Most Saperski we Wrocławiu


Most Saperski, zlokalizowany we wrocławskim rejonie Kozanowa, to interesujący obiekt, który zyskał nie tylko swoje funkcje użytkowe, ale również historię pełną znaczących wydarzeń. Most ten jest umiejscowiony nad jednym z nieczynnych odgałęzień rzeki Odry.

W latach 1935–1936, tereny nadrzeczne w rejonie Kozanowa zostały przejęte przez Wehrmacht, który w krótkim czasie przystąpił do budowy koszar, w których ulokowano jednostkę saperską. Rok 1938 przyniósł zakończenie budowy mostu, który miał służyć jako dogodna droga do koszar od strony Lasu Pilczyckiego.

Interesująca jest również sama konstrukcja Mostu Saperskiego. Każde z przęseł wzniesiono w odmienny sposób, przy czym w konstrukcji uwzględniono różnorodne detale, takie jak otwory pod ładunki wybuchowe. Elementy te umożliwiły wykorzystanie mostu do szkolenia żołnierzy jednostki. Doświadczeni saperzy mogli ćwiczyć zakładanie ładunków minerskich na różnych typach mostów, co podkreśla unikatowy charakter tego obiektu.

Most przetrwał II wojnę światową w nienaruszonym stanie, lecz po jej zakończeniu stracił swoje militarne przeznaczenie. W 1945 r. do opuszczonych przez Niemców koszar wprowadzili się żołnierze radzieccy z jednostki przeciwchemicznej. Nie spełniając już swoich pierwotnych funkcji, Most Saperski został zamknięty dla ruchu w 1993 roku, gdy teren przejęła Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Wejście na most zostało dodatkowo zagrodzone, co w istocie kończy jego historię jako obiektu militarnego.

Przypisy

  1. a b c d Dwa najdziwniejsze mosty Wrocławia. Saperski i Kilometrowy [online], Wroclaw.pl, 24.07.2024 r. [dostęp 24.07.2024 r.]
  2. a b c MonikaM. Fajge MonikaM., Most Saperski we Wrocławiu. Przed wojną szkolili się tu niemieccy saperzy. Niezwykła wojskowa konstrukcja niszczeje w zapomnieniu [online], 20.07.2024 r. [dostęp 24.07.2024 r.]
  3. Most Saperski [online] [dostęp 24.07.2024 r.]

Oceń: Most Saperski we Wrocławiu

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:13