Gustav Anton von Wietersheim


Gustav Anton von Wietersheim był osobą o znaczącej roli w historiografii niemieckiej. Urodził się 11 lutego 1884 roku we Wrocławiu, a swoje życie zakończył 25 kwietnia 1974 roku w Bonn.

W trakcie swojej kariery wojskowej, odgrywał kluczową rolę jako niemiecki generał, dowodząc 14. Korpusem Zmotoryzowanym. Jego działania i osiągnięcia w ramach tej jednostki miały wpływ nie tylko na strategie wojskowe, ale także na rozwój technik motoryzacyjnych używanych w armii niemieckiej w tamtym okresie.

Życiorys

W 1903 roku Gustav Anton von Wietersheim otrzymał stopień porucznika. Już na początku I wojny światowej awansował na kapitana, co stanowiło ważny krok w jego wojskowej karierze. W 1925 roku został majorem, a następnie był zatrudniony w Ministerstwie Obrony Rzeszy. W lutym 1929 roku objął dowodzenie batalionem 17 Pułku Piechoty w Goslarze, a rok później awansował na podpułkownika.

W 1932 roku, jego kariera nabrała tempa, gdy został szefem sztabu 3 Dywizji Kawalerii. W 1933 roku, dostąpił zaszczytu bycia mianowanym pułkownikiem i dowódcą 3 Dywizji Piechoty. W 1934 roku ponownie przeniesiono go do Ministerstwa Obrony Rzeszy. W kwietniu 1936 roku awansował na generała porucznika i przejął dowództwo nad 29. Dywizją Piechoty Zmotoryzowanej.

W 1938 roku von Wietersheim został generałem piechoty i objął dowództwo nowo powołanego XIV Korpusu Armijnego w Magdeburgu, który wchodził w skład jego 29 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej. Podczas kampanii polskiej w 1939 roku dowodził wojskami niemieckimi w bitwie pod Kockiem, która miała miejsce między 2 a 6 października i była ostatnią bitwą tej kampanii.

Rok 1940 to jego uczestnictwo w kampanii francuskiej, a w 1941 w kampanii bałkańskiej. Na początku działań wojennych przeciwko Związkowi Radzieckiemu jego korpus trafił pod rozkazy 1 Armii Pancernej, która działała w obrębie Grupy Armii Południe. Wietersheim brał udział w bitwie pod Humaniem oraz w bitwie o Kijów. Zimą 1941/42 jego korpus bronił pozycji na rzece Mius na wschodniej Ukrainie.

21 czerwca 1942 roku Korpus został przemianowany na XIV Korpus Pancerny i podporządkowany niemieckiej 6 Armii podczas bitwy pod Stalingradem w sierpniu 1942 roku. W połowie września tego samego roku von Wietersheim został zdymisjonowany przez Hitlera. Powodem tego była jego ponowna propozycja rezygnacji z ataku na Stalingrad, co skutkowało koniecznością opuszczenia XIV Korpusu Pancernego w ciągu dwudziestu czterech godzin. Jego miejsce zajął generał Hans-Valentin Hube. Po tym wydarzeniu, Wietersheim został przeniesiony do rezerwy, a wiosną 1945 roku zdecydował się na dobrowolny zaciąg do Volkssturmu.

Po zakończeniu II wojny światowej, zeznawał jako świadek w tzw. procesach norymberskich, które oceniały zbrodnie wojenne popełnione przez nazistów.

Odznaczenia

Gustav Anton von Wietersheim, znany ze swojej wojskowej kariery, zdobył wiele prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jego odwadze i oddaniu.

  • krzyż Żelazny II Klasy,
  • krzyż Żelazny I Klasy,
  • kawaler Orderu Hohenzollernów,
  • order Zasługi Wojskowej IV Klasy (Bawaria),
  • krzyż Zasługi Wojennej 1914-1918 dla Walczących na Froncie II Klasy,
  • krzyż Zasługi Wojskowej III Klasy (Austria),
  • krzyż Honorowy dla Walczących na Froncie,
  • okucie Ponownego Nadania Krzyża Żelaznego II Klasy,
  • okucie Ponownego Nadania Krzyża Żelaznego I Klasy,
  • krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego (20 kwietnia 1941),
  • odznaka za Służbę w Heer IV Klasy,
  • odznaka za Służbę w Heer III Klasy,
  • odznaka za Służbę w Heer II Klasy,
  • odznaka za Służbę w Heer I Klasy.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k Wietersheim, von, Gustav Anton - TracesOfWar.com [online], www.tracesofwar.com [dostęp 16.06.2021 r.]
  2. Samuel W. Mitcham, The Panzer Legions: A Guide to the German Army Tank Divisions of World War II and Their Commanders (Westport: Greenwood Publishing Group, 2000).

Oceń: Gustav Anton von Wietersheim

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:21