Jacek Kwiatkowski (oficer)


Jacek Kwiatkowski to postać znacząca w historii polskiego wojska, urodzony 10 września 1958 roku we Wrocławiu. Swoją karierę wojskową realizował jako pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, zdobywając uznanie w swojej dziedzinie.

Życiorys

Jacek Kwiatkowski, urodzony 10 września 1958 roku we Włocławku, jest synem Stanisława. Wstąpił do wojska w 1978 roku, podejmując studia jako podchorąży w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych, usytuowanej we Wrocławiu. Po zakończeniu nauki, w okresie 1982–1984, pełnił rolę dowódcy plutonu rozpoznania inżynieryjnego.

W latach 1984–1987 Jacek Kwiatkowski był dowódcą kompanii rozminowania, a jego działalność w tej roli obejmowała ważne akcje, w tym rozminowywania w Swarzędzu w grudniu 1984 roku. Po tym czasie objął stanowisko szefa sztabu batalionu minowania w 4 Brygadzie Saperów, gdzie również działał aż do 1987 roku. W 1988 roku postanowiono o jego skierowaniu na studia do Wojskowej Akademii Inżynieryjnej mieszczącej się w ZSRR, które ukończył w 1991 roku.

Rok później, w 1992, objął dowództwo 1 batalionu saperów w 4 Brygadzie Saperów. Następnie, od 1993 roku, pełnił funkcję dowódcy 5 batalionu saperów w Krośnie Odrzańskim. Podczas powodzi w 1997 roku, to właśnie jego batalion odpowiadał za skuteczną ochronę Krosna Odrzańskiego, co przyczyniło się do zapewnienia bezpieczeństwa lokalnych mieszkańców. W 2000 roku jednostka, którą dowodził, została uhonorowana sztandarem. Z tej okazji Kwiatkowski miał zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z prezydentem RP w Pałacu Prezydenckim.

W 2003 roku został przeniesiony na stanowisko zastępcy dowódcy 5 pułku inżynieryjnego w Szczecinie Podjuchach. Dwa lata później, w 2005, wziął udział w V zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, gdzie pełnił rolę Szefa Oddziału Inżynieryjnego w Wielonarodowej Dywizji Centralny-Wschód. Po powrocie, w okresie od maja do lipca 2006 roku, czasowo pełnił obowiązki dowódcy 5 pułku inżynieryjnego. W 2011 roku, w miesiącu wrześniu, został dowódcą 5 pułku inżynieryjnego, na którym to stanowisku pozostał do 2 października 2017 roku.

Ordery i odznaczenia

Wśród licznych odznaczeń oraz nagród, które otrzymał Jacek Kwiatkowski, znajdują się ważne wyróżnienia potwierdzające jego zasługi i wkład w obronność kraju oraz służbę wojskową. Oto lista jego odznaczeń:

  • Srebrny Krzyż Zasługi – 2003,
  • Złoty Medal za Długoletnią Służbę,
  • Gwiazda Iraku – 14 grudnia 2011 r.,
  • Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
  • Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
  • Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
  • Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
  • Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
  • Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
  • Medal Pamiątkowy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku,
  • Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”,
  • Kombatancki Krzyż Zwycięstwa – 06 maja 2016,
  • Odznaka „Pamięci Tym co forsowali Odrę i Nysę Łużycką” – 18 kwietnia 2015 r.,
  • Army Commendation Medal – Stany Zjednoczone.

Te odznaczenia są dowodem nie tylko osobistych osiągnięć Kwiatkowskiego, ale także jego oddania oraz profesjonalizmu w służbie publicznej.

Przypisy

  1. „Monitor Polski” 11.12.2002 r. poz. 329.
  2. Ryszard Żuchowski, Sylwetki saperów. Następne pokolenie, s. 249.
  3. nadany przez Kapitułę Zarządu Wojewódzkiego im. Wojsk Ochrony Pogranicza Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego

Oceń: Jacek Kwiatkowski (oficer)

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:18