Tadeusz Golachowski, urodzony 16 stycznia 1954 roku we Wrocławiu, pozostaje pamiętany jako wybitny polski saksofonista jazzowy i rozrywkowy. Jego kariera obejmowała nie tylko grę na saksofonie, ale także działalność jako aranżer oraz stroiciel fortepianów.
Golachowski zmarł 16 września 2008 roku we Wrocławiu, pozostawiając za sobą bogatą spuściznę muzyczną oraz wielu oddanych miłośników swojej twórczości.
Życiorys
Tadeusz Golachowski w swoim wczesnym dzieciństwie doświadczył tragicznej utraty wzroku, co miało znaczący wpływ na jego życie. Pomimo przeciwności losu, udało mu się zakończyć ostatnie klasy szkoły podstawowej w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych we Wrocławiu. Następnie kontynuował naukę w Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu, gdzie nawiązał bliskie relacje z lokalnym środowiskiem muzycznym. Od października 1972 roku stał się aktywnym członkiem jazz-rockowej Grupy Kalisz, współtworząc z Piotrem Micherą, Edwardem Crosio i Piotrem Wolskim. Grupa zdobyła znakomite osiągnięcia, w tym II miejsce na III FMMW w Kaliszu oraz nagrała trzy utwory w studiu nagraniowym PR w Warszawie.
W 1973 roku Golachowski zdał maturę i wrócił do Wrocławia, gdzie uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia. Pod okiem prof. Mieczysława Stachury doskonalił swoje umiejętności gry na saksofonie. Na festiwalu Jazz nad Odrą w 1974 roku zadebiutował z nowo utworzoną formacją Supeł, która składała się z takich muzyków jak Piotr Michera, Edward Crosio oraz Wojciech Michera. Premierowy występ zespołu, oparty na kompozycji Golachowskiego pt. Ballada blada, był entuzjastycznie przyjęty przez publiczność.
Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej w 1977 roku, Tadeusz rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, gdzie pod okiem tego samego nauczyciela kontynuował doskonalenie swoich umiejętności. W 1981 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Jego kariera muzyczna szybko przyspieszyła, co owocowało sukcesami na polskiej scenie jako saksofonista klasyczny. W latach 80. powstał zespół Teddy Bear, który założył wraz z wrocławskimi muzykami, takimi jak Bogdan Grudner oraz Jacek Sobek. W 1984 roku grupa zdobyła Grand Prix na festiwalu Jazz nad Odrą, co potwierdziło jej znaczącą obecność na scenie muzycznej.
Nadto, Golachowski zrealizował licznie nagrania i uczestniczył w wielu istotnych festiwalach, w tym w Nancy i Paryżu. Jednym z jego ważnych projektów był zespół Blue Glue, który wykonywał utwory zespołu Skaldowie, a na koncertach często pojawiał się Jacek Zieliński, renomowany lider z Krakowa. Muzyk zdobył popularność za granicą, biorąc udział w międzynarodowych festiwalach jazzowych, a jego współpraca z rozmaitymi formacjami przynosiła liczne sukcesy.
„Kilka razy grałem z projektem Blue Glue. Pamiętam, że bardzo byłem pozytywnie zaskoczony pomysłami aranżacyjnymi Tadeusza. W końcu piosenki Skaldów były już dość ograne i osłuchane, natomiast jego aranżacje spowodowały, że zabrzmiały zupełnie inaczej.”
Janusz Konefał, „Jazz Duo”
Warto zaznaczyć, że ze wszystkich zespołów, najdłużej, bo przez 19 lat, działał duet Jazz Duo, w którym Golachowski współpracował z gitarzystą Januszem Konefałem. Zespół ten wydał kilka kaset, w tym Kolędy i Między sambą a jazzem oraz płytę pt. Between Samba and Jazz, wydaną dzięki wsparciu Towarzystwa Muzycznego im. Edwina Kowalika.
„Grywałem z Tadeuszem już wcześniej w różnych, raczej krótkotrwałych konfiguracjach (m.in. Summer Jazz Band). Natomiast Jazz Duo powstało zupełnie przypadkowo… Gdzieś, kiedyś zaistniało zapotrzebowanie na mały skład grający muzykę jazzową i spróbowaliśmy… Poszło fajnie, spodobało nam się takie granie…”
Janusz Konefał, „Jazz Duo”
W twórczości Tadeusza znalazły się również jego solowe dokonania, w tym album P.I.M.I.N.T., w którym zawarł „Piosenki Instrumentalne Moje i Nie Tylko”. Cały materiał przygotował samodzielnie, nagrywając poszczególne partie w swoim domowym studiu. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie 16 stycznia 2008 roku we Wrocławiu. Po śmierci został pochowany 23 września tegoż roku na Cmentarzu Grabiszyńskim (kwatera 40-206-7).
Przypisy
- a b c d e f g h i Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika: Tadeusz Golachowski – saksofonista, aranżer, stroiciel fortepianów. idn.org.pl. [dostęp 24.10.2023 r.]
- a b c d Gitarion: Tadeusz Golachowski (1954–2008). gitarion.pl. [dostęp 24.10.2023 r.]
- a b c d Janusz Konefał: Jazz Duo. konefal.jazz.art.pl. [dostęp 24.10.2023 r.]
- a b Andrzej Dąbrowski: "Antologia Muzyki Rozrywkowej w Kaliszu, część 9". opinia.co.uk, 04.08.2014 r. [dostęp 24.10.2023 r.]
- a b Andrzej Dąbrowski: "Antologia Muzyki Rozrywkowej w Kaliszu, część 8". opinia.co.uk, 06.07.2014 r. [dostęp 24.10.2023 r.]
- Bogdan Bogiel, Grzegorz Kuczyński, Jerzy Redlich, Folder III Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej, Kalisz 1973.
- a b c Grób Tadeusza Golachowskiego na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu. groby.cui.wroclaw.pl. [dostęp 24.10.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Janusz Olejniczak | Mesajah | Viola Tycz | Waldemar Mleczko | Bertha Badt-Strauss | Lillian Leitzel | Hugo Scheinert | Magdalena Schejbal | Józef Mika (aktor) | Rafał Witek | Jadwiga Żylińska | Hermann Krone | Roman Mosior | Wojciech Bruszewski | Wojciech Jankowiak (scenograf) | Wiesław Saniewski | Robert J. Szmidt | Barbara Falender | Jerzy Bartoszewicz | Jacek OrłowskiOceń: Tadeusz Golachowski