Złotniki (Wrocław)


Złotniki to malownicze osiedle Wrocławia, położone w zachodniej części miasta, tuż nad rzeką Bystrzycą oraz jej dopływem, znanym jako Ryńką. Obecnie osiedle administracyjnie wchodzi w skład Leśnicy, a jego historia jako części Wrocławia sięga 1928 roku.

W przeszłości obszar ten składał się z dwóch wsi: Małych i Wielkich Złotnik, znanych w języku niemieckim jako Klein oraz Groß Goldschmieden. Złotniki graniczą od zachodu z Leśnicą, a od północy z Stabłowicami. Na południu, wzdłuż linii kolejowej prowadzącej z Wrocławia przez Leśnicę do Legnicy, Złotniki sąsiadują z Jerzmanowem, Osińcem oraz Żernikami. Na wschód i północny wschód od Złotnik leży rzadko zamieszkany teren osiedla Gajowa, gdzie przepływa strumień Ługowina, a nieco dalej na wschód rozciągają się Kuźniki.

W zachodniej części osiedla, pomiędzy Ryńką a Bystrzycą, znajduje się uroczy Park Złotnicki. To urokliwe miejsce, które pełni funkcję rekreacyjną, znajduje się w pobliżu Zakładów Chemicznych "Złotniki", uznawanych za jedne z najstarszych fabryk chemicznych na Dolnym Śląsku. Dziś produkują one między innymi azotan i siarczan magnezu oraz inne nawozy potrzebne rolnictwu.

Znajomość Złotników sięga aż XIII wieku, kiedy to wieś była znana jako wybudowano folwark, którego właścicielem był złotnik Herman. Na początku XVI wieku połączono ją z pobliską, niewielką wioską i folwarkiem (Małe Złotniki). W 1795 roku w Złotnikach znajdował się dwór, folwark, cegielnia oraz młyn wodny, a liczba mieszkańców wynosiła 165 osób. W północnej średniowieczu mieściła się tu gorzelnia oraz browar, w którym mieszkały 14 osoby. W 1865 roku utworzono zakłady chemiczne, wytwarzające sodę oraz tlenek glinu, co spowodowało szybki rozwój fabryki. Już w 1927 roku jej zatrudnienie osiągnęło aż 800 osób.

Złotniki od końca XVIII wieku stały się ulubionym celem wycieczek wrocławian, którzy cenili sobie miejscowe piwo znane jako warszawskie. W latach 20. XX wieku zainicjowano budowę podmiejskiego osiedla mieszkaniowego, które zostało zaprojektowane przez architekta Ernsta Maya w 1919 roku. Niestety, zrealizowano jedynie niewielką część projektu w północno-zachodniej części, obejmującą dzisiejsze ulice Rajską oraz plac Kaliski i plac Ciesielski. Park Złotnicki powstał na terenie dawnego parku dworskiego, a w 1928 roku Złotniki zostały przyłączone do Wrocławia wraz z całą okolicą, w tym miasteczkiem Deutsch Lissa (Leśnicą). Nadzieje związane z planami budowy osiedla Hillera Knippinga z lat 30. XX wieku również nie zostały w pełni zrealizowane.

W latach 1934-1938 wybudowano szkołę (obecnie Szkoła Podstawowa nr 24), której projekt wykonał Max Schirmer. Historia Złotników jest bogata i zróżnicowana, co czyni je interesującym miejscem w obrębie Wrocławia, pełnym niespodzianek dla mieszkańców i turystów, którzy pragną poznać ich tajemnice.

Przypisy

  1. Zygmunt Antkowiak: Wrocław od A do Z. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1991 r. ISBN 83-04-03723-8. "Złotniki, osiedle w dzielnicy Fabrycznej. Wieś wzmiankowana jest już 1288 r.".

Oceń: Złotniki (Wrocław)

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:24