Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu


Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu jest instytucją kulturową, która odgrywa kluczową rolę w zachowaniu i prezentacji bogatej tradycji sztuki ludowej Dolnego Śląska. Powstało w 1954 roku, z misją zbierania, badania i popularyzowania dziedzictwa kulturowego tego regionu.

Jako jeden z najważniejszych ośrodków etnograficznych w Polsce, muzeum oferuje odwiedzającym możliwość zapoznania się z różnorodnymi formami sztuki ludowej, które odzwierciedlają historię i tradycje mieszkańców Dolnego Śląska.

Historia

Wrocław przed rokiem 1948 nie miał dedykowanego muzeum etnograficznego. Dopiero w 1948 roku powstał Dział Etnograficzny, który było można odwiedzać jedynie w zamkniętych sesjach, działający przy Muzeum Państwowym, obecnie znanym jako Muzeum Narodowe we Wrocławiu. W 1953 roku zaczęto otwierać ten dział dla szerszej publiczności, a pierwszą wystawą czasową była „Kultura wsi dolnośląskiej”. W roku 1954 Dział Etnograficzny przekształcił się w Oddział Muzeum Śląskiego, który miał swoją siedzibę w jednym z skrzydeł Pałacu Królewskiego.

W 1955 roku zorganizowano tam pierwszą wystawę stałą, która miała na celu ukazanie dolnośląskiej sztuki ludowej, a w 1958 roku zainaugurowano kolejną wystawę stałą poświęconą kulturze materialnej wsi. W eksponatach prezentowanej kolekcji znajdowała się również kultura dawnych osadników, między innymi z regionów Polesia, Stanisławowskiego, Tarnopolskiego oraz Łemków i Greków.

Początkowe zbiory zostały stworzone dzięki przekazom eksponatów z magazynów Ministerstwa Kultury i Sztuki w Bożkowie oraz Żelaźnie, a także z muzeów regionalnych w miastach takich jak: Karpacz, Szklarska Poręba, Niemcza, Bolków, Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Brzeg, Wałbrzych czy Ziębice. Od 1949 roku, Muzeum rozpoczęło także zakupy eksponatów z regionów, takim jak Śląsk Opolski i Beskid Śląski.

W latach 1953-1956 rozpoczęto systematyczne poszukiwania eksponatów na obszarze Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem takich miejsc jak ziemia kłodzka, Lwówek Śląski, Legnica oraz Wołów. Muzeum ma na celu gromadzenie wytworów kultury ludowej dolnośląskich wsi, obejmujących okres od XVII wieku po współczesność. Dodatkowo, organizowane są wystawy czasowe, które prezentują zbiory etnograficzne z różnych zakątków świata.

W 1999 roku utworzono Muzeum Miejskie Wrocławia, które zajęło cały obiekt Pałacu Królewskiego. W związku z tym, Muzeum Etnograficzne przeniosło swoją działalność do dawnego Letniego Pałacu Biskupów Wrocławskich przy ul. Traugutta 111/113, gdzie w maju 2006 roku otwarto pierwszą wystawę stałą.

Przypisy

  1. Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu [online], VisitWroclaw.eu [dostęp 28.07.2023 r.]
  2. a b Historia. Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. [dostęp 01.02.2017 r.]
  3. Zbiory, kolekcje. Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. [dostęp 01.02.2017 r.]

Oceń: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:13