Mokra (Wrocław)


Mokra, znana również pod niemiecką nazwą Muckerau, to jedno z peryferyjnych osiedli zlokalizowanych w północno-zachodniej części Wrocławia.

To osiedle administracyjnie wchodzi w skład osiedla Leśnica, co podkreśla jego bliskość do natury oraz charakterystyczny krajobraz.

Warto zaznaczyć, że Mokra stała się częścią administracyjną Wrocławia od 1 stycznia 1973 roku, co uwidacznia dynamiczny rozwój tego obszaru w kontekście miejskim.

Nazwa

W historycznych dokumentach można znaleźć wiele cennych informacji o Wrocławiu i okolicach. Wśród nich wyróżnia się księga łacińska o nazwie Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis, która została spisana w okresie, gdy biskupem był Henryk z Wierzbna. Dokument ten, datowany na lata 1295–1305, zachował informacje dotyczące miejscowości Mokra.

Miejscowość ta została uwzględniona w tej księdze pod zlatynizowaną nazwą Mocre, z fragmentem mówiącym, że Mocre jest nową plantacją. Ten ważny zapis historyczny świadczy o znaczeniu i ewolucji lokalnej społeczności oraz rozwoju osadnictwa na tych terenach.

Historia

Mokra, malownicza wieś, sąsiaduje z Żurawińcem oraz przysiółkiem Krzęcin, który jest częścią Wilkszyna. Położona wzdłuż ulicy Wińskiej, będącej ważną arterią drogową wiodącą z Leśnicy do Brzeziny i Brzezinki Średzkiej, obejmuje kilka peryferyjnych ulic oraz pozostałości średniowiecznego grodziska. Największym skarbem regionu jest Las Mokrzański, łęgowy i grądowy, w którym płynie strumień Łękawica, zbierający wodę z okolicznych łąk (więcej na temat tego cieku można przeczytać pod tym linkiem Łękawica (dopływ Bystrzycy)).

Historia Mokrej sięga roku 1289, kiedy to wieś została lokowana na prawie niemieckim. W 1337 roku stała się własnością rycerską, a w 1353 roku zarządzana była z obszaru liczącego aż 50 łanów, co współczesne miary odpowiada około 900 hektarom. W XVIII wieku znajdował się tu dwór i folwark, a liczba mieszkańców wynosiła 108. W połowie XIX wieku populacja mocno wzrosła, osiągając 130 mieszkańców.

Na początku XX wieku w Mokrej, w rejonie współczesnej ulicy Polkowickiej, wzniesiono wieżę ciśnień, która służyła pobliskiej Leśnicy. Dzięki takiemu rozwojowi, wieś zyskała na znaczeniu i pozostaje istotnym elementem wrocławskiego krajobrazu.

Przypisy

  1. Dz.U. z 1972 r. nr 50, poz. 323
  2. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
  3. H. Markgraf, J. W. Schulte, "Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis", Breslau 1889
  4. a b c Encyklopedia Wrocławia. Wyd. 3. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006, s. 633. ISBN 83-7384-561-5.
  5. Zygmunt Antkowiak: Wrocław od A do Z. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1991, s. 191. ISBN 83-04-03723-8.

Oceń: Mokra (Wrocław)

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:22