Teodor Paweł Gotszalk, urodzony 20 czerwca 1966 roku we Wrocławiu, jest uznawanym polskim naukowcem, który pełni funkcję kierownika Katedry Nanometrologii na Politechnice Wrocławskiej. W roku 2022 został uhonorowany tytułem członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk, co stanowi znaczące osiągnięcie w jego karierze naukowej.
Ekspert w dziedzinie nanometrologii, Gotszalk specjalizuje się w technikach mikroskopii bliskich oddziaływań oraz skaningowej mikroskopii elektronowej. Jego badania obejmują także zaawansowane techniki zogniskowanych wiązek jonów. Dzięki swym umiejętnościom oraz wiedzy, jest wysoko cenionym specjalistą, którego prace mają istotny wpływ na rozwój technologii mikroelektromechanicznych (ang. microelectromechanical systems, MEMS).
W ciągu swojej kariery napisał ponad 200 publikacji, które ukazały się w renomowanych czasopismach naukowych. Posiada Indeks Hirscha równy 26 według bazy Scopus, co dodatkowo świadczy o jego znaczącym wkładzie w dziedzinę badań naukowych. Dodatkowo, Gotszalk jest promotorem 17 zamkniętych przewodów doktorskich, a w roku 2024 zaplanowane są dwie obrony rozpraw doktorskich, co podkreśla jego rolę w kształtowaniu przyszłych pokoleń naukowców.
Życiorys
Teodor Gotszalk jest nauczycielem akademickim, który rozpoczął swoją edukację na Wydziale Elektroniki oraz Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej. W 1996 roku zdobył doktorat po zakończeniu studiów doktoranckich w Instytucie Technologii Elektronowej PWr. Pięć lat później, w 2005 roku, uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2012 roku został profesorem nauk technicznych.
Od 2006 roku jest kierownikiem Wydziałowego Zakładu Metrologii Mikro- i Nanostruktur, który obecnie nosi nazwę Katedra Nanometrologii. Warto podkreślić, że jest to jedyna w Polsce grupa badawcza skoncentrowana na zaawansowanych badaniach metrologicznych mikro- i nanostruktur. W tej pracy badawczej wykorzystywane są nowoczesne techniki, takie jak mikroskopia bliskich oddziaływań, mikroskopia elektronowa oraz jonowa, połączone z różnymi metodami pomiaru właściwości elektrycznych, termicznych, dyfrakcyjnych i optycznych.
Teodor Gotszalk pełni również rolę opiekuna Studenckiego Stowarzyszenia Naukowego Polskich Entuzjastów Nanotechnologii (SPENT). Jako ekspert, brał udział w recenzowaniu paneli eksperckich związanych z europejskimi programami metrologicznymi, takimi jak European Metrology Programme for Innovation and Research (EMPIR), a także był zaangażowany w programy Unii Europejskiej, w tym 6. i 7. Program Ramowy oraz program Horyzont 2020. Dodatkowo, współpracował z Europejską Fundacją Naukową, Europejską Radą Naukową i Narodowym Centrum Nauki.
W swojej karierze zawodowej był recenzentem 17 rozpraw doktorskich, z czego siedem w Niemczech na Uniwersytecie Technicznym w Ilmenau, jedną w Australii na Uniwersytecie w Perth, jedną w Wielkiej Brytanii na Imperial College w Londynie, jedną w Szwajcarii na EPFL w Lozannie oraz pięć w polskich ośrodkach naukowych. W latach 2010–2021 wygłosił 21 zaproszonych wykładów na uczelniach zagranicznych, takich jak Uniwersytet Princeton, CNSE Albany i Uniwersytet w Los Angeles w USA, IBM Yorktown Heights, NIST i NPL w Wielkiej Brytanii, Imperial College oraz EMPA Thun w Szwajcarii, czy Uniwersytety w Ilmenau, Pawii oraz Singapurze.
