Mosty Jagiellońskie


Mosty Jagiellońskie to wyjątkowy zespół czterech jednoprzęsłowych mostów drogowych, które rozciągają się nad wrocławskimi kanałami Odry, w tym nad Kanałem Żeglugowym oraz Kanałem Powodziowym. Łączą one dwa ważne osiedla, Zacisze oraz Mirowiec. Budowa pierwszych dwóch mostów miała miejsce w latach 1916-1917, a ich powstanie związane było z wielkim projektem mającym na celu udoskonalenie transportu drogowego oraz żeglugi w obrębie miasta, jak również budowę zabezpieczeń przed powodziami.

Most południowy, przerzucony nad Kanałem Powodziowym, zaprojektowany przez inżyniera Christiana Nakonza, wyróżniał się stalowym pomostem, który był podwieszony na sztywnych wieszakach wsparcia. Te wieszakowe dwuprzegubowe dźwigary łukowo-kratowe stanowiły niezwykle innowacyjne rozwiązanie inżynieryjne swojego czasu. Most ten nosił nazwę „mostu Nakonza”, jednak po II wojnie światowej jego nazwa uległa przekształceniu w „most Na Końcu”, co było nawiązaniem do jego położenia.

Most północny, który powstał w 1917 roku jako kontynuacja budowy, over nad Kanałem Żeglugowym, ma ramowo-belkową konstrukcję z belek żelbetowych, z podstawami ramy przęsła opartymi na konstrukcji pobliskiej śluzy „Zacisze”. Dopiero w latach 70. mosty Jagiellońskie zyskały swoją oficjalną, współczesną nazwę, co znacząco podkreśliło ich rolę w miejskim krajobrazie Wrocławia.

22 lipca 1984 roku oddano do użytku niemal identyczne nowe mosty, które zostały zaprojektowane przez inżynier Krystynę Angerman i zbudowane przez wrocławski "Mostostal". Nowe konstrukcje, znajdujące się na zachód od pierwotnych mostów, mają różnice w rozmiarach; most południowy waży aż 300 ton i mierzy 60,70 metra długości, podczas gdy jego starszy odpowiednik ma 60,49 metra. Most północny, o wadze 170 ton, jest dłuższy od swojego poprzednika i osiąga długość 39,0 metrów (stary most mierzy 21,65 metra).


Oceń: Mosty Jagiellońskie

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:8