Robert Wiszniowski


Robert Wiszniowski, urodzony w 1968 roku we Wrocławiu, to uznany polski politolog oraz profesor nauk społecznych. Jego prace skupiają się na różnych obszarach związanych z polityką, w tym na teorii oraz praktyce marketingu politycznego oraz wyborczego.

W szczególności, Wiszniowski analizuje system polityczny Unii Europejskiej, a także aspekty komunikacji publicznej i politycznej. Jego badania obejmują również teorię państwa, koncentrując się na jego stanach oraz przeobrażeniach, które zachodzą w kontekście globalizacji oraz europeizacji.

Życiorys

Robert Wiszniowski to wybitny naukowiec, pochodzący z Wrocławia, który swoją karierę akademicką związał z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Uzyskał tytuł magistra nauk politycznych w 1993 roku, a następnie w 1999 roku obronił pracę doktorską, której tematem była analiza marketingu wyborczego w kontekście różnych systemów politycznych.

W 2008 roku Wiszniowski zdobył stopień doktora habilitowanego, który podkreśla jego kompetencje w obszarze nauk politycznych, skupiając się na europejskiej przestrzeni politycznej i zachowaniach elektoratu. Jego osiągnięcia zostały docenione 4 marca 2015 roku, kiedy to Prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk społecznych.

Od momentu zakończenia studiów, jego życie zawodowe koncentruje się na Instytucie Politologii, gdzie zaczynał pracę w 1993 roku. W latach 2012-2016 pełnił rolę prodziekana ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą, a następnie w latach 2016-2020 był dziekanem Wydziału Nauk Społecznych.

Wiszniowski jest również redaktorem naczelnym uznawanego czasopisma naukowego „Polish Political Science Review. Polski Przegląd Politologiczny”. Dodatkowo, odgrywa kluczową rolę jako wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Marketingu Politycznego. W 2016 roku jego dorobek zaowocował członkostwem w Komitecie Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk, a także wypromowaniem 11 doktorów w obszarze nauk politycznych.

W aktualnej kadencji 2020-2024 piastuje urząd rektora w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, która od 1 października 2022 roku funkcjonuje pod nazwą Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa.

Międzynarodowa aktywność dydaktyczna

Robert Wiszniowski prowadzi aktywną działalność dydaktyczną na międzynarodowej scenie edukacyjnej. Jego wykłady odbywają się w renomowanych uczelniach zachodnioeuropejskich, które cieszą się wysokim uznaniem w akademickim świecie.

Wśród najważniejszych instytucji, z którymi jest związany, można wymienić:

  • Universita Studi Degli di Genova,
  • Robert Schuman Université Strasburg,
  • L’Université Jean Monnet Saint-Etienne (Roanne Institute of Technology),
  • Humboldt Universität Berlin,
  • Dresden Universität,
  • Universidad Rey Juan Carlos Madrid,
  • Sussex University Brighton.
  • Na dodatek, prowadzi zajęcia również na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki.

Nagrody i odznaczenia

Robert Wiszniowski, znany z wielu osiągnięć w swojej dziedzinie, zdobył szereg nagród i odznaczeń, które podkreślają jego wkład w naukę oraz edukację. Wśród jego najważniejszych wyróżnień znajdują się:

  • Brązowy Krzyż Zasługi (2004),
  • Nagroda indywidualna Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wyróżnioną rozprawę habilitacyjną (2009),
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej (2011).

Przypisy

  1. Wybory Rektorów 2020 - Perspektywy [online], perspektywy.pl [dostęp 09.05.2021 r.]
  2. Robert Wiszniowski | Uniwersytet Wrocławski [online], uni.wroc.pl [dostęp 15.03.2016 r.]
  3. Prof. Robert Romuald Wiszniowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 15.03.2016 r.]
  4. Prezydent wręczył nominacje 69 profesorom | Aktualności o polskiej nauce, badaniach, wydarzeniach, polskich uczelniach i instytutach badawczych [online], naukawpolsce.pap.pl.
  5. Administrator, Polska Akademia Nauk [online], www.knpol.pan.pl.
  6. SławomirS. Koczubiej SławomirS., Polskie Towarzystwo Marketingu Politycznego - Obecny zarząd [online], www.ujk.edu.pl.
  7. Marketing wyborczy. Studium kampanii wyborczych w wybranych reżimach prezydenckich i semiprezydenckich w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI).

Oceń: Robert Wiszniowski

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:25