Życie prywatne
Teodor Gotszalk jest najmłodszym potomkiem Krystyny i Ryszarda Gotszalków. Jest także mężem Magdaleny Cisek-Gotszalk oraz ojcem Anny Kotowskiej.
Granty i stypendia
Teodor Gotszalk, jako stypendysta Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD), spędził w Niemczech łącznie 30 miesięcy. Brał również udział w programie Fulbrighta, gdzie cztery miesiące pracował na Uniwersytecie w Albany, w College of Nanoscience and Engineering (CNSE) w 2010 roku. W roku 2022 odbył trzy miesięczny pobyt na Uniwersytecie w Berkeley, dzięki dotacji Fundacji Kościuszkowskiej.
W swojej dotychczasowej karierze, Teodor Gotszalk zdobywał doświadczenie w laboratoriach badawczo-rozwojowych, w tym u koncernu SIEMENS przez łącznie 6 miesięcy, oraz w National Physical Laboratory (NPL) w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował przez 3 miesiące. Jego miesiąc w Instytucie Badań Materiałowych EMPA w Thun w Szwajcarii wzbogacił jego wiedzę o międzynarodowe standardy badawcze.
Gotszalk jest laureatem wielu programów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (FNP). Otrzymał stypendium krajowe w 1997 roku oraz brał udział w programach takich jak TECHNE, TEAM oraz stypendium profesorskie MISTRZ. Jego osiągnięcia obejmują również:
- zarządzanie trzema projektami własnymi oraz czterema projektami promotorskimi w Komitecie Badań Naukowych (KBN),
- prowadzenie trzech grantów OPUS NCN,
- opiekę naukową nad trzema grantami OPUS PRELUDIUM,
- kierowanie dwoma grantami badawczymi w ramach 6 Programu Ramowego Badań UE, w tym STREP TASNANO oraz IP PRONANO,
- przewodzenie dwóm grantom badawczym w 7 Programie Ramowym, STREP NanoHeat,
- koordynację krajową projektu COST Action: Focused Ion Technology for Nanomaterials-FIT4NANO,
- kierowanie projektem UE EURIPIDES, poświęconym komercyjnej dostępności technologii dźwigni zintegrowanych z detektorami ugięcia dla mikroskopii bliskich oddziaływań.
Przypisy
- GOTSZALK, Teodor Paweł - Polska Akademia Nauk - Członkowie PAN [online], pan.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
- Prof. dr hab. inż. czł. koresp. PAN Teodor Paweł Gotszalk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 03.09.2024 r.]
- Scopus preview - Gotszalk, Teodor Paweł - Author details - Scopus [online], www.scopus.com [dostęp 11.10.2021 r.]
- Web of Science [online], www.webofscience.com [dostęp 05.10.2021 r.]
- Pracownicy / K72 [online], wzn.pwr.edu.pl [dostęp 05.10.2021 r.]
- Wydziałowy Zakład Metrologii Mikro- i Nanostruktur | Teodor Gotszalk [online], w12.pwr.wroc.pl [dostęp 05.10.2021 r.]
- Projekty / K72 [online], wzn.pwr.edu.pl [dostęp 05.10.2021 r.]
- a b Teodor Paweł T.P. Gotszalk, Informacja o kandydacie wnioskowanym po raz pierwszy na stanowisko, 11.05.2017 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Marek Winiarczyk | Mateusz Goliński | Grażyna Pańko | Julia Jezierska | Krzysztof Kawalec | Otto Toeplitz | Marcin Czerwiński (biolog) | Arnold Oskar Meyer | Martin Grosser | Marek Oziewicz | Michał Morayne | Barbara Fatyga | Andrzej Markowski (językoznawca) | Zdzisław Julian Winnicki | Marek Mutor | Carl Hintze | Maciej Mróz | Czesław Karkowski | Tadeusz Kuczyński (przyrodnik) | Jan Misiewicz (fizyk)Oceń: Teodor Gotszalk