Andrzej Drzewiński to wybitna postać w świecie nauki, urodzona 16 października 1959 roku we Wrocławiu. Jest uznawanym fizykiem, który zdobył tytuł dr hab. nauk fizycznych, a także pełni rolę profesora zwyczajnego w Instytucie Fizyki.
Obecnie Andrzej Drzewiński sprawuje funkcję dziekana Wydziału Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie angażuje się w rozwój młodych naukowców oraz promowanie wiedzy z zakresu fizyki.
Nie tylko koncentruje się na pracy akademickiej, ale również prowadzi działalność pisarską, w szczególności jako autor powieści science fiction. Dodatkowo, jest aktywnym popularyzatorem nauki, starając się zbliżyć trudne tematy fizyczne do szerszej publiczności.
Życiorys
Andrzej Drzewiński przyszedł na świat 16 października 1959 roku we Wrocławiu. Swoją edukację rozpoczął w XI Liceum Ogólnokształcącym im. St. Konarskiego, a następnie, w latach 1978–1983, kontynuował ją na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W roku 1983 obronił pracę magisterską na temat Rozwiązań solitonowych równania Painleve IV, uzyskując tytuł magistra fizyki. Po ukończeniu studiów, zdecydował się na dalszą naukę i został słuchaczem w Studium Doktoranckim Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. Już 21 czerwca 1991 roku, na podstawie swojej pracy pt. Zachowanie krytyczne w kwantowych spinowych modelach sieciowych, uzyskał stopień doktora nauk fizycznych.
W 2001 roku, 26 października, na podstawie dysertacji Wpływ zewnętrznego pola na własności krytyczne układów typu Isinga w ograniczonej geometrii, uzyskał habilitację, co stanowiło ważny krok w jego karierze naukowej. Z kolei 23 grudnia 2010 roku, Andrzej Drzewiński otrzymał tytuł profesora w dziedzinie nauk fizycznych. Przez wiele lat pracował w roli docenta w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk, a także jako profesor w Instytucie Matematyki i Informatyki, na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Dziś jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Fizyki oraz dziekanem na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Działalność pisarska
Andrzej Drzewiński łączy pracę naukową z działalnością popularnonaukową i pisarską. Swój debiut literacki zaliczył w 1978 roku, publikując opowiadania w Akademickim Radiu Politechniki Wrocławskiej. Jego pierwszą książką, wydaną w 1983 roku, był zbiór opowiadań pt. Zabawa w strzelanego. W późniejszym czasie, we współpracy z Andrzejem Ziemiańskim, stworzył dwie powieści: Zabójcy szatana oraz Nostalgia za Sluag Side. Dodatkowo, jest współautorem dwóch zbiorów opowiadań: Posłaniec, w kooperacji z Mirosławem Jabłońskim, oraz Bohaterowie do wynajęcia (wspólnie z Jackiem Inglotem). Wraz z Jackiem Wojtkiewiczem opublikował popularnonaukową książkę pt. Opowieści z historii fizyki. Ponadto, był członkiem wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Młodych Fizyków (PSMF). Razem z Adamem Cebulą, Eugeniuszem Dębskim oraz Piotrem Surmiakiem tworzył grupę autorską Kareta Wrocławski, która w 2012 roku wydała zbiór opowiadań o tytule Upalna zima.
Życie prywatne
Andrzej Drzewiński jest osobą żonatą i ma trzech synów.
Twórczość
Powieści
W dorobku Andrzeja Drzewińskiego znajdują się powieści, które zyskały uznanie w kręgach literackich. „Zabójcy szatana” (KAW 1989), stworzona we współpracy z Andrzejem Ziemiańskim, oraz „Nostalgia za Sluag Side” (KAW 1990), również wspólnie z Andrzejem Ziemiańskim, a także inne tytuły, które ukazały się w tym prestiżowym wydawnictwie.
Zbiory opowiadań
W tej kategorii Drzewiński zaprezentował różnorodne zbiory, które pokazują jego wszechstronność. „Zabawa w strzelanego” (KAW, Rzeszów 1983) to zbiór opowiadań, w którym znajdziemy takie historie jak:
- Człowiekiem jestem,
- Ocalenie,
- Zapomniany przez ludzi,
- Zabawa w strzelanego,
- Samodzielna decyzja,
- Epidemia,
- Ich dwudziestu,
- W próżni nie słychać twojego krzyku,
- Nieśmiertelny.
Warto również zwrócić uwagę na zbiór „Posłaniec” (Nasza Księgarnia 1986), który zawiera m.in. opowiadania Mirosława P. Jabłońskiego: „Wyprawa” i „Rybak”, a także:
- Do jednorazowego użycia,
- Głupi ma zawsze szczęście,
- Jaskinia,
- Ku północy,
- Posłaniec,
- Prawda o przyjacielu,
- Siła przyzwyczajenia,
- Słoneczniki.
W zbiorze „Bohaterowie do wynajęcia” (Fabryka Słów, Lublin 2004), stworzonym z Jackiem Inglotem, również znajdziemy ciekawe opowiadania, takie jak:
- Diament Lady Willett,
- Kandydat do Unii,
- Czarodziej z Manhattanu,
- Feretron,
- Czas prezydenta,
- Rozdwojenie Finnegana,
- Vox populi,
- Zmartwychwstanie na Wall Street,
- Tanatos XIV,
- Bohaterowie do wynajęcia,
- Kocham swoją Celię,
- Niebiański MacDonald’s.
Opowiadania wydane w antologiach
Andrzej Drzewiński współpracował także z różnymi wydawnictwami, co zaowocowało publikacją jego opowiadań w antologiach. „Ku północy” (1985) to tytuł, który pojawił się po raz pierwszy w magazynie „Fantastyka” w styczniu 1985 oraz w antologii „Przepowiednia”, t. 6 Polskiej noweli fantastycznej. Z kolei „Niepewność” (1989) zostało opublikowane w zeszycie Bliskie spotkania przez Iskry, Warszawa 1986. Inne dzieło, „Dopust Boży – Czarna msza” (1992), również zasługuje na uwagę czytelników.
Przypisy
- a b c d Prof. dr hab. Andrzej Michał Drzewiński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 11.03.2020 r.]
- prof. dr hab. Andrzej Drzewiński | Uniwersytet Zielonogórski [online], www.uz.zgora.pl [dostęp 13.03.2020 r.]
- a b Krzysztof (JARY)K.(J.) Jarosiński Krzysztof (JARY)K.(J.), prof. dr hab. Andrzej Drzewiński [online], www.uz.zgora.pl [dostęp 11.03.2020 r.]
- Andrzej A. Wójcik, Słownik polskich autorów fantastyki, „Fantastyka”, 6 (9), 1983, s. 47, ISSN 1731-7134.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Emil Otto Oskar von Kirchner | Maciej Łagiewski | Michał Németh | Sylwester J. Rzoska | Maria Soroko-Dubrovina | Andrzej Górski (immunolog) | Marcin Łukaszewicz | Jan Marek Matuszkiewicz | Bernard Jancewicz | Hanna Kóčka-Krenz | Robert Wiszniowski | Hedwig Kohn | Władysław Adam Majewski | Janusz Kubrakiewicz | Marek Oziewicz | Martin Grosser | Arnold Oskar Meyer | Marcin Czerwiński (biolog) | Otto Toeplitz | Krzysztof KawalecOceń: Andrzej Drzewiński