzyła się z humanistycznym profilem kształcenia, jednak z upływem lat jej kierunek uległ znaczącej transformacji. Obecnie kładzie się duży nacisk na przedmioty matematyczne, co zostało zilustrowane w aktualnych profilach klas. W 2005 roku, wraz ze zmianą w zarządzie, profilu szkoły przyjęto kierunek ogólnokształcący, co skutkowało rezygnacją z trzech klas językowych na rzecz klas o charakterze matematycznym oraz przyrodniczym.
International Baccaulareate
Od września 1997 roku V Liceum Ogólnokształcące realizuje program Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate). Ten ambitny program jest skierowany do uczniów klas III i IV, którzy wcześniej ukończyli program IB-MYP w tej szkole lub przeszli pozytywnie testy kwalifikacyjne z języka angielskiego, osiągając poziom B2/C1 oraz z matematyki. Warto podkreślić, że wszystkie przedmioty, z wyjątkiem języka ojczystego, prowadzone są w języku angielskim. Od 2011 roku wprowadzono również klasę IB-MYP, która obejmuje program uczniów klas I i II, skutecznie przygotowując ich do wyzwań związanych z Maturą Międzynarodową.
V Liceum Ogólnokształcące jest jedną z niewielu szkół w Polsce, które prowadzą program matury międzynarodowej, co podkreśla jego wyjątkowość wśród instytucji edukacyjnych.
Dyplomacja Europejska
Klasa Dyplomacji Europejskiej została utworzona w 2002 roku i przez długi czas wyróżniała się innowacyjnym podejściem do nauczania. Oprócz obowiązku noszenia mundurków, wprowadzonego dużo przed reformami Ministerstwa Edukacji Narodowej w 2007 roku, uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniach z politykami i realizacji autorskich programów w klasach II i III. Do nauczanych przedmiotów należały:
- Elementy nauk społecznych,
- Unia Europejska,
- Wstęp do nauk politycznych,
- Elementy prawa międzynarodowego,
- Protokół dyplomatyczny.
Niestety, profil ten został ostatecznie zlikwidowany.
Umowy partnerskie
W 1992 roku V Liceum Ogólnokształcące podpisało umowę o współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim. Od roku 1970 szkoła jest także członkiem Międzynarodowego Klubu Szkół Stowarzyszonych UNESCO, co świadczy o jej zaangażowaniu w międzynarodową edukację. Szkoła prowadzi również aktywne wymiany międzynarodowe oraz współpracuje z placówkami edukacyjnymi z Niemiec, Danii, Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, Holandii i Belgii.
Absolwenci
V Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu może poszczycić się wybitnymi absolwentami, którzy wnieśli znaczący wkład w różnorodne dziedziny życia społecznego i kulturalnego w Polsce. Poniżej przedstawiamy listę znakomitych postaci, które swoją karierę zaczynały w murach tej szkoły:
- Piotr Bikont (1955–2017) – znany polski dziennikarz oraz krytyk kulinarny, którego artykuły wpłynęły na rozwój polskiej krytyki kulinarnej,
- Olga Borys (ur. 1974) – utalentowana polska aktorka, która zdobyła uznanie w świecie teatru i filmu,
- Stanisław Chaciński (1936–1990) – poeta i prozaik, którego prace literackie zyskały szerokie grono admiratorów,
- Andrzej Jaroch (ur. 1948) – polityk i naukowiec związany z Politechniką Wrocławską, doktor inżynier, senator VI kadencji,
- Dariusz Patrzałek (ur. 1956) – profesor medycyny, specjalista w dziedzinie transplantologii,
- Ryszard Petru (ur. 1972) – wpływowy polski ekonomista i polityk,
- Michał Sitarski (ur. 1977) – aktor, który zdobył uznanie w polskim przemyśle filmowym,
- Jan Harasimowicz (ur. 1950) – ceniony historyk sztuki i kultury,
- Anna Skrzek (ur. 1956 w Koszalinie) – doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej, ekspert w zakresie fizjoterapii,
- Jerzy Terlecki (ur. 1961 we Wrocławiu) – inżynier budownictwa, burmistrz Polanicy-Zdroju w latach 1994–1998 i 2002–2018,
- Piotr Wawrzynek (ur. 1970 we Wrocławiu) – duchowny rzymsko-katolicki, od 2023 roku biskup pomocniczy diecezji legnickiej,
- Vincent V. Severski (ur. 1956) – pisarz i felietonista, mający za sobą służbę w polskim wywiadzie.
Każda z tych osób przynosi bogaty dorobek, który wpływa na różnorodne aspekty życia społecznego, politycznego i kulturalnego w Polsce. Ich osiągnięcia są dowodem na jakość edukacji oraz wartości, jakie były przekazywane w tym wrocławskim liceum.
Przypisy
- Legendarny profesor z V LO we Wrocławiu bohaterem thrillera szpiegowsko-politycznego Vincenta Severskiego [online], Wroclaw.pl, 17.10.2024 r. [dostęp 17.10.2024 r.]
- Liceum Ogólnokształcące nr V – Inicjatywy. [dostęp 05.04.2023 r.]
- Coventry University Wrocław hosted WrocMUN. 01.12.2021 r. [dostęp 05.04.2023 r.]
- Grono pedagogiczne. [dostęp 28.09.2021 r.]
- Historia szkoły. [dostęp 28.09.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
XII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu | Zespół budynków szkolnych przy ulicy Grochowej 36-38 we Wrocławiu | Zespół Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu | Budynek gimnazjum im. Króla Fryderyka II we Wrocławiu | Budynek szkoły przy ulicy Jemiołowej 57 we Wrocławiu | Budynek szkoły przy ulicy Kruczej 49 we Wrocławiu | Budynek szkoły przy ulicy Łukasza Górnickiego 20 we Wrocławiu | Budynek szkoły przy ulicy Podwale 57 we Wrocławiu | Dom Studencki „Pancernik” we Wrocławiu | Domy studenckie Wittigowo we Wrocławiu | Nowy budynek gimnazjum św. Elżbiety we Wrocławiu | Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu | Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu | Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu | Liceum Ogólnokształcące nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu | Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu | IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu | IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu | II Liceum Ogólnokształcące im. Piastów Śląskich we Wrocławiu | I Liceum Ogólnokształcące im. Danuty Siedzikówny „Inki” we WrocławiuOceń: V Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu