Kanał Kłokoczycki


Kanał Kłokoczycki, dawniej znany jako potok Elsbach, to zbiornik wodny o kluczowym znaczeniu melioracyjnym oraz powodziowym, zlokalizowany we Wrocławiu, dokładnie w jego północno-wschodniej części. Jego źródło znajduje się w rzece Dobra, w okolicach Ulicy Białych Goździków, pomiędzy osiedlami Pawłowice i Kłokoczyce. Zaczyna on bieg w pobliżu zakładów Polar, w rejonie Zakrzowa.

Kanał przemieszcza się w kierunku południowo-zachodnim, a jego końcowym punktem jest ujście do rzeki Widawa, które znajduje się pomiędzy osiedlem Kłokoczyce a Biskupicami Widawskimi. Co ważne, Kanał Kłokoczycki jest prawostronnym dopływem Widawy, co czyni go częścią skomplikowanego systemu wodnego, który obejmuje cieki z wodami płynącymi oraz odnogę rzeki Dobra.

Historia Kanału Kłokoczyckiego sięga 1974 roku, kiedy to został on utworzony w wyniku przebudowy układu koryt rzeki Dobra. Kanał biegnie w przybliżeniu po trasie dawnego ramienia północnego rzeki, podczas gdy sama rzeka była wcześniej uregulowana. Warto zaznaczyć, że obecne koryto rzeki zostało poprowadzone bliżej jej południowego ramienia, a ujście usytuowane zostało około 1 km powyżej miejsca, w którym pierwotnie funkcjonowało.

Nad Kanałem Kłokoczyckim znajdują się kilka mostów drogowych, zlokalizowanych na przykład w ciągu Ulicy Białych Goździków oraz Ulicy Kłokoczyckiej. Przy pierwszym z nich miała miejsce istotna instalacja – zasuwa powodziowa, która ma na celu zabezpieczenie osiedla Kłokoczyce przed nadmiarem wód wezbraniowych z rzeki Dobra. Przepływ tych wód nie może przekroczyć maksymalnej przepustowości kanału, aby uniknąć zagrożenia dla lokalnych mieszkańców.

Warto również wspomnieć, że w przeszłości, nad potokiem Elsbach istniał młyn wodny, który był kronikowany w 1785 roku, aczkolwiek doznał zniszczenia w 1945 roku. To zdarzenie podkreśla bogatą historię tej części Wrocławia oraz znaczenie wodnych zasobów w regionie.

Przypisy

  1. a b Kanał Kłokoczycki. fotopolska.eu – Foto Polska. [dostęp 23.01.2012 r.]
  2. Rzeki i mosty Wrocławia. ww.miasto.wroclaw.pl. [dostęp 23.01.2012 r.]
  3. a b Kanał Kłokoczycki. wroclaw.hydral.com.pl – Wratislaviae Amici. [dostęp 16.11.2009 r.]
  4. Encyklopedia Wrocławia, Dobra, s. 142
  5. a b Encyklopedia Wrocławia, Kłokoczyce, s. 380
  6. a b Encyklopedia Wrocławia, Zakrzów, s. 1012
  7. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006, s. 348.
  8. a b c d Encyklopedia Wrocławia, Kanał Kłokoczycki, s. 342

Oceń: Kanał Kłokoczycki

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:19