Grzegorz Strauchold, urodzony w 1958 roku we Wrocławiu, jest wybitnym polskim historykiem o szerokim zakresie specjalizacji. Jego główne zainteresowania obejmują geografię historyczną, historię myśli politycznej oraz historię najnowszą. Strauchold jest również ekspertem w dziedzinie badań nad ziemiami odzyskanymi po 1945 roku oraz regionalistyką.
W swojej karierze akademickiej Grzegorz Strauchold związał się z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie pełni rolę nauczyciela akademickiego, przekazując swoją wiedzę oraz doświadczenie studentom, co czyni go ważnym członkiem wrocławskiego środowiska naukowego.
Życiorys
Grzegorz Strauchold jest wybitnym naukowcem i nauczycielem akademickim, który swoje życie związał z Wrocławiem, gdzie przyszedł na świat w 1958 roku. Wrocław od zawsze był dla niego miejsca zarówno prywatnych, jak i zawodowych doświadczeń. Swoją edukację rozpoczął w szkole podstawowej, a następnie w 1977 roku ukończył klasę o profilu humanistycznym w V Liceum Ogólnokształcącym, gdzie dzięki ciężkiej pracy zdał egzamin maturalny.
Po maturze podjął studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1982 roku zdobył tytuł zawodowy magistra, co stanowiło punkt zwrotny w jego karierze akademickiej. Obecnie jest pracownikiem naukowym Zakładu Historii Najnowszej znajdującego się w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
W 1993 roku, po obronie pracy zatytułowanej „Polska ludność autochtoniczna ziem zachodnich i północnych. Studium publicystyki lat 1944-1948”, napisanej pod okiem prof. Wojciecha Wrzesińskiego, uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Wkrótce po tym awansował na stanowisko adiunkta, co potwierdziło jego rosnącą pozycję w świecie nauki.
W 2004 roku, Rada Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, na podstawie rozprawy dotyczącej myśli zachodniej w okresie PRL, nadała mu stopień doktora habilitowanego. Niedługo potem Strauchold objął stanowisko profesora nadzwyczajnego oraz kierownika Zakładu Historii Najnowszej i Pracowni Atlasu Historycznego.
W okresie od 2005 do 2008 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Historycznego ds. dydaktycznych studiów stacjonarnych, a jego osiągnięcia zostały docenione w 2013 roku, kiedy prezydent Polski, Bronisław Komorowski, nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych.
Dorobek naukowy
Badania Grzegorza Straucholda oscylują wokół różnorodnych tematów, takich jak geografia historyczna, historia myśli politycznej oraz historia najnowsza. Szczególnie interesuje go również historia ziem odzyskanych po 1945 roku oraz historia regionu Śląska.
W dorobku naukowym Straucholda znajdują się liczne publikacje, które znacząco przyczyniają się do rozwoju wiedzy w tych dziedzinach. Oto niektóre z jego kluczowych prac:
- Polska ludność rodzima ziem zachodnich i północnych: opinie nie tylko publiczne lat 1944-1948, Olsztyn 1995,
- Autochtoni polscy, niemieccy, czy… Od nacjonalizmu do komunizmu (1945-1949), Toruń 2001,
- Myśl zachodnia i jej realizacja w Polsce Ludowej w latach 1945-1957, Toruń 2003,
- Wrocław – okazjonalna stolica Polski. Wokół powojennych obchodów rocznic historycznych, Wrocław 2003,
- Trudne dziedzictwo. Tradycje dawnych i obecnych mieszkańców Dolnego Śląska, Wrocław 2006; współredaktor: Joanna Nowosielska-Sobel,
- Dolnoślązacy? Kształtowanie tożsamości mieszkańców Dolnego Śląska po II wojnie światowej, Wrocław 2007; współredaktor: Joanna Nowosielska-Sobel,
- Piastowsko-komunistyczna satysfakcja?, Wrocław 2008; współredaktor: Joanna Nowosielska-Sobel,
- Polska i Białoruś w XX wieku. Z dziejów Europy Środkowo-Wschodniej, Wrocław 2009; współautor: Edward Czapiewski,
- Dzieci, młodzież i studenci na Ziemiach Zachodnich po II wojnie światowej, Wrocław 2012.
Przypisy
- Polska ludność autochtoniczna ziem zachodnich i północnych. Studium publicystyki lat 1944-1948 w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 08.01.2014 r.]
- Myśl zachodnia i jej realizacja w Polsce Ludowej w latach 1945-1957 w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 08.01.2014 r.]
- Data urodzenia w bazie Biblioteki Narodowej w Warszawie [on-line] [dostęp 08.01.2014 r.]
- Prezydent wręczył nominacje profesorom, informacja na stronie Kancelarii Prezydenta RP [on-line][dostęp 29.12.2013 r.]
- a b Prof. Grzegorz Strauchold, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 30.12.2008 r.]
- Wykaz absolwentów V LO we Wrocławiu, dostępny w archiwum szkolnym
- Wykaz absolwentów Instytutu Historycznego UWr dostępny w dziekanacie WNHiP UWr
- Dane na podstawie Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, stan na XII 2013 roku
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jerzy Jakubczyc | Andrzej Kaleta (ekonomista) | Michał Zasada | Beata Raszczyk | Krzysztof Jajuga | Jan Hartman | Fritz Haber | Justyna Kroczak | Eberhard Buchwald | Paweł Krupski | Jolanta Maria Kaleta | Kati Marcinowski | Dorota Jamroz | Bożena Muszkalska | Jerzy Stelmach (fizyk) | Hanna Kóčka-Krenz | Bernard Jancewicz | Jan Marek Matuszkiewicz | Marcin Łukaszewicz | Andrzej Górski (immunolog)Oceń: Grzegorz Strauchold