Kamienica przy ulicy Kiełbaśniczej 28 we Wrocławiu


Kamienica znajdująca się przy ulicy Kiełbaśniczej 28 we Wrocławiu, to wyjątkowy obiekt, który ma średniowieczne korzenie.

Jej historia jest głęboko zakorzeniona w bogatym dziedzictwie architektonicznym tego miasta.

Historia kamienicy

Na posesji nr 28 pojawiły się pierwsze ślady drewnianej zabudowy już w XIII wieku. Jej wymiary były podobne do standardowej kurii, wynoszącej 60 x 120 stóp (18,78 x 37,56 m), a granica lokacyjna parceli przebiegała przez środek działki. W drugiej połowie XIII wieku oraz na początku XIV wieku istniejący budynek był konstruowany w technice szkieletowej. Następnie, w drugiej połowie XIV wieku, na tym terenie powstał pierwszy murowany obiekt. Była to dwutraktowa kamienica, z piwnicami oraz dwu- lub trzykondygnacyjna, osiągająca głębokość 18 metrów.

Budowla była przykryta dwoma dachami kalenicowymi, przy czym wyższy znajdował się od frontowej części. Szczyt kamienicy osiągał wysokość 19,5 metra i był zakończony charakterystycznym „kocim biegiem”. Taki obiekt uwieczniony był na planie Wernera z XVIII wieku. Z kolei między 1470 a 1525 rokiem powstała tylną oficynę o głębokości 4 metrów i szerokości 18 metrów. W latach 1525–1650 oficyna ta została połączona z głównym budynkiem od północy.

Około 1750 roku nastąpiła istotna przebudowa kamienicy, w wyniku której stworzono trzykondygnacyjny dom kalenicowy z ośmioosiową fasadą. Skrajne osie fasady wykazywały cechy pseudoryzalitu. Okna drugiego piętra, z wyjątkiem skrajnych, wyposażono w kamienne obramienia uszakowe oraz ozdoby w postaci odcinkowych i trójkątnych naczółków, które były rozmieszczone w sposób naprzemienny. W trzeciej osi fasady, licząc od północnej strony, umiejscowiono elegancki portal kolumnowy. Cała fasada była pokryta fakturalnym tynkiem, wzbogaconym dekoracją sztukatorską, a część parterowa była boniowana. W jednym z wnętrz tego obiektu przetrwał renesansowy strop drewniany z pseudokasetami z później dodaną XVII-wieczną polichromią w stylu akantowym.

Na koniec XVIII wieku fasada zostało przekształcone w charakterystycznym dla epoki stylu klasycystycznym. W latach 1888 lub 1889 kamienica zyskała dodatkową kondygnację, a także dobudowano szczyt, zmieniając formę dachu oraz dodano nowy portal. W wyniku tej przebudowy uległ także zmianie układ wnętrz.

Po 1945 roku

W latach 1999 oraz 2016 budynek przeszedł znaczący remont, który przywrócił mu dawny blask. Inwestorami remontu była firma Financial Invest Group sp. z o.o., która podjęła się tego ambitnego zadania. W obrębie murów kamienicy znajdują się zarówno pomieszczenia biurowe, jak i mieszkalne, co czyni ten obiekt wyjątkowym i funkcjonalnym miejscem.

Od 1991 roku w tej kamienicy działała również „Galeria Miejska”, która przyciągała sztuką oraz kulturą mieszkańców i turystów.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. SIP 2019 ↓, Gminna Ewidencja Zabytków.
  3. Krzywka i Chorowska 2012 ↓, s. 240.
  4. Krzywka i Chorowska 2012 ↓, s. 242.
  5. Krzywka i Chorowska 2012 ↓, s. 244-245.
  6. a b c d e f Brzezowski 2005 ↓, s. 213.
  7. morizon.pl
  8. culture.pl

Oceń: Kamienica przy ulicy Kiełbaśniczej 28 we Wrocławiu

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:6