Krzysztof Nawotka


Krzysztof Dariusz Nawotka, urodzony 24 października 1960 roku we Wrocławiu, jest znanym polskim filologiem klasycznym oraz historykiem. Jego specjalizacją jest epigrafika grecka, która zajmuje się badaniem inskrypcji i tekstów napisanych na kamieniu oraz innych trwałych materiałach.

W ramach swoich zainteresowań naukowych, Krzysztof Nawotka bada również historie starożytną oraz historię świata greckiego. Jako nauczyciel akademicki, związany jest z różnymi uczelniami we Wrocławiu, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z studentami.

Dodatkowo, Nawotka aktywnie działa jako samorządowiec, co pokazuje jego zaangażowanie w życie lokalnej społeczności oraz dbałość o rozwój edukacji i kultury.

Życiorys

Krzysztof Nawotka, urodzony w 1960 roku we Wrocławiu, rozpoczął swoją edukację w szkole podstawowej, a następnie kontynuował naukę w III Liceum Ogólnokształcącym. W 1979 roku podjął studia na Uniwersytecie Wrocławskim, wybierając kierunek z zakresu historii i filologii klasycznej. W 1983 roku uzyskał tytuł magistra, obroniwszy pracę magisterską pod tytułem Zgromadzenia prowincjonalne w rzymskich prowincjach naddunajskich, napisaną pod kierunkiem prof. Tadeusza Kotuli.

Po zakończeniu studiów Nawotka zainaugurował swoją karierę akademicką w Instytucie Historycznym na Uniwersytecie Wrocławskim. Na początku zajmował się pracą w bibliotece, ale szybko przeszedł do ról technicznych i asystenta na wykopaliskach archeologicznych w Novae. Lata 1986–1987 spędził jako stypendysta fundacji Sorosa, realizując studia doktoranckie na Uniwersytecie Oksfordzkim.

W kolejnych latach, od 1987 do 1991, Nawotka kontynuował kształcenie na Uniwersytecie Stanu Ohio w Columbus, gdzie obronił pracę pod tytułem The Western Pontic Cities: History and Political Organization, której promotorem był dr Stephan V. Tracy. Po uzyskaniu stopnia doktora nauk humanistycznych, w latach 1991–1993 wykładał na tymże uniwersytecie i brał udział w tworzeniu bazy epigrafiki greckiej.

W 1993 roku Nawotka powrócił na stałe do Polski i ponownie rozpoczął pracę w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1999 roku uzyskał habilitację w zakresie historii o specjalności historia starożytna na podstawie rozprawy dotyczącej życia społecznego w Milecie i jego koloniach. W 2002 roku został profesorem nadzwyczajnym, a trzy lata później profesorem zwyczajnym. W 2005 roku prezydent Polski nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych.

W latach 1994–2002 był członkiem Rady Miejskiej Wrocławia oraz pełnił wiele kluczowych funkcji organizacyjnych na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2002–2005 zajmował stanowisko wicedyrektora Instytutu Historycznego, a od 2005 do 2008 roku pełnił funkcję prorektora ds. badań naukowych i międzynarodowej współpracy. Obecnie kieruje Zakładem Historii Starożytnej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz wykłada w Dolnośląskiej Szkole Wyższej w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Dorobek naukowy

Prof. Krzysztof Nawotka jest wybitnym przedstawicielem świata nauki, którego badania koncentrują się na istotnych zagadnieniach dotyczących ustroju oraz społeczeństwa w okresie hellenistycznym i rzymskim. Jego zainteresowania obejmują także analizę postaci Aleksandra Wielkiego, co podkreśla szeroki zakres jego wiedzy i pasji naukowej.

Dotychczas prof. Nawotka wypromował pięciu doktorów, co stanowi dowód jego zaangażowania w kształcenie przyszłych pokoleń naukowców. W 2011 roku został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, co podkreśla jego zasługi oraz wkład w rozwój polskiej nauki.

Wybrane publikacje

Oto wybrane prace, które zostały opublikowane przez Krzysztofa Nawotkę, będące istotnym wkładem w różnorodne obszary badań historycznych i literackich.

  • (redakcja) Maurice Sartre, Wschód rzymski: prowincje i społeczeństwa prowincjonalne we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego w okresie od Augusta do Sewerów (31 r. p.n.e.-235 r. n.e.), tłumaczenie Stanisław Rościcki, red. nauk. wyd. pol. Krzysztof Nawotka, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich 1997,
  • Boule and demos in Miletus and its Pontic colonies from classical age until third century A.D., Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich 1999,
  • (przekład i komentarz) Plutarch, O szczęściu czy dzielności Aleksandra, przekład i opracowanie Krzysztof Nawotka, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2003,
  • Aleksander Wielki, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2004 (wydanie 2 poprawione i uzupełnione – 2007, przekład angielski: Alexander the Great, Newcastle upon Tyne: Cambridge Scholars Publishing 2010),
  • Śmierć i grób Aleksandra Wielkiego, Poznań 2005,
  • Grecy, Rzymianie i ich sąsiedzi, Wrocław 2007,
  • (przekład i komentarz) Pseudo-Callisthenes, Historia Alexandri Magni = Romans o Aleksandrze, przekład, wstęp i komentarz Krzysztof Nawotka, Poznań: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza 2010.

Przypisy

  1. Przegląd Uniwersytecki (Wrocław), R.17 Nr 12 (185) grudzień 2011, s. 13.
  2. Boule and Demos in Miletus and its Pontic Colonies from Classical Age until Third Century A.D. (Boule i demos w Milecie i jego pontyjskich koloniach od V w. p.n.e. do połowy III w. n.e.) w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI).
  3. The Western Pontic Cities: History and Political Organization (Historia i ustrój polityczny miast zachodniopontyjskich) w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 30.05.2012 r.]
  4. Prof. Krzysztof Dariusz Nawotka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 05.05.2010 r.]
  5. a b c d e f g Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 11, Nr 6 (111), 30.06.2005 r., s. 6.

Oceń: Krzysztof Nawotka

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:17