Marek Woźniewski


Marek Grzegorz Woźniewski, urodzony w 1955 roku we Wrocławiu, jest uznawanym polskim profesorem w dziedzinie nauk kultury fizycznej. Jego specjalizacja obejmuje fizjoterapię, wychowanie fizyczne oraz rehabilitację, co czyni go znaczącą postacią w tym obszarze akademickim.

Jako nauczyciel akademicki, Woźniewski miał okazję łączyć swoją pasję z pracą na uczelniach we Wrocławiu, gdzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z studentami.

Prywatnie, Marek Woźniewski był związany z ekonomistką Grażyną Woźniewską, co dodaje osobistego kontekstu do jego życia zawodowego.

Życiorys

Marek Woźniewski urodził się w 1955 roku w Wrocławiu. W mieście tym ukończył zarówno szkołę podstawową, jak i średnią. Po zdaniu matury postanowił kontynuować swoją edukację na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, gdzie uzyskał magisterium z wychowania fizycznego w 1978 roku. Jego specjalizacja dotyczyła rehabilitacji. W 1984 roku, po obronie rozprawy pt. Usprawnianie kończyny górnej w przebiegu leczenia raka sutka u kobiet, uzyskał stopień naukowy doktora nauk wychowania fizicznego, a jego promotorem był profesor Zdzisław Zagrobelny. Następnie, w 1991 roku, Rada Wydziału Wychowania Fizycznego AWF we Wrocławiu nadała mu stopień doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej za rozprawę nt. Wczesne i odległe wyniki kompleksowego usprawniania chorych z wtórnym obrzękiem chłonnym kończyny górnej. W 2002 roku prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski przyznał mu tytuł profesora nauk o kulturze fizycznej.

W trakcie swojej kariery naukowej Marek Woźniewski zaangażował się w liczne funkcje organizacyjne na wrocławskiej akademii. W latach 1990–1993 pełnił rolę prodziekana ds. studiów dziennych, a w okresie 1993-1995 był dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego AWF we Wrocławiu. W 1995 roku, po utworzeniu Wydziału Rehabilitacji Ruchowej, obecnie znanego jako Wydział Fizjoterapii, objął stanowisko pierwszego dziekana tej jednostki i pełnił tę funkcję do 1999 roku. W latach 1999-2001 sprawował obowiązki prorektora ds. rozwoju uczelni, natomiast od 2002 do 2005 roku był prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą. Po raz kolejny został dziekanem Wydziału Fizjoterapii w 2005 roku, którym kierował do 2012 roku.

Woźniewski miał również wiele ważnych ról w zakresie naukowym. Był zastępcą ds. naukowych dyrektora Instytutu Rehabilitacji w latach 1994-1999, a także kierownikiem Zakładu Podstaw Fizjoterapii oraz Zakładu Fizjoterapii i Biomechaniki Klinicznej. Od 2002 roku kieruje Katedrą Fizjoterapii w Medycynie Zachowawczej i Zabiegowej. Dodatkowo, wykładał w Dolnośląskiej Szkole Wyższej Edukacji Towarzystwa Wiedzy Powszechnej we Wrocławiu, w Instytucie Pedagogiki Specjalnej na Wydziale Nauk Pedagogicznych, jak również w Wyższej Szkole Fizjoterapii we Wrocławiu.

Obecnie Marek Woźniewski jest przewodniczącym Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk oraz działa jako ekspert w Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Pełni rolę redaktora naczelnego kwartalnika naukowego Fizjoterapia oraz jest członkiem zespołów redakcyjnych takich czasopism jak Human Movement i Advances in Clinical and Experimental Medicine. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej i Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji. Dodatkowo, jest członkiem Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, a w latach 1984-1987 przewodniczył Sekcji Fizjoterapii tego stowarzyszenia.

W 2019 roku został członkiem Rady Doskonałości Naukowej I kadencji, co świadczy o jego znaczącej pozycji w świecie akademickim.

Dorobek naukowy i odznaczenia

Główne obszary badawcze Marka Woźniewskiego skupiają się na analizie zaburzeń czynnościowych oraz na poszukiwaniu metod ich zapobiegania u pacjentów z przewlekłymi schorzeniami organów wewnętrznych, po operacjach chirurgicznych oraz u osób poddawanych terapii nowotworowej. Jego badania były wielokrotnie prezentowane na międzynarodowych kongresach, które odbyły się w różnych częściach Europy i świata, w tym m.in. w Strasburgu, Londynie, Rzymie, Sztokholmie, Waszyngtonie, Porto oraz Lizbonie.

W ciągu swojej kariery naukowej, Marek Woźniewski jest autorem oraz współautorem 90 publikacji naukowych oraz pięciu podręczników, wśród których znajdują się tytuły takie jak: „Fizjoterapia oddechowa”, „Biomechanika kliniczna” oraz „Rehabilitacja w chirurgii”.

W uznaniu za jego znaczący wkład w rozwój nauki, dydaktyki oraz organizacji działań rehabilitacyjnych, otrzymał liczne nagrody oraz odznaczenia. Do najważniejszych z nich należą Srebrny Krzyż Zasługi, Dyplom Uznania PTWK oraz Honorowy Medal im. Prof. Wiktora Degi, przyznany za jego zasługi w rehabilitacji osób niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku.

W 2018 roku Marek Woźniewski został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, co stanowi ukoronowanie jego osiągnięć akademickich oraz praktyki w obszarze medycyny.

Przypisy

  1. Lista kandydatów wybranych na członków RDN, odrębna dla każdej dyscypliny, zawierająca nazwiska i imiona wybranych kandydatów wraz z nazwami podmiotów ich zgłaszających. konstytucjadlanauki.gov.pl. [dostęp 26.05.2019 r.]
  2. Prof. Woźniewski doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu - Nauka [online], www.rynekzdrowia.pl [dostęp 03.04.2018 r.]
  3. a b c Biografia na stronie Wrocławskiego Środowiska Akademickiego. wsa.dbc.wroc.pl. [dostęp 20.11.2013 r.]
  4. a b c d Prof. Marek Woźniewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 20.11.2013 r.]
  5. Usprawnianie kończyny górnej w przebiegu leczenia raka sutka u kobiet w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 16.11.2013 r.]
  6. Wczesne i odległe wyniki kompleksowego usprawniania chorych z wtórnym obrzękiem chłonnym kończyny górnej w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 16.11.2013 r.]
  7. a b c Biografia w "Życiu Akademickim", piśmie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, nr 114/2008. zycie.awf.wroc.pl. [dostęp 16.11.2013 r.]
  8. M.P. z 2002 r. nr 57, poz. 769
  9. M.P. z 1994 r. nr 60, poz. 524

Oceń: Marek Woźniewski

Średnia ocena:5 Liczba ocen:24