Marcin Łukaszewicz


Marcin Ziemowit Łukaszewicz, urodzony w 1966 roku we Wrocławiu, to wybitny przedstawiciel polskiej biologii. Jego specjalizacje obejmują szczególnie biologię molekularną oraz biotechnologię, co czyni go jednym z uznawanych ekspertów w tych dziedzinach.

Nie tylko jednak jego praca naukowa jest godna uwagi; jest on również nauczycielem akademickim, który jest związany z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie kolejnym pokoleniom studentów.

Życiorys

Marcin Łukaszewicz urodził się w 1966 roku we Wrocławiu, mieście, które towarzyszy mu nie tylko w życiu osobistym, ale i zawodowym. Jego edukacja rozpoczęła się w szkole podstawowej, a następnie kontynuował naukę w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego, gdzie w 1985 roku z powodzeniem zdał egzamin maturalny.

Po ukończeniu szkoły średniej Marcin postanowił podjąć studia z zakresu rolnictwa, leśnictwa i rybactwa na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, które zakończył uzyskaniem tytułu magistra w 1990 roku. W 1991 roku wyjechał do Belgii, gdzie kontynuował naukę na Katolickim Uniwersytecie w Leuven, zdobywając stopień licencjata z biologii. W tym samym roku rozpoczął studia doktoranckie, które doprowadziły go do uzyskania w 1996 roku stopnia doktora nauk biologicznych, koncentrując się na biochemii oraz biologii molekularnej. Jego praca doktorska dotyczyła regulacji translacji genów pma 1 oraz pma 3, które kodują AT Pazę-H+ błony plazmatycznej Nicotiana plumbaginifolia, a promotorem pracy był dr Marc Boutry.

Po zakończeniu studiów doktoranckich Marcin powrócił do Polski, gdzie objął funkcję adiunkta w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii Wydziału Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2005 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk biologicznych w dziedzinie biologii, specjalizując się w biotechnologii. Jego rozprawa habilitacyjna dotyczyła modyfikacji biosyntezy flawonoidów w roślinach o znaczeniu użytkowym.

W wyniku reorganizacji Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego w 2006 roku, Marcin został kierownikiem Zakładu Biotransformacji na Wydziale Biotechnologii. Jako wyraz uznania dla jego osiągnięć, w 2012 roku został wybrany na dziekana tego wydziału.

Przypisy

  1. Władze WBi UWr na lata 2012-2016 [on-line] [dostęp 14.11.2012 r.]
  2. Strona Zakładu Biotransformacji UWr [on-line] [dostęp 14.11.2012 r.]
  3. Modyfikacja biosyntezy flawonoidów w roślinach o znaczeniu użytkowym w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 12.11.2012 r.]
  4. Regulacja translacji genów pma 1 i pma 3 kodujących AT Pazę-H+ błony plazmatycznej Nicotiana plumbaginifolia w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 11.11.2012 r.]
  5. Absolwenci, Nauczyciele i Olimpijczycy. IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu 1954-2004, Wrocław 2004, s. 173.
  6. a b c Prof. Marcin Ziemowit Łukaszewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.11.2012 r.]

Oceń: Marcin Łukaszewicz

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:20