Krzysztof Dariusz Nawotka, urodzony 24 października 1960 roku we Wrocławiu, jest znanym polskim filologiem klasycznym oraz historykiem. Jego specjalizacją jest epigrafika grecka, która zajmuje się badaniem inskrypcji i tekstów napisanych na kamieniu oraz innych trwałych materiałach.
W ramach swoich zainteresowań naukowych, Krzysztof Nawotka bada również historie starożytną oraz historię świata greckiego. Jako nauczyciel akademicki, związany jest z różnymi uczelniami we Wrocławiu, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z studentami.
Dodatkowo, Nawotka aktywnie działa jako samorządowiec, co pokazuje jego zaangażowanie w życie lokalnej społeczności oraz dbałość o rozwój edukacji i kultury.
Życiorys
Krzysztof Nawotka, urodzony w 1960 roku we Wrocławiu, rozpoczął swoją edukację w szkole podstawowej, a następnie kontynuował naukę w III Liceum Ogólnokształcącym. W 1979 roku podjął studia na Uniwersytecie Wrocławskim, wybierając kierunek z zakresu historii i filologii klasycznej. W 1983 roku uzyskał tytuł magistra, obroniwszy pracę magisterską pod tytułem Zgromadzenia prowincjonalne w rzymskich prowincjach naddunajskich, napisaną pod kierunkiem prof. Tadeusza Kotuli.
Po zakończeniu studiów Nawotka zainaugurował swoją karierę akademicką w Instytucie Historycznym na Uniwersytecie Wrocławskim. Na początku zajmował się pracą w bibliotece, ale szybko przeszedł do ról technicznych i asystenta na wykopaliskach archeologicznych w Novae. Lata 1986–1987 spędził jako stypendysta fundacji Sorosa, realizując studia doktoranckie na Uniwersytecie Oksfordzkim.
W kolejnych latach, od 1987 do 1991, Nawotka kontynuował kształcenie na Uniwersytecie Stanu Ohio w Columbus, gdzie obronił pracę pod tytułem The Western Pontic Cities: History and Political Organization, której promotorem był dr Stephan V. Tracy. Po uzyskaniu stopnia doktora nauk humanistycznych, w latach 1991–1993 wykładał na tymże uniwersytecie i brał udział w tworzeniu bazy epigrafiki greckiej.
W 1993 roku Nawotka powrócił na stałe do Polski i ponownie rozpoczął pracę w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1999 roku uzyskał habilitację w zakresie historii o specjalności historia starożytna na podstawie rozprawy dotyczącej życia społecznego w Milecie i jego koloniach. W 2002 roku został profesorem nadzwyczajnym, a trzy lata później profesorem zwyczajnym. W 2005 roku prezydent Polski nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych.
W latach 1994–2002 był członkiem Rady Miejskiej Wrocławia oraz pełnił wiele kluczowych funkcji organizacyjnych na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2002–2005 zajmował stanowisko wicedyrektora Instytutu Historycznego, a od 2005 do 2008 roku pełnił funkcję prorektora ds. badań naukowych i międzynarodowej współpracy. Obecnie kieruje Zakładem Historii Starożytnej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz wykłada w Dolnośląskiej Szkole Wyższej w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.
Dorobek naukowy
Prof. Krzysztof Nawotka jest wybitnym przedstawicielem świata nauki, którego badania koncentrują się na istotnych zagadnieniach dotyczących ustroju oraz społeczeństwa w okresie hellenistycznym i rzymskim. Jego zainteresowania obejmują także analizę postaci Aleksandra Wielkiego, co podkreśla szeroki zakres jego wiedzy i pasji naukowej.
Dotychczas prof. Nawotka wypromował pięciu doktorów, co stanowi dowód jego zaangażowania w kształcenie przyszłych pokoleń naukowców. W 2011 roku został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, co podkreśla jego zasługi oraz wkład w rozwój polskiej nauki.
Wybrane publikacje
Oto wybrane prace, które zostały opublikowane przez Krzysztofa Nawotkę, będące istotnym wkładem w różnorodne obszary badań historycznych i literackich.
- (redakcja) Maurice Sartre, Wschód rzymski: prowincje i społeczeństwa prowincjonalne we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego w okresie od Augusta do Sewerów (31 r. p.n.e.-235 r. n.e.), tłumaczenie Stanisław Rościcki, red. nauk. wyd. pol. Krzysztof Nawotka, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich 1997,
- Boule and demos in Miletus and its Pontic colonies from classical age until third century A.D., Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich 1999,
- (przekład i komentarz) Plutarch, O szczęściu czy dzielności Aleksandra, przekład i opracowanie Krzysztof Nawotka, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2003,
- Aleksander Wielki, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2004 (wydanie 2 poprawione i uzupełnione – 2007, przekład angielski: Alexander the Great, Newcastle upon Tyne: Cambridge Scholars Publishing 2010),
- Śmierć i grób Aleksandra Wielkiego, Poznań 2005,
- Grecy, Rzymianie i ich sąsiedzi, Wrocław 2007,
- (przekład i komentarz) Pseudo-Callisthenes, Historia Alexandri Magni = Romans o Aleksandrze, przekład, wstęp i komentarz Krzysztof Nawotka, Poznań: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza 2010.
Przypisy
- Przegląd Uniwersytecki (Wrocław), R.17 Nr 12 (185) grudzień 2011, s. 13.
- Boule and Demos in Miletus and its Pontic Colonies from Classical Age until Third Century A.D. (Boule i demos w Milecie i jego pontyjskich koloniach od V w. p.n.e. do połowy III w. n.e.) w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI).
- The Western Pontic Cities: History and Political Organization (Historia i ustrój polityczny miast zachodniopontyjskich) w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 30.05.2012 r.]
- Prof. Krzysztof Dariusz Nawotka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 05.05.2010 r.]
- a b c d e f g Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 11, Nr 6 (111), 30.06.2005 r., s. 6.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Aleksandra Samecka-Cymerman | Stanisław Ciok | Jerzy Maroń | Henry M. Hoenigswald | Günter Oskar Dyhrenfurth | Marek Woźniewski | Jerzy Jarek | Marcin Cieński | Ewa Stachniak | Ewa Demczuk-Włodarczyk | Elżbieta Weiss | Krzysztof Bracha | Max Born | Caspar Neumann | Zbigniew Łuc | Friedrich Wimmer (botanik) | Adam Manikowski | Theodor Rudolph Joseph Nitschke | Maciej Chorowski | Teresa Piórkowska-CiepierskaOceń: Krzysztof Nawotka