Krzysztof Kawalec


Krzysztof Maria Kawalec, urodzony 27 kwietnia 1954 roku we Wrocławiu, to wybitny polski historyk, który zyskał uznanie dzięki swoim badaniom z zakresu historii myśli politycznej. Jego zainteresowania obejmują również historię Polski oraz dzieje powszechne z lat XIX i XX wieku.

Jako nauczyciel akademicki, Kawalec jest związany z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z młodszymi pokoleniami studentów. Jego wiedza i pasja do historii przyczyniły się do rozwoju nauczania w tej dziedzinie.

Czy jego działalność naukowa, Krzysztof Kawalec jest także pracownikiem Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w ramach Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie angażuje się w badania dotyczące wydarzeń z przeszłości, które miały wpływ na naród polski.

Życiorys

Krzysztof Kawalec, urodzony w 1954 roku we Wrocławiu, związał swoje życie zarówno prywatne, jak i zawodowe z tym pięknym miastem. Swoją edukację rozpoczął w szkole podstawowej, a po jej ukończeniu kontynuował naukę w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego, które ukończył w 1973 roku. Po pozytywnym zdaniu egzaminu maturalnego rozpoczął studia dzienne na kierunku historia na Uniwersytecie Wrocławskim.

Podczas swoich studiów wykazywał się dużymi umiejętnościami, stając się jednym z bardziej obiecujących uczniów prof. Henryka Zielińskiego. Po zakończeniu edukacji w 1978 roku, z tytułem magistra w ręku, rozpoczął pracę jako asystent w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1980 roku, z momentem powstania NSZZ „Solidarność”, stał się jego członkiem, co otworzyło nowe możliwości w jego karierze naukowej i zawodowej.

W 1981 roku uczestniczył w stażu naukowym, który odbył w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego, co znacznie wzbogaciło jego wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinie historii. W 1985 roku otrzymał na Uniwersytecie Wrocławskim stopień doktora nauk humanistycznych. Tematem jego pracy dyplomowej była analiza postaw obozu narodowego wobec faszyzmu w latach 1922-1939, której promotorem był prof. Wojciech Wrzesiński.

Dzięki zdobytemu tytułowi, Kawalec awansował na adiunkta. W 1996 roku Rada Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego nadała mu stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy dotyczącej wizji ustroju państwa w polskiej myśli politycznej w latach 1918-1939. Jego kariera nabrała tempa, a niedługo później objął stanowisko profesora nadzwyczajnego.

W 2001 roku, prestiżowy tytuł profesora nauk humanistycznych nadał mu prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Obecnie Kawalec kieruje Zakładem Historii Polski i Powszechnej od XIX i XX wieku, którym zarządza od 2013 roku, po przejściu na emeryturę prof. Teresy Kulak.

Oprócz działalności akademickiej, był także członkiem Komisji do Oceny Podręczników Szkolnych w ramach Międzywydziałowych Komisji Interdyscyplinarnych Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. W 2007 roku został naczelnikiem Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Jego zaangażowanie w pracę w IPN zaowocowało objęciem stanowiska dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu w latach 2016-2021.

W czerwcu 2020 roku, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, doceniając jego wkład w historiografię, powołał go w skład Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, co jest potwierdzeniem jego znaczącej roli w badaniach nad polskim dziedzictwem kulturowym i historycznym.

Dorobek naukowy

Krzysztof Kawalec to wybitny badacz, którego prace koncentrują się na wielu istotnych aspektach historii politycznej.

W jego obszarze zainteresowań możemy znaleźć m.in. nurt doktryn politycznych, analizę polskiej myśli politycznej, biografistykę historyczną, a także dzieje Narodowej Demokracji. Ponadto bada on wpływ Kościoła katolickiego na życie polityczne w Polsce, zwłaszcza w kontekście dwudziestolecia międzywojennego.

Kawalec jest autorem licznych prac naukowych, w tym wielu artykułów oraz książek. Wśród jego wydawnictw znajdują się m.in. dwie biografie Romana Dmowskiego. Również, jego książka pt. Spadkobiercy niepokornych. Dzieje polskiej myśli politycznej 1918-1939 zdobyła uznanie, otrzymując w 2002 roku nagrodę „Klio”, przyznaną przez Stowarzyszenie Wydawców Książki Historycznej.

Przypisy

  1. Prezydent: Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej musi przywrócić pamięć i zasłużone dobre imię ruchu narodowego i chrześcijańskiego. wpolityce.pl, 26.06.2020 r. [dostęp 27.06.2020 r.]
  2. Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu [on-line] [dostęp 05.08.2016 r.]
  3. Struktura organizacyjna opolskiego IPN. ipn.gov.pl. [dostęp 16.01.2014 r.]
  4. Struktura organizacyjna Instytutu Historycznego UWr [on-line] [dostęp 16.01.2014 r.]
  5. Wizje ustroju państwa w polskiej myśli politycznej lat 1918–1939 w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 15.01.2014 r.]
  6. Doktoraty na Instytucie Historycznym UWr w latach 1980–2007. hist.uni.wroc.pl. [dostęp 15.01.2014 r.]
  7. Sylwetka na stronie Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego [on-line] [dostęp 15.01.2014 r.]
  8. Absolwenci, Nauczyciele i Olimpijczycy. IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu 1954-2004, Wrocław 2004, s. 69.
  9. a b c Prof. Krzysztof Maria Kawalec, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 16.01.2014 r.]

Oceń: Krzysztof Kawalec

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:23